| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare teama de singuratate

am un sentiment sinistru cand ma gandesc la moarte
va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O solutie ar fi, sa-ti faci prieteni? Sa socializezi mai mult?

Si moartea este inevitabila si deloc de speriat, este doar desprinderea sufletului de corpul care a cedat.

| Dumbi a răspuns:

Ce ar fi sa nu te mai gandesti? Eu incerc sa evit aceste sentimente de singuratate si de sinucidere. Fa-o si tu o sa te ajute!
Teama de singuratate, poate sa fie din mai multe cauze, poate ai avut un accident ce ti-a ramas tiparit pe creier sau poate sa fie doar in mintea ta si sa te gandesti ca ai "un sentiment de singuratate". Ar fi bine sa vorbesti aceste lucruri cu parintii tai, nu cu cineva care te cunoaste, psiholog este iar important in viata ta.
Incearca sa socializezi mai mult, nu pe internet.

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Vezi că-i la usă, deschide-i.

De ce ti-e teama nu scapi.

Nu te mai gandi la moarte pană la urma fiecare dintre noi moare intr-o zi si o să putrezim sub pamant in singuratate.

Si de ce ti-ar fi firca de singuratate? Decat cu persoane care nu merită mai bine sigur. Nu te mai gandi la chestii gen ca irosesti sentimente degeaba.

Si n-ai cum să ramai in singuratate sunt atatea persoane in lumea asta cu care te-ai potrivi trebuie' doar să astepti. Si e ceva normal să apara ganduri gen omul cand se plictiseste si n-are la ce să se gandească aș formează ganduri a proasta.
Gandeste-te la viata că o să ai timp să experimentezi si moartea si singuratatea si etc. Lasa prezentul să vina de la sine nu mai trai cu frica asta.

Deci keep calm. Gândește-te ca în viata sunt chestii frumoase de realizat și moartea nu are nici o importanta, la bătrânețe te gândești la moarte acum cât ești tânăra-tanar ai viata înainte și trebuie sa fi pozitiva-pozitiv, hai fi mai vesela-vesel.