| liviu00 a întrebat:

A fost Nicolae Paulescu antisemit?

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu. Nimeni nu-i antisemit cand vrea sa-si curete raia de pe picioare si paduchii din cap! Nu-i usor a accepta sa ajungi sclav in propriati tara pentru un om cu viziune lui Paunescu.

| liviu00 explică:

Am o dilema. Nicolae Paulescu e considerat mare crestin. In general, este ridicat in slavi de catre ortodocsi. Totusi, el a fost un antisemit convins. De ce nu amintesc acest "mic" detaliu cei care il considera reper moral ortodox?

| costymaximus a răspuns:

Asa se pare.Este judecat asa dupa epistola transmisa evreilor "Scrisoare catre ovrei" din 1921 in care le arata de ce sint uriti de lume, intentiile lor criminale si ce soarta nenorocita ii asteapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' de ce nu-l intrebi pe el? Ai impresia ca ne cheama Nicolae Paulescu si ca am descoperit insulina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul cind ai spus ca "a fost"deja nu mai are importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irelevant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...inainte de a raspunde la intrebarea ta, ma vad nevoit sa te intreb la randu-mi, daca esti roman ori jidov...
...Nicolae Paulescu, din cate am citit despre el pe aici, lucru ce ti-l recomand cu caldura, a fost in primul rand un mare patriot roman, cu iubire de tara, de neam, de popor, de demnitate crestineasca si nu in ultimul rand, un mare inventator, un mare medic, un adevarat om de stiinta, un profesor adevarat, un exemplu pentru. generatii de crestini (si nu de jidovi), un om iubitor de oameni prin natura meseriei sale, atat fiziceste cat si sufleteste, deci un om iubitor de Dumnezeu, de Adevar...
...nu stiu daca te multumeste raspunsul meu, dar cred ca daca 10% dintre medicii de azi din Romania s-ar comporta macar pe jumatate din cum gandea sistemul medical Dr. Paulescu, ne-ar fi mult mai bine...

| gabi_6840 a răspuns:

Nu stiu prea multe despre el dar iti pot da un link care poate te ajuta cu ceva! http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Paulescu

Sper ca te-am ajutat intr-un fel! Multa bafta!