| UnBroken2016 a întrebat:

A vazut cineva de aici filmul Ex Machina? Credeti ca asa vor fi "relatiile" peste un secol sau doua? CUm multi spun, problema de AI ( inteligenta artificiala ) nu a fost niciodata " daca" ci "cand". Stiu, toata lumea are iubit / a in ziua de azi chiar daca au si 12 ani dar vedem ca azi sunt cu o persoana maine cu alta. Rata de divorturi e foarte mare, in alte cuvinte, relatiile nu mai sunt ce au fost o data. Chiar daca si acum un secol multa lume nu divorta din cauza rusinii nu a iubirii. Am citit si cateva "teorii ale conspiratiei" cum ca feminismul baga pe gat femeilor ca sunt destul de bune sa isi creasca copiii singure, cine are nevoie de barbat si chestii de genul. Barbatul insurat e luat de fraier ( vezi domne e sub papucul femeii ) si rahaturi de genul cu caruta. In alte cuvinte, sa nenoroceasca relatiile ca vezi domne suntem prea multi. Ma intreb in viitor daca chiar vor fi roboti ca in acel film, ce ii va impiedica sa faca ceva de genul? Cand poti sa ii dai ce personalitate vrei, ce fata vrei si tot asa. Ce credeti?

Ps. Stiu ca acum se va gasi vreun idiot sa creada ca mie personal mi-ar placea asa ceva sau ca sunt de acord cu asta dar mai mult ma refeream la persoanele care nu arata bine sau pur si simplu sunt speriate de lumea de afara. Multi oameni sunt singuri chiar daca sunt inconjurati de persoane peste tot, credeti ca nu ar apela la astfel de masinarii? Decat singuri. CIne stie.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

L-am vazut acum o saptamana. Cu abordarea actuala nu cred ca putem crea inteligenta artificiala, nu in sensul celei din film (strong A.I.).
Pana si in film se face distinctia intre cele doua forme de A.I (minutul 25).

http://www.alanturing.net/......0AI13.html

| KodrutZ a răspuns:

Vazut, excelent film. Omenirea tinde catre o mare "devirusare" care fie va fi facuta mai lent prin inducerea de filozofii/mentalitati care sa scada natural populatia (vezi feminismul, carierismul cu orice pret, transformarea unor orientari sexuale in trenduri, fanatismul religios, etc.), fie printr-un razboi global cu arme de distrugere in masa.
Viitorul cam ala e. Cu cit mai bogata o tara, cu atit mai dementa populatia. Cu niste exceptii foarte mici, gen Elvetia sau Islanda.
P.S. Oricit de mult mi-ar place metalul nordic, Norvegia si Suedia cel putin sunt fucked up bine de tot la cap. Oamenii aia o duc bine, dar sunt SINGURI. A draq de singuri. In general. Bine, si noptile polare au vina lor, dar totusi...

| Drimmero a răspuns:

Fii sincer, in lipsa sotiei nu i-ai da robotului o scurta? Bwuahahahaha! Nu stiu ce sa zic, eu prefer oricand ceva uman/

| UnBroken2016 explică (pentru Drimmero):

Am avut pe maini una cu silicoane si nu mi-au placut cum se simt, nu vreau sa imi imaginez un robot cum e rolling on the floor

| Dorotheea21 a răspuns:

L-am vazut insa nu cred in AI.
Sa faci o aglomerare de plastic si metal sa fie constienta de sine e la fel de greu ca a face materie vie din materie moarta. Inca nu se stie cum a facut Natura asa ceva, deci suntem la milenii departare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,l.am vazut.Ma apucasem sa torc niste lână ramasa de anul trecut si...am uitat sa mai torc vreo 2 ore.Vecinul meu are de pe acum o relatie mai ciudata cu Lolita, o gonflabila de 172 cm, cam plinuta as zice eu..Ne putem astepta la orice, oamenii devin din ce in ce mai inventivi si mai ciudati. Posibil, schimbul de fluide va fi facut in viitor cu puterea mintii.Sa vezi atunci intrebari pe TPU: Azi am fost la piata si vanzatorul de dovlecei s-a uitat fix in ochii mei aproximativ 20 secunde.E posibil sa fiu insarcinata?

