| Hasna_Alexandru_1993 a întrebat:

Sunt ectomorf, am 16 ani, 1, 84 înălțime și 64 de kg! Fac sală de 6-7 luni! Primele 5 luni nu am luat suplimente! Mai apoi am luat 1 lună whey gold standard două cupe după antrenament cu 400 ml apă! Acum aș vrea să iau împreună cu dextroză! Pentru tipul meu somatic și pentru înălțime, greutate cât și cum să amestec proteina cu dextroza? Aș vrea un răspuns de la un expert sau cineva care este sau a fost într-o asemenea dilemă! Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| thezbx a răspuns:

Nu mai luati proteine si suplimente aiurea in tramvai, o sa vina o vreme cand o sa va lasati de sala si in timp o sa va ingrasati foarte mult din cauza proteinelor luate in timpul cand faceati sala/sport

| Cosmin86 a răspuns (pentru thezbx):

Serios? cand te lasi de sala te ingrasi foarte mult din cauza proteinelor >?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, dupa ce a citit ZERO carti in domeniu, nu?

| thezbx a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil mic?! esti sigur? am facut 10 ani de sport de performanta si m-am ingrasat dupa ce m-am lasat, la fel toti colegii mei. si am si prieteni care au facut acelasi lucru ca tine, si acum pe la 30 de ani au facut burta (baietii). mai vorbim peste vreo 20 de ani sa imi spui cum esti!

| thezbx a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai bine iti iei tot ce ai nevoie din alimente decat sa bagi prostii in tine

| Cosmin86 a răspuns (pentru thezbx):

In primul rand, proteinele refac fibrele dupa antrenament.

Motivul cand te lasi, este ca trebuie sa-ti SCHIMBI ALIMENTATIA. Ca si eu m-am lasat dupa 5 ani, cativa ani si nu m-am ingrasat deloc ( si am luat, proteine, creatina, glutamina, aminoacizi, enzime, oxid nitric ).

Chestia e simpla : tu cand faci sala, arzi calorii. Cand NU mai faci sala, NU mai arzi acele calorii, deci trebuie sa le SCAZI din alimentatie, altfel se depun sub forma de grasime.

Nu au absolut nicio treaba cu suplimentele, cu ORICE tip de supliment folosit.

| thezbx a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteinele maresc masa musculara si te ajuta sa te refaci dupa antrenament.
Daca iei proteine, faci sport si dupa aia te lasi brusc, muschii o sa inceapa sa se lase si asa o sa iei in greutate.
mai bine mananci alimente cu proteine, e mai natural.

| Cosmin86 a răspuns (pentru thezbx):

" muschii o sa inceapa sa se lase" si atunci DE CE in 4 ani si ceva NU s-au lasat la mine?

Mai documenteaza-te copil mic.

Proteinele se gasesc IN MANCARE. DEci si cand te lasi, tu TOT IEI PROTEINE zilnic.

p.s. : sper ca nu esti genul de copil mic care zice la "orice" proteine, chiar si la creatina sau glutamina.

| thezbx a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine, umfla-te atunci! te pup!

| AlexBiker a răspuns:

Dupa parerea mea cele mai bune proteine sunt Iso Whey Gold. Le poti combina cu ceva amino BCAA(aminoacid), Giant Pro Mass(supliment pentru crestere) sau ZMA Tribulus(stimulator).
Nu-i asculta pe aia care spun ca hidroizolatele, proteinele si concentratele nu sunt bune.

| Hasna_Alexandru_1993 explică:

Doar să-mi spui cum să amestec dextroza cu whey-ul! Eu aș pune o cupă de dextroză (33 g) cu două cupe whey (66 g) cu 400 ml apă! E ok sau e prea mult whey sau prea puțină dextroză?

| Hasna_Alexandru_1993 explică:

Imi poate spune cineva cum sa amestec deztroza cu whey-ul in functie de cele de mai sus? Va rog! Multumesc! (Eu as pune 2 cupe de whey (66 g) si una de deztroza (33 g) Ce spuneti?)