| DAnc3 a întrebat:

Spuneti-mi va rog un program de crestere in masa musculara cu exercitii, repetari tot ce trebuie sa stiu (sa fie pentru incepator/intermediari).

12 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Antrenamente.si daca faci muschi...ii faci!

| DAnc3 explică (pentru express11):

Program de sala omule, gen luni ce exercitii fac, cate repetari etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru express11):

Serios? cum adica "daca"?

Muschii se fac CLAR ( nu "daca") cu antrenament special, alimentatie, etc.

www.culturism.ro -> treci si citeste serios, e nevoie de timp ( ani de zile ) pana ai rezultate ca lumea.

| DAnc3 explică (pentru Cosmin86):

Si de gainerul ala power mass, ce parere ai? Sa-l iau in continuare sau altceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DAnc3):

Sa-l iei, dar sa tii cont ca ala conteaza 10 %.

90 % conteaza mancarea, ai nevoie de cel putin 1 an de zile sa incerci diferite planuri de alimentatie pentru muschi, sa vezi ce ti se potriveste.

De-aia 80 % au rezultate extrem de proaste, ca nu mananca ce trebuie.

| DAnc3 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc,pai in general mananc carne de pui si de peste,oua, lactate, fructe, legume, orez si cartofi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DAnc3):

Toate zilnic? In cate mese?

Ce mananci inainte si dupa antrenament?

| DAnc3 explică (pentru Cosmin86):

Normal ca nu, le schimb nu pot manca la fel in fiecare zi si atata, mananc de 5 ori pe zi, inainte de sala mananc ceva usor cum ar fi o salata de legume sau de fructe si un iaurt iar dupa piept de pui si orez sau peste si cartofi copti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DAnc3):

Deci, prima greseala.

Inainte de sala cu 2 ore mananci ceva CONSISTENT : gen 1-2 piepti de pui + 2 portii de orez ( sau 2 portii de cartofi ).

Eu prefer sa mananc 2 piepti de pui + 3 portii de cartofi.

Dupa antrenament ( 30-60 de minute dupa ) pun accent pe proteina, gen peste sau branza, tot cu cartofi/orez brun.

Inainte e important sa ai CARBOHDIRATI ( nu salata, asta e o prostie, o sa progresezi foarte lent ).

| DAnc3 explică (pentru Cosmin86):

Salut,imi poti recomanda ce sa iau pana in 300 de lei pentru crestere in masa?(adica ce gainer cu ce creatina sau cu ce aminoacizi in limita bugetului)

| Cosmin86 a răspuns (pentru DAnc3):

Mass tech de la musletech.

| SeraQue_QeuSra_1979 a răspuns:

Luni: piept+abdomen
Marţi: Spate
Miercuri: umeri
Joi: picioare:
Vineri: braţe
Dacă vrei să afli mai îndetaliat ce să bagi la fiecare zi caută pe net.