| dragos38 a întrebat:

A fost dscoperita prima planeta stancoasa cu dimensiuni similare cu cele ale pamantului unde ar putea exista apa in stare lichida, conditii fundamentale pentru a putea gazdui forme de viata/Credeti ca peste ani si ani va fi posibil ca oamenii sa se mute pe acea planeta?
daca intrati pe google si scrieti kepler 186F veti vedea stirea si mai mult veti putea viziona imagini (a caii lactee)video oferite de N.A.S.A.

49 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Tocmai am terminat de citit pe niste site-uri despre descoperirea astahee hee E promitatoare, asta e clar. Si astept si descoperirea unei planete si mai asemanatoare cu Pamantul, atat ca dimensiuni, cat si ca distanta fata de steaua pe care o orbiteaza. Oamenii de stiinta spera sa gaseasca o astfel de planeta si in jurul unei stele asemanatoare cu Soarele.
Planeta asta e la o distanta de arpoximativ 500 de ani-lumina de noi, deci e foarte departe. Probabil nu vom ajunge niciodata pe acolo, dar sa speram. Cine stie ce tehnologii la care noi nici nu visam vor fi disponibile peste secole?

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Am scris 5000 laughing))))), de fapt este la 500 de ani lumina, dai ai dreptate, cine stie peste secole ce tehnologii vor mai apare/la care noi nici nu visam.Sau ce omul de acum 500 de ani sau de acum 1000 de ani stiau ei ca peste secole si secole vor aparea avioane cu reactie sau nave spatiale laughing) erau de domeniul sf. deci probabil nu bag mana in foc, dar cine stie peste secole ce aparaturi vor aparea de nici prin minte nu ne trece.

| sublime89 a răspuns (pentru dragos38):

Exact. Deci avem ceva motive de speranta. Pacat ca noi nu vom prinde vremurile aleahee hee

| dragos38 explică (pentru sublime89):

E,asta este, ce.Dar eu as zice altceva ce a spun un om nu mai stiu cum il cheama, pacat ca preotii din vremurile vechi nu au permis oamenilor de stiinta sa cerceteze, sa studieze, opunanduse cu inversunare, astfel ca stiinta a ramas in urma cu 1000 de ani, sau alfel spus omenirea din cauza religiosilor se afla din punct de vedere stintific in urma cu 1000 de ani/Citeam intr-o carte ca nu cu multe sec.in urma, anumite prejudecati religioase condamnau pe toti cei care urmareau ca prin disectia cadavrelor sa cunoasca adevarata structura a corpului omenesc, cata prostie.

| sublime89 a răspuns (pentru dragos38):

Asa-i. Din pacate astia am fost. Bine ca nu mai suntem asa si acum. Bine ca traim macar in vremurile astea cand deja se cunosc atat de multe lucruri in comparatie cu alte vremuri. Putea fi si mai bine daca nu se pierdeau acei 1000 de ani, dar poate ca ar fi putut fi si mai rau, si sa nu mai iesim din Evul Mediu niciodata. Deci una peste alta, ne putem considera norocosi. Daca traiam cu doar 50 de ani in urma de exemplu, nu am mai fi auzit niciodata despre planeta Kepler 186fhee hee

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Da,putea fi mai rau sa nu mai scapam de inchizitie. Si acum am fi trait cu impresia ca planeta este plata si prin cer se plimba Ilie cu caruta laughing) chiar si acum in zilele nostre popii mai incerca sa ne traga inapoi cu ''icoanele facatoare de minuni'' doar ca natura le-a copt-o de data aceasta, ruga lor spre d-zeu a fost degeaba caci nu s-a produs nici o ploie, asta s-a intamplat cu catva ani in urma undeva prin Romania. la stiri am vazut laughing))))

| sublime89 a răspuns (pentru dragos38):

Da, tin si eu minte cum se rugau popii intr-o vara sa vina ploile laughing Mai mare prostie de atat e greu sa vezi. Cat despre icoanele "facatoare de minuni", e interesant cum ele au renumele asta, dar nu vedem nicio minune niciodata. Incurcate-s caile "domnului" laughing

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Da, l-as ca o sa treaca si moda asta de prost gust cu icoanele, si atunci o sa vedem ce minuni laughing o sa ne mai arate popii caci cu asta nu le prea merge.

