| Mariela_1621 a întrebat:

Am constatat ceva ciudat aici si vreau neaparat sa ma ajute si pe mine cineva : de ce crestinii sunt impotriva avorturilor si eutanasierilor?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Despre care crestini vorbesti tu? Eu sunt crestin-ortodoxa si sunt pentru amandoua operatiunile pomenite de tine, desigur ca in anumite circumstante!

38 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Datorita convingeri lor religioase, ei au convingerea ca Dumnezeu are dreptul asupra vietii lor ci nu ei.
@Brigaela ai uitat razboaiele religioase din evul mediu? Dar mai ales frumosul masacru din noaptea sfantului Bartolomeu impotriva hughenotilor iar cei scapati vii si prizioneri fiind, prea inteleptul si iubitorul de oameni, unsul lui Dumnezeu Papa Grigore al XIII-lea le oferea "libertatea" de alege, Bastilia, spanzuratoarea, sau convertirea la catolicism. Mistoaca intelepciune si pilda religioasa.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca sunt crestinii. Nu poti fi crestin daca esti de acord cu avortul si eutanasia. Daca suntem creatii, e clar ca nu avem dreptul de a lua hotarari in cazul unei vieti. Crestinii fiind convinsi ca suntem creatiile lui Dumnezeu sunt nevoiti sa respinga atat avortul cat si eutanasia, in caz contrar nu pot fi placuti divinitatii(devin pacatosi). Creatia(omul) nu poate lua decizii in cazul unei vieti(altei creatii)...
Eu desi nu sunt crestin pot spune ca sunt peste 80% impotriva eutanasiei, dar sunt de acord aproape 100% cu avortul. Eutanasia este un subiect foarte delicat, si pentru a te pronunta trebuie sa-ti pui multe intrebari, si sa faci multa filozofie, si nicidecum asa cum se pronunta userii la o intrebare pe un site.

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca dreptul la viata, a o da, sau a o lua, ii apartine doar lui Dumnezeu. Doar El are dreptul sa decida daca un copil se va naste, sau daca cineva trebuie sa moara. Omul nu are dreptul sa se bage aici, caci nu el a creat viata. El doar o poate lua, nicidecum da. Doar Dumnezeu da viata.

regis
| regis a răspuns:

Eu sunt impotriva avorturilor din acelasi motiv din care tu esti impotriva uciderea unui copil nou-nascut de catre propria mama. Nu sunt insa pentru interzicerea avorturilor, ci pentru masuri serioase de informare, educare si descurajare a lor. Cu atat mai mult cu cat foarte multe persoane considera inca avortul ca masura de contraceptie. Dar consider o greseala legarea acestui subiect de religie si de crestinism; faptul ca un copil nenascut are viata este confirmat de stiinta si acceptat de societate in general, singurul punct de vedere dupa care viata incepe la nastere fiind cel juridic. "Doi copii si unul pe drum" inseamna trei copii pentru orice om intreg la minte, asa cum doi copii minori si unul major inseamna tot trei. Dar e aberant sa iei expresii pe post de argumente. Asa putem intelege ca atunci cand o gravida "pierde copilul" de fapt intr-un moment de neatentie acesta i-a alunecat din uter si ea nu si-a dat seama pana cand a ajuns acasa si s-a trezit ca nu il mai are. Hai sa nu cadem totusi in derizoriu big grin.

In privinta eutanasierilor, eu nu ma declar impotriva. Cred ca subiectul este mult prea delicat si depaseste capacitatea mea de gandire, dar ca o idee generala, atata timp cat pacientul, familia si medicul au toti aceeasi parere, cred ca ar trebui sa fie legal.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca numai Dumnezeu are drept de viata si de moarte asupra oamenilor. Si atat avortul cat si eutanasierea sunt moduri prin care un om ii ia viata altui om. Crestinii resping si razboaiele si pedeapsa cu moartea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hombre, nu le-am uitat, dar intotdeauna am considerat ca oamenii aiai nu-si meritau numele de crestini. Erau pur si simplu niste dezaxati care se ascundeau sub acest nume spre as putea exercita nebunia.

Elianna
| Elianna a răspuns:

@ela,@julyssa si toti ceilalti care mi-au dat stupid si nefolositor: Dreptul la intrerupere de sarcina a fost obtinut de catre femeile din Romania dupa ce altele sute de mii au murit incercand sa scape de sarcini nedorite! A fost dorinta fierbinte a 99% din femeile care au trait inainte de 1989! As vrea sa va vad pe voi crescand cati copii va va da Dumnezeu si sa o duceti bine! Corpul femeii este numai al ei si poate face cum doreste ea. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu desfranarea.In legatura cu eutanasia, m-am referit la oamenii care nu mai au nici o speranta bolnavi in stadii terminale si care in felul acesta vor sa-si curme suferinta! Sunteti liberi sa credeti ca mine sau nu! Dar asta nu inseamna ca sunteti mai buni ca mine!

| anad a răspuns:

" Numai Dumnezeu are drept asupra vietii. El o da si tot El o ia, pentru ca este Dumnezeu si este in controlul tuturor lucrurilor. "

| andre999 a răspuns:

