| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac exercitii;
Cu haltere.
Si alerg, joc fotbal.
Dar ce nutritie trebuie sa am daca vreau sa slabesc si sa pun muschi?

3 răspunsuri:
| adv a răspuns:

Nu poti sa slabesti si sa si pui masa musculara in acelasi timp, ma rog, poti, dar e extrem de greu. Mai intai trebuie sa arzi grasimile prin antrenamente cardio[cauta pe net]. Apoi pentru a pune masa musculara trebuie o dieta echilibrata[eu de exemplu diminieata mananc 5 albusuri de ou si cereale, apoi un shake cu proteine, pranzul in general orez cu piept de pui/curca, inca un shake cu proteine apoi la cina somon/pastrav/piept de pui cu orez].
In perioada de crestere musculara nu e recomandat sa faci prea mult cardio.
Trebuie sa fii atent la proteinele din mancare, ele sunt baza. Nu consuma sucuri acidulate[fresh-urile facute in casa ajuta si ele la vitaminizare si automat la dezvoltarea in masa]

| Pietrosel_Adelin_1987 a răspuns:

Sal.Nutritia nu e asa de importanta, chestia e sa faci miscare in fiecare zi, 30 de minute cel putin si ultima mancare sa fie cel tarziu la 8 seara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pietrosel_Adelin_1987):

Nutritia e CEA MAI IMPORTANTA cand pui muschi.

Fara nutritie, antrenamentul e aproape ZERO, oricat tragi tu de fiare.

Asta e ceva de baza... trebuia sa stii.

Eu spre exemplu mananc 3-4 fripturi pe zi, in perioada de masa musculara.