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu cred in NASA. Pot sa astepte la cai verzi pe pereti, caci nici pe Marte n-au ajuns (cateodata ma intreb daca a fost serioasa treaba cu "Omul a ajuns pe Luna" sau a fost un mare tam tam -daca au fost pe Luna, de ce nu au mai fost pe ea de 20 de ori ...ca se stia prea multe despre Luna si nu mai era necesar, sau? ).

In primul rand omenirea atee va avea de indurat un razboi imens ...imens,care bate la usa. Si noi ne gandim ca o sa ajungem la mama dracului. Mare progres am facut...in totala dezumanizare.

http://saccsiv.wordpress.com/......i-pe-luna/

http://www.descopera.ro/......elenizarii (a se vedea comentariile de mai jos, 2 oameni pun intrebari destul de decente, dar oamenii urmatori, desi nu duc lipsa de neobrazare, o fac pe "intelectualii" )

http://saccsiv.wordpress.com/......aterestra/

http://saccsiv.wordpress.com/......ul-pe-loc/

" Cei maturi sau batrani, isi amintesc desigur ca in copilaria sau tineretea lor era un mare tam-tam legat de cucerirea spatiului, mai ales dupa succesul primului echipaj uman trimis pe Luna sau dupa misiunea robotelului de pe Marte. De fapt agenda de lucru prezentata opiniei publice prevedea ca deja pe vremea asta lucrurile sa fie foarte avansate, cu statii permanente pe satelitul natural al Pamantului si cu astronauti care sa fi pasit pe Marte …

Nimic insa din toate acestea. De ce oare? Lipsa banilor? Consider ca nu, din moment ce doar razboiul din Irak a costat pe contribuabilii americani peste 1000 de miliarde de dolari, pana acum. Adica daca se dorea intr-adevar, bani se gaseau, cu atat mai mult cu cat ELITELE au toti banii de care au nevoie pentru orice soi de proiecte. Sa fie in mod real neinteresanta cucerirea spatiului pentru SISTEM?

Dar daca efectiv nu se poate? Cititi va rog si:

VIDEO: 16-24 iulie, 40 de ani de la expeditia Apolo 11 de cucerire a Lunii. Dar oare au pasit intr-adevar oamenii pe Luna?

Daca nici pe Luna nu a ajuns omul? Daca de fapt totul nu este decat o mare pacaleala si acest nou program spatial este doar o noua iluzie oferita spalatilor pe creier? Un soi de sa ne facem ca facem, cand de fapt este imposibil. De ce le-ar fi utila promovarea unei asemenea iluzii catre opinia publica? Deoarece cucerirea spatiului este strans legata ce conceptul „Terra, un fir de praf din Universul plin de alte asemenea fire de praf". Adica suntem si noi acolo, alaturi de alte multe civilizatii extraterestre …

Insa dupa cum bine stie orice crestin adevarat, extraterestrii sunt de fapt draci. Si iata cum se leaga lucrurile. Iata motivul pentru care populatiei i se serveste din cand in cand cate un astfel de program ce de fapt nu se va realiza niciodata … "

Spatiul cosmic este, probabil, cel mai mare secret a Lui Dumnezeu, iar oamenii de stiinta ma conving mai putin decat un copil care incearca sa ma convinga ca masina de spalat este un monstru.

Cu ce se mai ocupa NASA:

http://saccsiv.wordpress.com/......blue-beam/

P.S : arabii, chinezii, amerindienii, indienii nu erau crestini de nicio culoare si se ocupau (in special arabii) cu astronomie, matematica etc ...si tot au ramas "involuati" si anacronici. Sa fie de vina crestinsimul si ideologia acestuia(desi in Biblie scrie contrariul, ca Pamantul este rotund) pentru sutele de manastiri unde s-au descoperit tiparul, s-a studiat astronomie(exista o intrebare, Galileo Galilei a devenit la finalul vietii increzator in geocentrism? :http://saccsiv.wordpress.com/......etii-sale/ ) etc. S-a ajuns mai apoi la Renastare sia asa mai departe.

