| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare. Ce urmează după Miliard?
În Engleză e simplu, Milion, Bilion, Trilion, Quadrillion, Quintillion, Sextillion, Etc.
Dar în Română? Milion, Miliard, Catralion? Gazilion? Triliard?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

In SUA bilionul e sinunimul miliardului la noi, in timp ca la noi bilionul nu e sinonim cu miliardul, este un 1 urmat de 12 zerouri, spre deosebire de miliard care are doar 9.

Un bilion in SUA = un miliard in Romania: 1000000000 ( o mie de milioane)

In Romania un bilion: 1000000000000 ( o mie de miliarde)

Cu alte cuvinte, dupa milion nu urmeaza bilionul decat daca esti in SUA, in Romania urmeaza miliardul.
Dupa miliarde urmeaza bilionul, apoi biliardul, trilionul, triliardul, etc.
Vezi: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_zecimal

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Biliard,triliard,etc...

| doctorandus a răspuns:

Problema cu engleza ca britanicii inteleg altfel denumirile astea decat americanii.

http://en.wikipedia.org/......ean_dollar

| dannyel86 a răspuns:

Poate ca exista termeni in limba romana precum "triliard", "catraliard", dar in vorbirea curenta si la tv nu ai sa le auzi folosite. Pentru ca se prefera asocierea de cuvinte ca "o mie de miliarde", "un milion de miliarde", "un miliard de miliarde".