| Pompeius a întrebat:

Poate cineva in domeniu sa imi explice si mie care este treaba cu "anabolic amino 5500". Am auzit mai multe pareri cum ca "anabolic" ar insemna steroizi... nu prea imi vine a crede... asa ca vreau sa aud si alte pareri. Si daca incep sa iau acesti amino voi simti vreo diferenta si cel mai important daca dauneaza in vreun fel sanatatii. MULTUMESC FRUMOS, ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, anabolic nu inseana "steroizi". Confuzia vine de la denumirea de "steroizi anabolici", dar "anabolic" inseamna o stare a corpului, spre exemplu dupa ce mananci carbohidrati si proteine esti intr-o stare anabolica.

La polul opus e starea "catabolica" ( cand pierzi din muschi ), spre exemplu dupa 5-6 ore de stat nemancat.

| Pompeius explică (pentru Cosmin86):

Am inteles ce inseamna, dar despre eficienta lor ce imi poti spune? sau daca dauneaza in vreun fel... si cum se administreaza... multumesc frumos

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pompeius):

Risipa de bani, orice proteina are aminoacizi, nu vad de ce sa dai banii pe ei, mai bine iei o creatina sau o glutamina.

Ia proteine sau mancare pentru amino.

| Pompeius explică (pentru Cosmin86):

De oxidul nitric ce parere ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pompeius):

Foarte bun big grin

Dar ai grija ca-ti mareste tensiunea.

| Pompeius explică (pentru Cosmin86):

Cam cate pastile de oxid sa iau inainte de antrenament? 2 e ok? + 2 masuri de amino si dupa antrenament o proteina de la whey...si in zilele fara antrenament mai bag suplimente proteice?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pompeius):

De ce sa iei si amino si proteina? o proteina e oricum facuta din aminoacizi... mai bine iei doar proteina.

si legat de zilele fara antrenament... tu in zilele fara antrenament stai NEMANCAT sau mananci? Daca mananci si atunci, normal ca iei si atunci proteina.

| Pompeius explică (pentru Cosmin86):

Cand ma refer la proteina... la suplimente proteice..deci pot sa iau suplimentele proteice si in zilele fara antrenament? aici nu ma refer la proteina luata din mancare, ca e evident ca mananclaughing. apropo am luat azi 2 pastile de N.O si vreau sa iti spun ca ai dreptate. e foarte bun... ajuta mult la antrenament

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pompeius):

Suplimente proteice = mancare concentrata.

Tot mancare e. deci aplici aceeasi regula ca la mancare.

p.s. : in zilele de odihna totala muschii cresc... nu ar fi stupid sa nu-i hranesti fix atunci?

| Pompeius explică (pentru Cosmin86):

Am inteles...multumesc pentru sfaturi laughing. sa mai raspunzi la intrebarile mele din categoria sport, cand o sa mai pun.

12 răspunsuri:
| florynmondialul a răspuns:

Este un supliment nutritiv! nu este stero, deci poti sa iei fara frica!
anabolism inseamna crestere musculara!

| KodrutZ a răspuns (pentru florynmondialul):

Anabolismul e una, anabolizantii de sinteza, cu totul alta.

| florynmondialul a răspuns (pentru KodrutZ):

Si eu ce am zis?