| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si nu stiu daca trebuie sa imi iau un gainer sau nu. Din ce m-am documentat in mare stiu ce imi trebuie pentru masa musculara, am 17 ani - 1, 78 - 74 de kg, din ce am observat am cu tipul somatic sunt mai mult endomorf, sunt mai dezvoltat. Faza e ca nu pot sa imi asigur necesarul de proteine din alimentatie, sa zic ca mananc 4-5 mese dar nu stiu daca o sa iau necesarul de proteine, carbo si grasimi sanatoase exclusiv din alimentatie. Pana acum m-am decis sa imi cumpar un impact whey protein pentru sahake proteic, creatina creapure si nu stiu daca imi trebuie un gainer pentru a putea atinge surplus caloric, stiu faza ca muschii cresc in repaus si trebuie odihna. Faza e ca timpul imi permite doar de 3 ori pe saptamana si m-am gandit sa fac antrenament full body, pana invat sa apelez la ajutorul unui instructor sa imi explice ce si cum. Va rog sa ma ajutati, am incercat sa caut raspunsuri dar asta e singura chestiune la care chiar nu gasesc raspuns...

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Poti sa incerci si push-pull-legs, daca mergi de 3 ori pe saptamana.
Daca nu progresezi, poti lua un gainer, dar sa te uiti cat zahar are, ca unele (gen GFX) au aproape 50% zahar.

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Daca esti endomorf nu ai nevoie de gainer.