| Pacquiao a întrebat:

Skandenberg-ul este o metoda de masurare a fortei? happy Explicati de ce da sau de ce nu? D Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, depinde si tehnica si viteza.

Spre exemplu Chipreanov, cel mai rapid roman la skandenberg, a pus oameni mult mai puternici decat el ( gen Olimpiu Fat ), pe VITEZA, Chipreanov avand o explozie de invidiat.

Aici poti sa-l vezi:
https://www.youtube.com/watch?v=36cMunG_VEE

Acum e si mai rapid ca atunci.

Singura chestie de "forta" la skandenberg, e cand faci hook in strap ( cand sunt mainile legate ), ca in strap nu mai conteaza degete, incheieturi, etc., in strap e muschi pe muschi.

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca spui ca nu conteaza prea mult forta atunci de ce Denis Cyplenkov l-a pus pe Oncescu in doar 3 sec? Si... nu poti spune ca Oncescu nu are tehnica!

https://www.youtube.com/watch?v=ATE_l5UijSk

| Pacquiao explică (pentru Anonymus01):

Deci este o metoda de masurare a fortei happy Evident, conteaza tehnica si viteza, dar degeaba ai tehnica si viteza daca nu ai forta tongue Deci cred ca conteaza forta in proportie de 70% happy 25%tehnica si 5% viteza happy Estimez bine? happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pacquiao):

E diferenta PREA MARE de forta.

Dar Oncescu a pus oameni mai puternici decat el pe viteza, mai documenteaza-te.

E o diferenta intre cineva "mai puternic" decat tine si cineva "MULT MULT mai puternic".

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Este totusi o diferenta...
Eu chiar as vrea sa vad un meci intre Oncescu si Alexey Voevoda.
Dar sigur il bate Voevoda... l-a pus si pe Brzenk si pe Michael Todd, iar astia 2 l-au batut pe Oncescu cu 6-0...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Uite si cu Brzenk, nu l-a batut 6-0 pe Oncescu. I-a luat 1 meci pe viteza, uite link-ul la vendetta:

https://www.youtube.com/watch?v=_evaIC34_s4

Vezi meciul 1, l-a dat pe Brzenk in pad in 0.1 secunde :)

Daca era la concurs, il elimina ( Oncescu a reusit sa-l elimine pe Brzenk la un concurs, tot ceva de genul ).

Deci, chiar daca esti puternic, poti fi oricand eliminat de unu mai rapid, ca la concurs ai O RUNDA cu persoana respectiva, nu 6 ca la vendetta.

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da... a avut noroc Oncescu in prima runda, dar campionul actual parca e Alexey Voevoda, nu?
cu toate ca e mult mai puternic Cyplenkov...
Uite un antrenament intre cei 2:
https://www.youtube.com/watch?v=LxcsK_heuTA
Tu iti dai seama ce forta are Denis in degete daca sparge nuci cu ele?! :)))
https://www.youtube.com/watch?v=2NXzFq3pGLY

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Nu mai e Voevoda din 2004 sau 2005... si-a rupt mana la judo si s-a retras din skandenberg.

p.s. : voevoda il antreneaza pe cyplenkov laughing

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Alexey are antrenamente filmate in 2015:
https://www.youtube.com/watch?v=GgnAycr6vmc

Apropo, care e idoul tau in skandenberg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Da, dar doar antrenamente, nu a concurat deloc. Diferenta e ca la antrenamente tragi controlat, pe cand la concurs totul e smucit.

Legat de idol, Brzenk. Chiar daca a pierdut in fata lui Voevoda (destul de usor), tot Brzenk ramane happy

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

E bun Brzenk!
L-a batut pe Oncescu 5-1 si din cate stiu are si cateva titluri mondiale pe mana dreapta...
Acum e destul de batran... nu cred ca mai concureaza...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Ba da, inca mai concureaza laughing
Omul si la 80 de ani o sa faca skan tongue

Idolul tau e voevoda sau cyplenkov? Sau poate larrat?

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Alexey Voevoda e idolul meu, dar imi place sa urmaresc meciurile/antrenamentele multora...
Cum e Cyplenkov, Devon Larrat, Michael Todd, Andrey Pushkar, Magnus Samuelson (care nu are prea multe meciuri... el concura la "World Strongest Man" si a schimbat sportul dupa... in fine! Este unul din singurii oameni care a reusit sa stranga cel mai puternic gripper din lume de 166KgF)
As vrea sa vad cateva antrenamente de-ale lui Oncescu, dar evita sa raspunda la intrebari de genul si de filmat nici atat.laughing

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta e de 2 ori mai mare decat Brzenk si tot la dat John... di pe Cyplenkov l-a dar Brzenk...
https://www.youtube.com/watch?v=Sr5fCGIP05M

| Anonymus01 a răspuns (pentru Anonymus01):

La3:10 incepe apropo

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Ce urat trage

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Push/Dead Wrist.
Dar trage tare!
Se cam chinuie Brzenk sa-l puna... eu cred ca imi rup incheietura daca trag ca ala.laughing)

19 răspunsuri:
| emignon a răspuns:

Poate da,insa mai mult se poate masura forta fizica de reactie.
Insa adevarata forta sta in gandire, ceea ce acest joc nu vad cum sa poata determina.
Forta se poate dovedi cel mai mult prin aceea ca nu cedam in fata tentatiilor, ca renuntam la dorinte si la visuri, renuntam la a investi in viitor si a spera toata viata degeaba, si ne axam viata pe prezent. Asta-i adevarata dovada de forta.

| FeaRRR a răspuns:

Bineinteles ca este un sport de forță, care implică doi participanți.

Scopul skandenbergului este întrecerea la forța în brațe a adversarilor, organizându-se de asemenea și campionate naționale și mondiale.
O zi buna! happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru FeaRRR):

Forta in "brate" cand participa tot corpul... mai documenteaza-te si tu.

Din brat fac doar copiii mici, pe bancile scolii.