Bine zicea Radu Banciu(care de altfel e ateu) :" Religiile au avut rolul lor, caci n-am mai fi ramas niciun om pe Pamant, disperati ca nu urmeaza nimic dupa aceasta viata, oamenii s-ar fi omorat fara incetare sau s-ar fi sinucis. "

Mi se pare o observatie de bun simt.A se vedea Revolutiile Franceze si Rusa, atee care au omorat sute de mii de oameni in numele stiintei( Inchizitia a fost mic-mic copil pe langa aceste revolutii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 490 ani lumina?!
Cu tehnologia de azi, crezi ca se poate ajunge (macar) intr-o viata de om?
Apoi, soarele sau este mai rece decit al nostru...
Apropo de "stincoasa". E cam maronie, cred ca e desert, nu are apa.
http://edition.cnn.com/......index.html

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate cu tehnologia de azi nu se poate ajunge, dar probabil(zic si eu) intr-un viitor mai indepartat oamenii de stiinta vor reusi sa construiasca o masinarie performanta, sunt sigur ca deja se si gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intrat pe Wikipedia si acolo scrie ca nu se stie mare chestie despre planeta aia, mai ales din ce e facuta.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Lasa wikipedia, intra pe google scrii (kepler 186F )si o sa-ti apara stirea

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Intre timp am intrat si pe alte site-uri si e aceeasi poveste. Nu se stie mare treaba. Nici nu exista instrumente ca sa stie sigur macar daca e stancoasa sau nu si nici nu se stie din ce e facuta.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Eiiiii na, nici nu-ti trebuie cine sti ce instrumente, se afla chiar langa noi la 500 de m de planeta pamant si poate fi observata doar daca te duci in polul (N) si te uiti cu luneta.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

laughing)) sti ce zice biblia ''cauta si vei gasi'' deci/nu te lasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Cred ca te-ai pierdut in spatiu :p

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

nu stiu care dintre noi/ti-am zis, e foarte simplu intri pe google.ro scrii in dreptughiul acela kepler 186 f, apesi enter si o sa-ti apara stirea despre planeta Kepler 186 f. apesi enter din nou pe aceea stire si o sa-ti apara stirea in romaneste.mai mult daca te duci mai jos la sfarsitul stirii. vei citi nasa ne ofera o vedere spectaculoasa a caii lacte/daca nici asa nu merge atunci iti spun ''fericiti cei saraci cu duhul'' caci n-au stiut si n-au vazut/ nimic din lumea in care au trait /dar in schimb il vor vedea pe yhweh cum sa nu fi fericit.laughing))))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Tu nu stii care dintre noi, dar eu stiu. Poate tu stii numai romaneste si nici asta prea bine dupa cum scrii, dar mai sunt unii care stiu si alte limbi. Te hlizesti mult, dar intelegi putine.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma laud ca stiu engleza la perfectie, dar inteleg cuvintele N.A.S.A. suspects it is a rocky planet muck like Earth.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Poate nu stii ce e aia 'suspects'.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Other k.o. against kepler 186f include the fact that its mass and composition are't yet known though N.A.S.A. suspects it is a rocky planet much like Earth./credeam ca stau de vb cu cineva mai istet, dar vad ca /cum ai zis tu, nici nu se stie, din ce este facuta/pai iti spun eu ca este facuta din panza/b...e

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

nu se stie masa si compozitia dar banuieste ca in urma loviturilor primite de naveta kepler ar putea fi o planeta stancosa asemanatoare ca a noastra doar ca este de 10 ori mai mare.hai pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Esti comic. Te las pana dimineata sa incerci sa traduci chestia aia si daca reusesti poate mai stam de vorba.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Other knocks=alte lovituri, am scris prescurtat k.o. crdeam ca iti dai seama, dar vad ca pauza.nu am chef sa iti mai treduc daca intelegi bine daca nu iarasi e bine

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Chiar acum au dat stirea din nou, in care cei de la nasa banuiesc ca planeta ar putea gazdui forme de viata fiind asemanatoare cu terra banuiesc ca stii ce inseamna terra

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Eu n-am vazut ateu mai arogant si incult ca tine. In primul rand, nu relgia a tinut stiinta cu 1000 ani in urma, religia a contribuit cu foarte mult la stiinta. Aproape toate universitatile americane de renume au fost construite de biserici sau institutii religioase.

"nu se stie masa si compozitia dar banuieste ca in urma loviturilor primite de naveta kepler ar putea fi o planeta stancosa asemanatoare ca a noastra doar ca este de 10 ori mai mare."

