| hypothesis a întrebat:

Sunt deficitar la picioare,cel putin la gambe pe care le am foarte mici,practic inexistente,si articulatiile de la picioare la fel, sunt destul de subtiri. Antrenez picioarele si gambele saptamanal la sala fac de luni bune sale si nu observ progres in aceasta zona, fac cu greutati destul de mari (2 exercitii am special pentru gambe-presa si ridicari pe varfuri cu gantera in mana),plus ca mai joc si fotbal, deci alerg. Care sa fie explicatia? Genetic nu cred ca este deoarece tatal meu are gambele foarte mari si groase. Sfaturi, pareri

2 răspunsuri:
| Aalexander a răspuns:

E genetic; unii au game mici altii mari( la fel e si la antebrat). De exemplu eu am game foarte mari si nu prea le lucrez. O perioada le am lucrat si au ajuns la fel de mari ca si coapsa. de atunci m am oprit. iar antebratul e foarte mic; Daca tatal tau are game mari nu e obligatoriu sa ai si tu. ai mostenit ceva genetic si de la mama ta si de la bunici. nu doar de la o persoana. Poti sa te uiti pe net sa vezi faza cu gambele. Eu am citit pe mai multe siteuri ce ti am zis aici.
O alta greseala este ca joci mult fotbal, deci alergi mult, deci faci cardio. cardio arde grasimea iar tu neavand grasimi cardio iti arde muschiul. Deci oricat ai baga la gambe bagi degeaba deoarece alergi.
Alta greseala ar fi ca le antrenezi prea mult. La sala tu "rupi" muschiul iar dupa, prin 5-6 mese pe zi, i l repari si totodata mai mai pus ceva pe ele, ceva muschi peste muschi. sa zicem asa. Asta tot pe net poti sa cauti, eu tot de acolo stiu.
P.S.: vezi de pe ce siteuri te documentezi. nu toate sunt bune.

| Kevinel a răspuns (pentru Aalexander):

Aici chiar nu ai dreptate in legatura cu alergatul... Dau un exemplu : De ce fotbalistii au gambe foarte aratoase cu o masa musculara de invidiat nu neaparat mare, desi fac antrenamente zi de zi cu alergari. Asta este cheia alergatul dar nu orice alergat pentru gambe recomand alergatul in panta! Daca ai la sala banda de alergat o pui pe inclinat si alergi 15, 20 de minute sa zicem de 2 ori pe saptamana si o sa ai rezultatewinking