| alepatry a întrebat:

Am teza joia asta, cum sa fac ca sa invat repede, am doua caiete, de geometrie si de algebra, intr-un cuvant matematicahappy, as vrea niste sfaturi cum pot sa invat mai repede, si cum sa fiu bine pregatita pentru teza...multumesc foarte mult...

22 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Apuca-te din clipa asta; treci prin toata materia, fa exercitiile tip; fa-ti o schema in minte cu ce este mai important si pe hartie a principalelor subiecte si a chestiunilor dificile; reia totul inca o data; repeta dimineat si seara tot ce ai invatat;
gata, la treaba! bafta si succes!

Abh
| Abh a răspuns:

Te poti relaxa, stai pe TPU, raspunde la niste intrebari, baga un metin sau un sims, pentru ca n-ai cum sa inveti intr-o zi atata matematica si nici nu pari motivata avand in vedere ca la momentul postarii intrebarii erai cu calculatorul deschis, pe internet. Nu te mai stresa, o sa iei nota mare copiind.

| Derye a răspuns:

La matematica nu se invata cu caietul in fata. La matematica inveti formulele, si le aplici in exercitii. Degeaba stii tu jedmii de formule, daca nici (a-b)(a+b) nu stii! Eu am luat 8 la mate, copiind in contextul in care am copiat TOT! Tot ce rezolvam pe foi era gresit, iar maine am evaluare nationala, nu am deschis cartea/caietul DELOC si acum stau pe TPU si iti raspund tie. Inveti toate formulele si speri sa stii! Asta e tot ce poti face la matematica! Si eu la fel, maine invat formulele corpurilor geometrice (Aria totala, laterala, volum, diagonala, apotema, etc, si mai repet ce teoreme imi amintesc. Atat pot face!
Un sfat: vezi ca tot iti amintesti sa stii perfect. Adica mai bine 1 formula corecta decat inceputul a 10 formule!

| dulcik a răspuns:

Pai degeaba ingrasi porcu in ajun.Deja trebuia sa stii lucrurile astea. Uita-te si tu pe caiet vezi ce nu sti si repeti ce nu sti ca banuiesc ca ceva tot trebuie sa stii la mate ca nu e asa greu

| ellene a răspuns:

Uita-te in ambele caiete, scrie formulele separat pe foi si mai fa unele exercitii care nu iti sunt foarte clare.succes la teza

| asdfqw a răspuns:

Pai te pui calumea pe invatat si stai numai cu nasul in carti si caiete... faci multe exercitii si prostii de astea sau mai simplu ...copii :d
Suncces ...sa iei o nota marewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La matematica, degeaba stii teorie daca nu o poti aplica. Eu zic sa te concentrezi pe exercitii. Unde de incurci, cauti in caiet. In 2 zile, n-ai sa faci mare lucru, daca pornesti de la 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E zic sa pui mana sa inveti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi linistita invata pe rand si o sa iei nota maxima lateza BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... in primul rand recapituleaza toate teoremele si formulele, dupa care incearca sa rezolvi niste exercitii din manual. Si mai ajuta-te de caiet... Mai multe nu stiu ce sa iti zic, doar: SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca profesoara ne da testul pe numere cum facem? Profesoara mea face asa totdeauna si se plimba printre banci.Deci eu nu am cum sa copiez. Dati solutii de invatat rapid nu de copiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am.
Si eu sunt intr-o postura la fel ca a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mate nu trebuie sa tocesti, ci sa intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti spun eu cum am luat ultima data 10 fara greseala in teza dar pentru a sta trebuie sa inveti de la inceput ca lumea esti atent in clasa faci toata teama sau aproape integral iar in ultima zi inainte de teza rasfoiesti caietul, repeti punctele slabe, mai faci cateva ex din clasa fara caiet si bang zece in teza eu asa am facut big grin PS: dar aici depinde si te abtitudiniile fiecaruia big grin

| dada18x a răspuns:

Sau mai simplu.happy iti lipesti niste stickere la inceput de lectie astfel incat sa vezi numele lectiei... si bagi caietul in banca...restul se numeste :noroc. happy