Pentru ca a avorta inseamna a ucide un copil iar a eutanasia inseamna a ucide. Dumnezeu ne-a dat viata cu bune cu rele ca sa o pretuim fie ca avem cancer sau ca suntem saraci lipiti. Nimic nu e mai valoros ca existenta in minunata Creatie a Lui Dumnezeu. Si daca suntem lasi si fugim de viata cand dam de greu atunci chiar nu avem ce cauta in Universul acesta perfect al Creatorului.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Pentru ca una dintre poruncile lui Dumnezeu este: Sa nu ucizi!
Cand avortezi un copil, il omori. Asta inseamna ca nu implinesti Cuvantul lui Dumnezeu si nu ii respecti legile. De aceea unii oameni sunt impotriva avorturilor. Eu una sunt contra si asa voi fi mereu. Faci copii la 13/14 ani. E vina ta ca l-ai facut. (nu ma refer la tine personal) Dar ce vina are copilul ca sa il omori? Il nasti si il dai la un centru. Sau il cresti cum poti. Dar lasa-l sa traiasca pentru ca nu vei fi singura, ci Dumnezeu te va ajuta sa il cresti si va fi multumit ca nu l-ai ucis happy. In plus, toata viata vei avea pe constiinta moartea unei fiinte de care numai tu esti responsabila...
Gbu :]

| Marcian a răspuns:

Nu este nimic ciudat in a nu dori moartea unei fiinte, mai ales a unor copii nevinovati.

| hândel a răspuns:

Ce uşor vă este să categorisiţi avortul-eutanasierea ca fiind un "păcat", şi să fiţi cu atâta convingere, ignoranţă şi egoism împotriva acestor practici faţă de care nu aveţi nici pic de experienţă. Întâi să fiţi într-o situaţie similară, şi apoi să vă daţi cu părerea, copii.

Răspuns utilizator avertizat
| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Multor crestini le pasa de ne-nascuti, Dar din moment ce sunt nascuti Nici unuia nu-i mai pasa de ei 'excepdind parinti si rudele' Cristinilor le pasa de ne-nascuti de la concepere pina la 9 luni, Dupa care nu vor sa mai auda de ei, Nu vor sa mai stie de tine, Nu vor sa mai aiba cu nimic de-a face cu tine, Nu vor sa-ti plateasca cresha, Gradinita, Scoala Primara, Gimnaziala, Liceul, Facultatea sau Doctoratul, Nu vor sa-ti dea NICI UN FEL de bon de masa sau sa-ti faca vreo operatie pe bani biserici, Daca esti ne-nascut esti in maini bune, Daca esti nascut esti f,,,,, t Conservatori nu dau nici doi bani pe tine Pina-n clipa cind ajungi la varsta la care esti apt sa pleci in armata, Atunci ei cred ca esti numa bun, Esti exact ceea ce ei cautau, Conservatori vor copii in viata Pentru a face din ei Soldati Morti,,, Ai vazut vreodata o nevasta de preot crestin care sa fie de acord sa aiba un transplant de copil cu ADN de rrom in uterul ei de Roman 100%? Ai vazut vreodata un SUPER CRESTIN care sa adopteze vreo suta de copii drogati de pe strazile bucurestiului,? Nu cred,,,! Asta este ceva ce DOAR Hristos ar face!
Intrebare mea este, Este ne-nascutul Fiinta Umana? Daca este. Atunci de ce recesamintul nu-i numara? Daca ne-nascutul este fiinta umana Atunci de ce cind el moare nu are o ceremonie ca restul fiintelor umane? Daca ne-nascutul este fiinta umana Atunci de ce oameni spun -Avem doi copii si unul pe drum In loc sa spuna avem 3 copii? Oamenii spun ca viata incepe la concepere Eu spun ca viata a inceput in urma cu 4 miliarde de ani si este un proces continu,, Care merge inainte Tot inainte,, Multi dintre invatati lumi iti vor spune ca viata incepe la fertilizare, Atunci cind sperma fertilizeaza oul,, Care de obicei are loc atunci cind barbatul spune,, -Of draga mea, Am vrut s-o scot afara Insa mi-a sunat telefonul si mi-a dat drumul fara sa vreau. Chiar daca oul este fertilizat mai dureaza vreo 6 sapte zile ca el sa ajunga la uter Si sarcina sa aiba loc, Dar nu fiecare ou ajunge atit de departe, 80% dintre ouale fertilizate ale femei sunt eliminate instant o data pe luna in acea perioada critica pe care femeia o are, Cu toate ca sunt OUA FERTILIZATE ele ajung pe servetelele sanitare albe, Deci practic ceea ce ne spune acesti anti-avort mega-crestin Este ca orice femei a avut mai mult de o perioada critica, Este de fapt un criminal in serie! Dupa spusele lor chiar si barbati ce se masturbeaza mai mult de odata sunt considerati criminali in serie. Sa fim seriosi,, NU orice ejaculare merita un nume Sau un botez.
Tot Crestini sunt aceia care sunt impotriva avortului Si in paralel de asta Si impotriva homosexualilor.,,, Pai cine pui mei sa aiba mai putine avorturi decit homosexuali? happyhappy Sa lase oamenii in pace, Fiecare om are dreptul dat din nastere Sa-si TRAIASCA VIATA IN FELUL LUI.