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Tu vorbeai de sex ca in The Demolition Man laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu stiu, nu cunosc! Mie daca.mi dai o palma, stau cum ma pui.

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Filmul cu Stallone laughing. Cand ai timp sa te uiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am văzut acum câteva luni. S-ar putea ajunge acolo, dar greu. Probabil că roboții nu ar putea decât să simuleze niște sentimente. Ei acționează conform unor algoritmi, acționează rațional. A te atașa de omenire, de specia superioară, care are posibilitatea de a te distruge, fiindcă te vede (sau nu) ca pe o amenințare pare deja SF, aproape de imposibil, dat fiind faptul că roboții nu pot avea sentimente precum cele ale oamenilor. Pe de altă parte, în urma unor mici calcule, noi nu suntem de neînlocuit. Noi nu scăpăm de albine, deși ne deranjează uneori, nu pentru că ar exista proteste, pentru că ar apărea iubitori de himenoptere peste noapte, ci pentru că am dispărea și noi în vreo 4 ani, pentru că apicultura aduce bani și pentru că nu prea ne stă în fire să plănuim distrugerea altei specii, fiindcă avem alte probleme mai serioase. Scenariul cu roboții care ne distrug e cam pesimist, but it's the best we have. Ava părea pașnică după. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SPOILER ALERT SPOILER ALERT
L-am vazut, dar nu e cine stie ce. Efectele speciale in schimb sunt uimitoare.
Daca ai vazut filmul pana la sfarsit ai fi inteles ca nu va exista o relatie intre oameni si roboti niciodata.
Robotul a trecut testul Turing, sau mai bine zis omul l-a picat.Desi Alan Turing a fost un geniu, ideea ca un calculator gandeste daca poate sa pacaleasca un om e complet gresita. Orice programator ar putea modifica textul propriu zis al cautarii vocale ( de exemplu cuvantul buna) cu raspunsul (de exemplu salut), si tot asa.Alt exemplu, intebarea vocala,, ce mai faci’’ poate cu usurinta sa fie inlocuita cu alt text, de exemplu,, ma simt obosit’’/,, ma simt rau’’ /,, sunt fericit’’/,, sunt trist’’ …etc la infinit. Dar asta inseamna ca un calculator gandeste? Nicidecum
Filmul se contrazice singur.
Singurul scop al Avaei era sa evadeze, indiferent prin ce mijloace.Pe de o parte filmul vrea sa ne arate ca ea nu avea sentimente pentru ceilalti roboti deoarece pleaca singura, nu avea sentimente pentru propriul creator (pe care-l ucide), nu avea sentimente nici macar pentru cel care voia sa o ajute sa scape(care moare si el, pentru ca ramane blocat intr-o camera).Si sunt ok cu asta, putem sa credem ca incerca sa-si maximizeze sansele de reusita. Pana aici regizorul ne-a facut sa credem ca Ava e doar o masinarie care lucreaza ce a fost programata sa lucreze.
Dar regizorul a dat magistral cu bata in balta la final. Cand roboata aia o ajuta sa-si omoare creatorul. De ce? De ce sa o ajute? Daca pana atunci ne-a aratat ca robotii nu au sentimente.Asta era toata ideea filmului, ca robotii nu au sentimente...
Un final mult mai potrivi, mai adevarat, mai corect ar fi fost acela ca Eva sa se opreasca pur si simplu dupa ce a evadat.Sa nu mai faca nimic, sa se autodistruga, orice doar nu sa se duca in lumea oamenilor. Ce a vrut sa arate cu chestia asta? Ca-si depaseste conditiaa de roboata? laughing

Răspuns utilizator avertizat