| Thrgmr25 a întrebat:

Ziceti cum as putea sa slabesc. Nu ziceti ceva gen fa operatie. Vreau idei de dieta dar nu drastica.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dieta de detox de doar 5 zile poate fi o solutie ideala pentru a curata trupul si a scapa de 5 kilograme.
Este important sa beti multe lichide - 2-3 litri de apa/zi, cafeaua de dimineata sa fie fara zahar si nu mai mult de 2 cani/zi.

Ziua 1: Ziua legumelor:
Mancati urmatoarele legume fie in salate de cruditati, fie fierte pe abur: morcovi, sfecla rosie, conopida, fasole verde, gulii, ardei, praz, rosii. Salatele pregatiti-le cu suc de lamaie sau iaurt; legumele fierte se prepara in sita speciala, cu gauri, in baie de aburi. Se pot mananca cu iaurt si foarte verdeturi la discretie.

Ziua 2: Ziua fructelor
Mancati pe zi 1 - 1, 5 kg fructe, impartite in portii mici. Nu conteaza daca alegeti un singur soi sau varietati diferite. (Eliminati bananele sau alte fructe bogate in amidon).

Ziua 3: Ziua orezului cu legume
Mancati trei portii de orez fiert pe zi (cate150 g orez fara sare, simplu sau cu verdeturi ori legume. Intre mese, puteti manca salate de legume crude: telina, ardei, rosii etc. (preparate fara sare sau ulei, numai cu iaurt sau lamaie.)

Ziua 4: Ziua lactatelor
Beti toata ziua numai laptez, lapte acru si/sau chefir. Maximum 3 litri

Ziua 5: Ziua sucurilor naturale
Beti toata ziua numai sucuri naturale de fructe sau de legume proaspat stoarse. Cel mai bun gust il au fructele coapte: piersicile, nectarinele, caisele.
APA SA NU FIE MINERALA
Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| EneCristian a răspuns:

Pai bei un pahar cu apa inainte de fiecare masa nu mai manaci dupa 6 si te apuci de sport ca tot omu.

| Dey09 a răspuns:

Ai grija ce mananci, fructe doare pana in ora 12, dimineata pe stomacul gol un pahar de apa minerala cu putina lamaie stoarsa, mai putina paine, renunta la sucuri si dulciuri, usor cu ulei, totusi daca te sti cu probleme de sanatate mergi la doctor sau la un nutritionist, a da si miscare. si depinde ce intelegi prin dieta drastica