| funnnyman32 a întrebat:

1 ) As vrea a sa stiu cate repetari se fac minim pentru forta? si cate serii? adica sa zicem ca fac prima serie cu o greutate la care nu pot face primele repetari bine si daca sunt 4 serii de exemplu trebuie sa cresc greutatea la fiecare nu? daca fac 8 -6-4-2 este bine sau ce parere aveti pana in cate repetari?!
2) Intrebarea asta este pentru cei care fac skandenberg, si anume : Ce exercitii v-au ajutat sa mai faceti forta? eu daca as putea sa incerc sa aduc mana dreapta la un nivel cu cea stanga, voi reusii? tin sa mentionez ca sunt stangaci innascut si rar sa ma dea cineva foarte rar. In mana dreapta am facut forta in urma cu 4 ani cand aveam vreo 15 ani si faceam skandenberg zilnic cu colegi, prieteni. si de atunci cred ca am prins o putere. big grin. Forta am si in mana dreapta dar nu stiu care este raportul intre cele doua. Inainte ma puneau multi la dreapta cand eram mai mic. iar acum ma joc cu ei nici nu ma misca deci este ceva bine pentru mine. in timpul ala nu am stat deloc am facut doar flotari pana sa ma apuc de sala. aproximativ. Mi-a crescut forta destul de bine ni acest timp dar vreau sa incep sa fac tractiuni cu greutati si alte exercitii grele care sa ma fortez, de aceea le cer parerea celor care stiu cu ce se mananca sportul. As vrea sa incep sa includ in rutina mea zilnica si alte exercitii mai grele, sau sa mai alternez sa fac de saptamana urmatoare doar serii 3-4 cu putine repetari. Deci voi ce credeti? am inceput sa fac tractiuni cu greutati legate de mine si vreau sa zic ca este destul de solicitant simt bicepsul calumea. La sfarsit mai faceam cateva meciuri de skandenberg si acasa. Am mai vazut pe youtube ca era un exercitiu, ceva gen tractiuni doar ca te tii de prosoape si te ridici, a si mai stiu de izometrie cu gantere si sa stai intr-un unghi la bara.
Mentionez ca am 19 ani aproape daca mai conteaza! Bafta si toate cele bune, astept pareri!

13 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Te poti uita la tipul din aces video, te ajuta foarte mult.

https://www.youtube.com/watch?v=8DDVbf0qIYU

Bafta!

| funnnyman32 explică (pentru kar1GaNNN):

Stiu despre astea Deyu, le faceam de mult acasa. totusi mersi de raspuns si te-ai deranjat. Bafta si tie!

| kar1GaNNN a răspuns (pentru funnnyman32):

In primul rand nu m-am deranjat deloc fra.
In al doilea rand astea sunt exercitiile cele mai bune pentru skandenberg. Vara trecuta le-am facut timp de 2 luni toata ziua si in toamna la scoala ii puneam pe aproape toti la skandenberg, s-au vazut rezultatele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

NU, alea NU sunt cele mai bune pentru skandenberg, alea sunt pentru ANTEBRAT.

Pentru skandenberg sunt cele de IZOMETRIE, unde intra mult spate.

La skandenberg spatele intre 50 %. Daca faci doar din antebrat, fara spate, din start ai 50 % mai putin.

Exercitii de skandenberg :

- izometrie in tractiune la 90 de grade
- izometrie cu discuri si prosp
- ramat cu rolling thunder
- ramat cu gantera, maner gros( fat gripz )
- ramat cu rotatie
- flexii larrat
- urcat pe sfoara

Acum depinde si de stil ( daca faci hook sunt anumite exercitii, daca faci top-roll sunt altele, etc. ).

NU va mai uitati la antrenori de fitness, ci la sportivi din skandenberg ( cu medalii ) cum se antreneaza.

Gen:
https://www.youtube.com/watch?v=4TEYdh2BmLI

ASta e exercitiu de side-pressure ( ajuta si la hook ).

| funnnyman32 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin salut! Stilul este mai mult toproll. mersi de raspuns, dar sa stii ca nu cunosc 2 exercitii si anume. ramat rolling thunder si izometria cu discuri si prosop cum spui.
Poate imi poti da ceva video-uri, sa ma uit peste ele si sa-mi fac o idee ' mersii inca o data bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru funnnyman32):

1. izometrie cu discuri si prosop ( la inceputul clipului) :

https://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

El foloseste o centura, dar poti folosi un prosop, e la fel.

2. ramat cu rolling thunder ( aici am filmat eu ):

https://www.youtube.com/watch?v=NqhJTLqUmUg

Dar exercitiul 2 e mai mult pentru hook.

| funnnyman32 explică (pentru Cosmin86):

Aha, fain. La exercitiul 2 prezentat de tine te ajuta intr-un fel ca si cum ai face ramat cu mana adversarului nu-i asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru funnnyman32):

Exact. Cam asa faci si la masa, ramat happy

| funnnyman32 explică (pentru Cosmin86):

Am observat. mai stiu ca se iese pe rotatori cand esti in pozitie mai incomoda, sau aproape de pierdere, incercand sa ii intorci mana adversarului. ceva gen cum e exercitiul ala cu curea din picioare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru funnnyman32):

Da. Poti sa pleci tare pe rotatori de la start, daca iti place sa faci top-roll.

| funnnyman32 explică (pentru Cosmin86):

Ok Cosmine. mersi de sfaturi )

| funnnyman32 explică (pentru Cosmin86):

Oricum nu fac mult pentru ca nu am cu cine. Pe ei ii dor mainile dupa 1-2 meciuri deci. )

| Cosmin86 a răspuns (pentru funnnyman32):

Du-te la un club de skandenberg, sa faci cu sportivi profesionisti. Acolo faci 1-2 ore fara pauza aproape.

Apoi 3 zile nu mai poti intinde mainile happy