Glumeam. Pai, avand in vedere ca mai ai extra putin timp, ar fi bine sa iti inveti prima data toate formulele. Nu sunt grele. Gandeste-te logic la ele. Daca nu iti mai amintesti exact, incerca sa deduci tu formula logica. Daca le stapanesti bine, poti rezolva orice problema. Eu sunt la profil uman iar matematica nu mi-a placut niciodata. Nu de mult am vazut o colega ca isi nvata asa si am incercat si eu. Merge super. Am doar 10 happy

Bafta la tezaaa! Sa iei nota mare.

| Suvei_Ioana_Stefania_1978 a răspuns:

Buna. eu maine am teza la romana (lacrima). pai prima data trebuie sa scoti o foaie de hartie scrii ce este mai important din lecti. asculta ce iti da profesorul/profesoara la RECAPITULARE PENTRU TEZA deoarece acolo iti da lectile care trebuie sa le inveti nu inveti ca nebunul si tocesti tot caietul (in cazul tau 2 caiete). te concentrezi pe ceea ce inveti. sa fie liniste in camera. La teza sa nu fii stesata deoarece o sa prinzi drac si uiti tot intr-o clipa. sa fi linistit/ă calm/ă nu te streza.
SPEC CA TI-AM FOST DE AJUTOR SI BAFTA IN CONTINUARE LA SCOALA. P.S nu copia la teza (daca ai un profesor care se uita la fiecare miscare) daca ai un profesor care este mai mult plecat din clasa copiaza cat poti dar. sa nu te vada colegii (daca ai colegi paraciosi) si... mno nu mai am ce sa iti mai spun doar... SUCCES!

| beatrice_4007 a răspuns:

Buna! sfatul meu e sa iti scoti pe o foaie toate formulele si sa le inveti bine, iar ca sa poti fi pregatita pentru teza punete si fa cat mai multe exercitii. fara a lucra nu poti face nimic, deoarece la matematica nu e ca la romana sa citesti si sati ramana in minte; la matematica asta este singura solutie, sa faci cat mai multe exercitii (asta tio spun din proprie experienta, eu sunt profil mate-info). mult succes la teza

| Mihai_Mihai_1997 a răspuns:

Pune-te pe invatat.nu lasas tot pe ultima zi cum am facut eu si am stat pana 23:00 si am invatat.

| helpmee a răspuns:

Eu habar am matematica dar incerc sa mai repet ce stiu pentru a le avea in minte bine...si in primul rand nu trebuie sa faci ex. multe

| helpmee a răspuns:

Deci...sa-ti explic am fost insituatia asta(mai ai maxim o saptamana matematica sti pe aici pe colo dar nu esti sigur ca vei reusi sa le faci bine la lucrare si incerci sa ask sfaturile tutror si sa iasa ceva. bun )de fapt ia-ti ambele caiete fa rost de absolut toate formulele si gandeste-te ca un ex. este de fapt compus din mai multe formule daca le aplici acolo unde trebuie este aproape imposibil sa grasesti poate dintr-o neatentie dar nu trebuie sa inveti formula spre. ex. a binomului si cand ai cifre sa nu sti sa o folosesti gandeste-te logic pentru ca orice formula are o reprezentatie logica...iar la geometrie trebuie sa vezi in adancul problemei si sa intelegi de fapt ce cere ea pentru a o rezolva din toata inima imi doresc sa nu treaca nimeni prin ce am trecut eu.

| Larry_LaLa_1985 a răspuns:

Invata! happy

| Rool_Yo_1996 a răspuns:

Lasa-i ba pe astia ca si eu tot in ultima zi imi repet tot timpul, bine ii adevarat ca la clasa is de la 7 in sus da in principiu imi invat in ultima zi si de obicei iau 8, 9 la ultima teza doar ...am luat 7
P.S: da sti cum? in ziua aia cand inveti nu-ti mai lasa nici o tema caci se intersect si te mai si obos.si in ziua aia cum vi de la scl te pui mananci si apoi inveti de la 15:00 pana maxim la 22:00,( cu mici pauze de 10 min, maxim 20 ).mai mult nu ca trebuie sa fi odihnit... dupa ce ai invatat bine de tot formule(ari, etc) faci un exercitiu din fiecare sau doua apoi care nu le sti mergi si te consulti cu cel mai bun din clasa la materia respectiva sati explice si faci si un ex de ala in pauza inainte de teza ...gata,a si la teza trebuie sa fi ft concentrat si sa nu te sperii.nu care cumva sa faceti coment la scrisu' meu ca mam grbit si de aia scriu asa