| Luori a răspuns:

Pentru ca sunt crestini, asta spune religia poate!
Daca te gandesti la fiecare om in parte, atunci nu este adevarat. Nu este adevarat deloc!
Dar din cunostiintele mele, stiam ca cei din religia catolica sunt total impotriva acestor lucruri

| Derye a răspuns:

@De acord cu gabriela:eu, personal, am batut (da, si nu imi este frica sa recunosc) multe persoane care bateau caini fara motiv, unii omorau cainii si ii atarnau in gard, luau o sfoara eu legau de gat si trageau animalul prin pietre, si multe multe altele. Am vrut sa vad daca lor le place ceea ce le fac saracelor animale. Intradevar, caini rai sunt peste tot, dar nu ii mutilezi. Si pe mine ma alearga cainii pe strada, dar eu vorbesc cu ei si se calmeaza, nu incep ca altii cu pietre, injuraturi s. a!

Sunt DE ACORD cu eutanariserile, in putine cazuri si cu avorturile in si mai putine cazuri.
CITITI PE WWW.AVORT.RO DESPRE CUM SE FAC AVORTURILE. Pur si simplu socant.

| Derye a răspuns:

Noi ce tot dezbatem aici? ORICE pe lumea asta merge pe sistemul: Foloseste cu moderatzie.
Am dreptate, sau nu?

| Poinsettia a răspuns:

"Am constatat ceva ciudat..."?!? Oo, da, e ceva intr-adevar foarte ciudat, premiul "Emmy" pentru cea mai ciudata chestie sa fi impotriva uciderilor.

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Avortul e ca o crima. Copilul avortat ajunge in iad. Si iti spun ca o cunostinta a avortat la viata ei cativa copii, iar acum unul dintre copiii ei nu poate face copii. Vezi?

Eutanasierea nici ea nu este prea corecta. Cainii aceia suporta dureri extraordinare. Sunt si ei niste suflete(cum a zis cineva mai inainte(, iar cainii sunt cei mai buni prieteni ai oamenilor.

| εїз a răspuns:

Nu numai creştinii nu sunt de acord, ci nimeni nu este de acord cu eutanasiera.
Tu dacă ai fi caine, ai accepta să fi eutanasiat?
Sunt si ei nişte suflete, dacă cei care vor sa eutanasieze caini, eu unu zic că ei insîşi ar trebui eutanasiati.
Aşa că. e ceva foarte prostesc să omori pe cineva.
Baftă!

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Deoarece atunci cand avortezi omori un suflet de copil nevinovat. Iar in Biblie scrie sa nu ucidem. happy

Pa, pa.

| usernamebpla a răspuns:

HELLO... buna dimineata! pai e mare pacat, nu crezi c orice fiinta are dreptul la viata, cum am si eu si tu si alti? stiu ca am doar 14 ani si poate nu o sa ma bagi in seama dar... eu cred c mai multa minte am eu decat cei care fac asta!

| kukale a răspuns:

Avort = pruncucidere. De ce? Pentru ca iei viata unei fiinte. Ce, daca nu a vazut inca lumina zilei inseamna ca nu are suflet? Daca mama ta te-ar fi avortat, te-ai mai fi bucurat de viata asta?
Cati sunt pe aici si se bat cu pumnul in piept ca sunt credinciosi dar au dat "folositor" si "inteligent" la cei care au zis ca sunt de acord cu avortul? Hai sa fim seriosi...
Cat despre faptul ca numai crestinii sunt impotriva avorturilor si eutanasierii, e bullshit. Asta tine de morala, atata timp cat iei viata cuiva tot criminal te numesti, fie ca ai ucis un cersetor, fie ca ai ucis un fat, fie ca ti-ai ucis copilul de 5 ani, de ex.

Răspuns utilizator avertizat
| HappyYoyo a răspuns:

Pai... raspunsul legat de evort e destul de complex, e o problema de etica si nu numai, nu stiu daca cunosti tu prea bine problema asta, dar exista si anumite urmari deloc placute pentru mama care avorteaza. cu eutanarierea cainilor, nu cred sa fie vreo problema... eu una decat sa ii vad hoinarind prin cartier ca vai de mama lor mai bine stiu ca ii omoara, sh macar train sh noi in liniste si pace. plus, sa isi ia caine cine poate sa aiba grija de el! :d parerea mea!

| Beibi a răspuns:

Nimeni nu este de acord cu asa ceva. Cine ar fi de acord cu moartea unor fiinte?

| Mihai300_6475 a răspuns:

Ce ti se pare asa ciudat? Dumnezeu ne da o viata, un cadou, un avort inseamna o crima.Cine iti da tie dreptul sa faci o crima? Cand o sa ai puterea sa oferi viata atunci sa o iei...asa si cu eutanasierea...