| Borgir a întrebat:

Ai facut un lucru si il regreti! Cand si de ce iti apare regretul?
Care este factorul ce declanseaza acel regret?

Răspuns Câştigător
| MeScorpion a răspuns:

Regreti cand iti schimbi gandirea, cand iti dai seama de ce ai facut sau n-ai facut si iti pare rau, nu mai esti de acord cu tine ca ce ai facut a fost bine.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca intervine constiinta care te mustra cand faci ceva rau.Este glasul lui Dumnezeu in fiecare om fie ca recunoaste, fie ca nu recunoaste.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Răspunsul la ambele întrebări este : când apare şi lucrează conştiinţa.

Baftă!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Regretele nu sunt simple pareri de rau, sunt mult mai adanci si mai profunde. Sunt remuscari de care, de obicei nu scapi! Te urmaresc toata viata! De aceea este bine sa le elimini! Nu inveti din regrete, inveti din greseli! Regretul e o stare sufleteasca apasatoare, negativa, in umbra careia nu e bine sa traiesti.
Ma bucur sa-ti spun, mi-am indepartat toate regretele big grin

| MadnessCaffe a răspuns:

Regretul apare in urma parerii de rau ca nu ai facut lucrul potrivit la momentul potrivit.Stii ca nu ai facut ce trebuia si de aceea regreti ca nu ai facut ce e bine, ci ce e rau.

Sunt mai multi factori care pot declansa regretul... cum ar fi mila,compasiunea, tristetea, durerea, pana si fericirea.

O sa imi zici : pai cum ai regrete daca esti fericit?

Pai unii oameni au, deoarece sunt fericiti si nu pot da si altora aceea fericire, deci ei sunt fericit pe cand altii tristi si cu neajunsuri.

Si eu am multe regrete...dar din ele invat ca data viitoare sa iau decizia corecta.

| Borgir explică:

Ema Daca ramaneai la prima parte si o dezvoltai putin era ok

| Borgir explică:

SilviaBlur Este un raspuns bun!

| Borgir explică:

MeScorpion Un raspuns bun!

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Toate regretele se invartesc in jurul unui cuvant pe care-l "urasc" : DACA. cand facem o greseala ne intrebam mereu ce ar fi fost daca as am ales alta cale. de cele mai multe ori nemultumirea de rezultat, consecintele faptelor noastre sunt doar doua dintre factorii ce declanseaza regretul. apoi urmeaza momentul cand trebuie sa-ti asumi responsabilitatea recunoasterii greselii facute. uneori regretam anumite lucruri din instinct, fara macar sa ne dam seama de sursa regretului.
cel mai bine este sa traiesti dupa regula : " nu te teme sa faci greseli si nici sa regreti pe cele pe care le-ai facut deja".

| SilviaBlur a răspuns:

Regretul apare ca urmare a realizarii ca nu ai facut ceea ce ar fi trebuit, cand ar fi trebuit. Cred ca este o notiune similara cu parerea de rau. Atunci cand iti pare rau, cand regreti o fapta, te gandesti "cum ar fi fost daca...", practic te amagesti gandindu-te ca daca ai mai fi pus, ipotetic vorbind, inca o data in acea situatie, ai fi reactionat altfel. Practic, eu cred ca ne amagim singuri, fiind evident ca acest lucru nu are cum sa se intample, nu poti da timpul inapoi, iar omul, in loc sa tinda prin actiuni prezente/viitoare sa schimbe ceva acolo unde este nemultumit, tinde sa mediteze la trecut, si deci, sa regrete.

| denisa_7520 a răspuns:

Regretul iti apare dupa acel lucru pe care l-ai facut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, oricat as vrea s-o dau cotita, am si eu cateva regrete (of, ce ninge afara)... Cred ca regretul apare atunci cand constientizezi ca ai lasat balta logica si intuitia, tocmai atunci cand trebuia sa uzezi mai mult de ele. Toti avem parte de regrete. Unii recunosc pe moment, iar altii recunosc dupa ce s-a racit faza. Deciziile ne apartin in totalitate, iar consecintele trebuie sa ni le asumam.
P.P. Trec repede peste regrete cu asta http://www.youtube.com/......ttp?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Userul SilviaBlur a punctat bine. Cum dracu' pot unii trai, intrebandu-se "cum ar fi fost daca?"? Astia sunt idioti sau ce?

| oanaoany a răspuns:

Da.Cand nu i-am zis unei persoane ca tin la ia si s-a bagat cu elcineva si dupa am aflat ca si el tinea la minecryingcrying

| SanDARA22 a răspuns:

Atunci cand declansezi un lucru rau facut care te afecteaza te urmareste non-stop, factorul care in declanseaza sunt amintirile sau gelozia. Ideea principala este sa mergi inainte, mereu mai este o sansa.happy