| Mircea47 a întrebat:

Salutare.
Problema se pune in felul urmator: Detin doua gantere si o bara Z iar cu acestea doresc sa pun masa musculara. Sunt cat de nou se poate in domeniu si nu stiu:
-ce dieta sa tin
-cate kg sa ridic la inceput/grupa de muschi si cum sa gestionez cresterea greutatilor pe parcurs
-ce exercitii sa fac, cate repetari, cate seturi, ce grupe de muschi pot sa dezvolt doar cu doua gantere si o bara Z
-daca sa fac exercitii pentru masa sau pentru definire
-si alte lucruri esentiale pentru a imi schimba corpul.
In principiu tot ce tine de dezvoltarea musculaturii si rigurozitate pentru a-mi atinge scopul. Ideea este ca am nevoie de voi sa ma indrumati cu orice fel de ajutor fie din proprie experienta fie de la persoane care au cunostinte in acest domeniu. Daca mai aveti nevoie de alte detalii (varsta, greutate, zodie etc.) va rog sa intrebati. Multumesc.

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Cu alea faci exercitii de izolare, care sunt ft ineficiente pentru masa musculara...

Astea sunt ex. adevarate:

http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Fara INDREPTARI, tractiuni la bara, flotari la paralele, genuflexiuni cu haltera, impins culcat, etc. o sa ramai firav