| AAStar a întrebat:

Am dat testul initial la fizica si am o mica dilema(sunt in clasa a VII-a). Era o problema de genul:"Un mobil trebuie sa parcurga o distanta de o suta de metri.Prima jumatate a drumul merge cu viteza de 2m/s, iar cealalta jumatate cu viteza de 5m/s."Mai erau niste intrebari la care am raspuns corect si pe urma citesc:"Care este media vitezelor?"Viteza medie stiu ce e, dar media vitezelor? Funda pentru cel care imi spune care este raspunsul corect(si daca mai aveti timp sa imi spuneti cum a-ti rezolvat). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Viteza medie= Vm=spațiul :timp
timp= timp1+timp2
timp 1= 50m : vm1= 50m : 2m/s=25s
timp 2 =50m : 5m/s= 10s
Viteza medie= 100m : 35s= 20 : 7m/s= 2, 8571 m/s
media vitezelor ar trebui să fie media aritmetică a celor 2 viteze, deci 3, 5 m/s dar nu pricep la ce este utilă.

3 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Cand zice media cred ca se refera la media aritmetica http://ro.wikipedia.org/wiki/Medie_aritmetic%C4%83; media aritmetica a vitezelor si avem prima viteza 2 + a doua viteza 5 = 7 impartit la 2 ne da 3, 5, 3, 5m/s unitatea de masura ramane la fel

| PuFaRiNaIsThEoNe a răspuns:

Ma bucur ca raspund la intrebarea ta! happy
si eu astazi am dat testul initeal la fizica si chiar mi s-a parut foarte greu sad vreau sa-ti zic ceva testul initeal vine de la minister dar legea zice ca orice scoala il poate modifica cum crede el mai bine. sper sa te dssescuri la celelalte teste noi maine dam la romana :9

| Annonnimuss a răspuns:

Si eu sunt in clasa 7-a si inca n-am dat testul si cred ca o sa iau o nota mica ca pana acum nu am facut recapitulare deloc