| Myyy3 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala dar nu stiu pe ce program sa merg.Am 1.72 si 62 kg si vreau sa fac abdomen muschi si pectorali!

La cardio am inteles ca este pentru slabit! Ce trebuie sa aleg? culturism, fitness? care? Cine imi ofera cele mai multe detalii primeste funda!

2 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Vezi aici http://digihd-sport.blogspot.com sunt mai multe programe pentru sala si ceva sfaturi.
Succes!

| hibrid112 a răspuns:

Salutari.Am aceleasi proporti cu tine 1, 72 doar ca am 68 din pricina sali (am adaugat masa musculara) fac de putin timp adica ceva gen 3 luni jumate. Hm culturismu e sport de performanta deci se exclude(bine depinde de tine) cardio da se bazeaza pe eliminarea stratului adipos(asa zisa grasime). Deci daca obiectivul tau e adugarea masei musculare si sa ai un corp bine structurat alege fitness. Cat despre program iti recomand: ZIUA 1tongueIEPT + TRICEPS
1. Impins din culcat cu bara: 4×16-12 – ( patru seturi a câte 16 – 12 repetări în set )
2. Impins din inclinat cu bara: 3×16-12
3.Fluturări cu gantere: 3×14-12

TRICEPS
4. Extensii la helcometru: 4×16-12
5. Extensii cu bara din culcat: 3×10-12
6. Extensia braţelor cu o ganteră, de la ceafă, din şezând: 3×8-10
* opțional Extensia braţului, cu o ganteră, din aplecat la 90 de grade: 3×10

ZIUA 2

PICIOARE + UMERI
7. Genuflexiuni cu bara: 4×20-12
8. Fandări cu gantere: 3×12

UMERI
9. Ridicări laterale cu gantere: 4×12
10. Impins de la ceafă cu bara din poziţie aşezată: 4×12
11. Fluturări cu gantere din poziţie semi-îndoiată (pentru deltoizii din spate): 4×12

ZIUA 3

SPATE + BICEPS
12. Tractiuni la bară fixă: 4×20-12
13. Ramat din aplecat cu bara: 4×12
14. Ramat din şezut la helcometru: 3×12

BICEPS
15. Flexii din stând cu bara 4×12
16. Flexii din înclinat cu ganterele 3×12
17. Flexii concentrate din şezut cu gantera 2×14.E bun programu pe mine m-a ajutat dar in loc de triceps piept, baga piept biceps deoarece cand lucrezi pieptu lucrezi si tricepsu asa ca... exercitile le vezi acolo...Ce sa zic abdomenu il faci dar mai intai trebuie sa nai strat adipos pe el deci baga cardio si cei foarte important ceea ce mananci trebuie sa fie multe proteine lichide multe(5-6 mese pe zi mici) si cam atat. SPOR la tras