WTF? Explica-ne si noua chestia asta. Lovituri primite de naveta? Ce naveta?

"nu stiu care dintre noi/ti-am zis, e foarte simplu intri pe google.ro scrii in dreptughiul acela kepler 186 f"

Google nu o sa arate aceleasi rezultate la toata lumea... si in mod sigur nu in aceeasi ordine.

"Si acum am fi trait cu impresia ca planeta este plata si prin cer se plimba Ilie cu caruta"

Haha, zise cineva care are impresia ca viteza luminii poate fi depasita, si ca s-a lovit o naveta de planeta aia...

"vei citi nasa ne ofera o vedere spectaculoasa a caii lacte/daca nici asa nu merge atunci iti spun ''fericiti cei saraci cu duhul'' caci n-au stiut si n-au vazut/ nimic din lumea in care au trait /dar in schimb il vor vedea pe yhweh cum sa nu fi fericit."

Tu esti mai sarac cu duhul cu ordine de magnitudine fata de majoritatea cretinilor din lume, daca iti inchipui ca exista fotografii cu Calea Lactee in intregime.

| ShockWaver a răspuns (pentru Radu284):

Acele Imagini sunt generate pe calculator sau făcute de Telescopul Hubble altor Galaxii.Satelitul Voyager este în spaţiu de 37 ani şi abia acum este în Spaţiul Interstelar, adică a părăsit Sistemul Solar, trecând şi de Heliosferă.

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Nu sunt ateu laughing imaginile video se gasesc doar ca trebuie sa cauti

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Kepler, este o misiune spatiala, o nava cosmica speciala si un telescop spatial special numit fotometru creat si realizat de nasa pt.cautarea planetelor te tip terra din alte sisteme solare
Johannes Kepler (matematician,astronom si naturalist german)nu a fost ateu din contra a dorit sa devina preot protestant, dar se pare ca, in cele din urma, avand o mare inclinatie spre stiintele exacte a acceptat sa devina profesor de matematica si astronomie
In legatura cu prejudecatile religioase nu vb prostii, probabil ai auzit de grecul Galien(131-201)sau de Andre Vesal (1524-1564)cel mai mare anatomist al sec.al xvi.Anatomia si celelalte stiinte ale naturii, a cunoscut in sec. urmatoare, dupa infrangerea prejudecatilor religioase un progres extraordinar.
In concluzie, tembeli de popi daca un lucru nu-l inteleg, vor spune ca este o erezie sa cercetezi acel lucru mai bine nu/ca de altfel si in zilele noastre, daca un lucru nu si-l pot explica vor spune ca este de la necuratu. atat i duce laughing))))

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Daca tot esti un crestin adevarat care sarbatoreste pastele /cu bautura si haleala caci majoritatea asta inteleg/spune-mi care este semnificatia adevarata a sarbatoriri pastelui, de ce sarbatorim pastele?laughing

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Stii, daca cineva nu ete ateu asta nu inseamna ca e crestin.

| Radu284 a răspuns (pentru ShockWaver):

Da, normal. Pana acum cativa ani nici nu stiam cate brate are galaxia noastra.

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Nu mi-ai raspuns la intrebare

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Daca cineva nu este ateu asta nu inseamna ca este crestin/pai ba sunt crestin, dar nu atat de indoctrinat si bisericos

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Care intrebare?

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Te faci ca nu ai vazut intrebarea?
daca tot te consideri un crestin adevarat spune-mi, care este adevarata traditie a pastelui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Nu ai fost in stare sa traduci, dar o faci in continuare pe desteptul.
Una dintre cei care au descoperit planeta aia ( Emeline Bolmont) a zis clar ca nu au cum sa stie sigur ca e stancoasa, din cauza ca instrumentele care exista azi nu sunt destul de performante. Tu imi tot zici ca aia de la NASA banuiesc nu stiu ce si nu stiu cum, dar daca banuiesc asta nu inseamna ca e neaparat asa cum zic ei.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am zis ca nu mai am chef sa traduc pentru toti puturosi, daca intelegi bine daca nu iarasi e bine/Si apropo de Emeline asta /care a facut si ia parte din echipa de cercetatori astronomi a declarat urmatoarele /Ea locuieste la bruxelle asa ca a vb in franceza ''Non seulement Kepler186f gravite dans la zone habitable de son etoile, mais elle est d'une taille presque identique a celle de la Terre, une premiere.De par sa dimension, elle a toutes les chances d'etre une planete rocheuse.Une condition sine qua non pour que de l'eau liquide puisse exister a sa surface/daca ai inteles e bine daca nu iarasi e bine/Fred Adams un alt participant a declarat ca ''Planeta Kepler 186f are o raza de 1, 1 ori mai mare decat raza terrei.Ea intra astfel in categoria planetelor telurice, asemanatoare acelora din sistemul solar, precum Terra, Marte si Venus.Plenetele care intra in aceasta categorie li se mai spun si planete terestre sau stancoase/
si te intreb si pe tine daca esti un adevarat crestin spune-mi care este adevarata traditie a pastelui /in afara de a manca si de a bea ca boii/caci multi asta inteleg prin paste/
vad ca amicul tau Radu284 a dat-o cotita/e clar probabil face parte din aia care mananca si bea ca... poate ma insel

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Am vazut si decalratia ei, de aceea viitoarele misiuni nasa, precum telescopul James Webb care il va inlocui pe hubble in 2018 si va fi mai puternic decat acesta, vor putea sa descopere cele mai apropiate exoplane telurice si sa determine structurile lor interne si natura atmosferelor lor/deci acum asa cum a declarat ea, nu au instrumente pentru a fi siguri 100% dar in viitorul apropiat o sa aiba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Eu nu am nevoie sa-mi traduca nimeni din engleza sau franceza, ziceam sa traduci pentru tine, ca sa intelegi despre ce vorbesti macar. Daca tu zici ca esti puturos, atunci imi pare rau pentru tine.
Am pierdut deja prea mult timp aiurea cu unul ca tine.
Emeline Bolmont: "... pour être sûr cu'elle soit rocheuse il faudrait avoir la masse de la planète ce qui n'est pas possible avec les instruments actuels".
Cineva care a descoperit planeta aia zice ca nu stie sigur daca e stancoasa, dar tu imi demonstrezi ca e.
Ce treaba are ce am zis eu cu Pastele si cu ce mananca unii, habar n-am. Mintea ta e in ceata, cred ca asta e explicatia.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine/stai linistit inteleg engleza/ stiu ce am scris acolo
raspunde-mi la o simpa intrebare daca pretinzi ca esti un crestin adevarat la fel ca radu284 ce semnifica adevarata traditie la psatelui? vad ca si tu ocolesti raspunsul inseamna ca esti habarnist

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Desteptule, eu nu am pretins ca sunt crestin adevarat si nu trebuie sa dau explicatii pentru ce fac altii de Paste ori in alta zi.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Exact asa cum banuiam, habar n-ai ce semnificatie are pastele /cat despre kepler 186f in care spui ca nu se stie mare lucru desprea ea/esti la fel de absurd/in final sunt sigur ca banuielile celor de la nasa o sa se adevereasca/ si anume ca planeta kepler(planeta telurica) asemanatoare cu terra este o planeta stancoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Dupa ce ti-ai dat seama ca nu stiu ce semnificatie are Pastele? Eu ti-am zis ca e ceata mare prin zona in care stai big grin
Nu ma intereseaza de ce chestii esti tu sigur in legatura cu banuielile altora.

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Nu sunt crestin.

| dragos38 explică:

Da,am uitat sa specific distanta 5000 de ani lumina, soryy

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Eu personal cred ca panantul este o planeta doar putin mai rara.In galaxia asta sunt 100 bilioane de stele si chiar daca sansele ca un planeta care gasdueste viata sa se formeze sunt mici treaba e ca e spatiu si pentru ele (;. Tecnologia noastra avanseaza incredibil de rapid si l-a fel cum sunt tabletele azi poate vor fi si navele spatiale in 10 de ani.Chiar si asa o sa facem noi ceva s-a stricam totul!
l-a urma urmei suntem o civilizatie cu atatea realizari are si prea multe defecte
Asta e prima intrebare inteligenta dupa doua pagini in populare. Iubirea este cel m-ai frumos sentiment dar nu ne va pastra intrega civilizatia prea mult.

| dyermaker a răspuns:

Avand in vedere ca este la o distanta de aproximativ 500 de ani lumina, este putin probabil sa ajungi sa populezi asa ceva.