| GulDan a întrebat:

Am tot auzit ca o sa ai trimita la razboi pe toti din Romania de la 20 de ani in sus?

e adevarat? adica mi se pare o aberatie...

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e obligatoriu. daca Rusia incearca sa ne ocupe (ceea ce e putin probabil, dar nu imposibil), putem pur si simplu sa ingenunchem si sa ne supunem. pana la urma, stim cu totii ca exista popoare libere si popoare de sclavi. Pana acum noi am fost un popor liber, dar daca nu ne mai iubim tara si nu mai suntem dispusi sa mergem la razboi pentru ea, ne putem asuma statutul de sclavi si gata.

| Marian619 a răspuns (pentru Brigaela):

Atunci de ce nu te inrolezi?

| Brigaela a răspuns (pentru Marian619):

Eu o fac, dar nu este suficient. Ma voi supune majoritatii.

| Marian619 a răspuns (pentru Brigaela):

Si chiar ai vrea sa te cred? de s-ar inrola cineva? daca ne vom baga in razboi atunci sa se duca astia care vor nu eu, eu sunt pacifist

| Brigaela a răspuns (pentru Marian619):

Da, e logic sa ma crezi, eu imi iubesc patria. Si gandeste-te cati oameni s-au inrolat in trecut si au mers sa-si apere patria. De ce am fi noi mai prosti, mai lasi sau mai slabi?
pacifist inseamna sa nu isti tu razboi. Si eu sunt pacifista, in sensul corect al cuvantului. Dar sunt patrioata si imi iubesc libertatea. Si inca mai cred ca viata mea e mai putin importanta decat patria mea si viitorul ei. Nu vreau sa ma duc la razboi, mi-e frica, dar nu sunt lasa. Imi inving frica si fac ceea ce stiu ca e normal si e bine. pana la urma, nu pot fi eu mai importanta decat tara mea, nu? Nu imi doresc razboi si in nici un caz nu voi sustine un razboi initiat de Romania. Dar daca o alta tara imi va ocupa tara, doar nu am sa ma supun fara lupta (asta chiar ar fi absurd si prostesc).
pana la urma, daca pe tine te sperie mai putin lipsa de libertate, e dreptul tau sa rami supus si nu imi doresc deloc sa lupt pentru a-ti salva pielea. Fiecare ajungem, pana la urma, ceea ce suntem. Eu sunt capabila sa lupt pentru libertatea mea. Tu esti capabil sa ingenunchezi pentru viata ta. Mie mi se pare mult mai logic sa te aperi cand esti atacat decat sa fii "sitting duck".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

De aceea o duce Romania atat de bine. Pentru ca majoritatea sunt patrioti. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Sa te supui la ce? Du-te tu laughing Nu este nevoie de nicio majoritate. "la declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen ori rezervist concentrat/mobilizat devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani." Nu este obligatorie pentru femei. Dar asta nu inseamna ca este interzis, nu ai mai vazut femei la armata? Dar ma gandesc ca acum ca ai aflat ca nu ai nevoie de nicio majoritate, vei gasi o solutie sa intri in armata, dupa cum vad in avatar 100% stii sa faci spagatul laughing doar esti patriota si ai muri oricand pentru tara, nu? Imi place sa am alaturi de mine o luptatoare ca si tine. Poate ne intalnim pe front sa ne putem cunoaste intre timp ce zboara bombe, mai facem un mic, un frigarui, niste bere, ca poate o sa avem niste colegi cocalari pe acolo. Si pe urma mergem la un randevu laughing Sper sa nu ne dezamagesti! happy

| T0T a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela cu mitraliera laughing

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt medic, deci sunt oricum, prin natura meseriei, mobilizata. Dar daca cumva, desi sper ca nu si mi se pare greu de crezut, Rusia va incerca sa ne ocupe si majoritatea celor mobilizati vor refuza sa lupte, atunci vom capitula si eu ma voi supune. Nu e nimic de ras, din pacate. Bunicul meu, care a luptat in al doilea razboi modial, imi spune ca pana cu vreo 3 saptamani inainte sa fie trimis pe front, in grupul lui de prieteni radeau si spuneau ca ei nu vor lupta niciodata, ca Romania nu va intra in razboi, ca toate astea sunt tampenii, ca dupa un razboi atatde nimicitor ca primul razboi modial, capii luumii vor avea inteligenta sa nu mai traga Europa in alt razboi. Si dintre prietenii aia care radeau si isi spuneau cum se vor distra ei pe frint, ca rzboi nu mai are cum sa fie, trei sferturi nu s-au mai intors niciodata acasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ai dreptate intr-o oarecare masura, insa nu uita ca traim intr-o era nucleara, deci s-au schimbat regulile jocului. Multi nu vor merge la razboi, vor prefera mai degraba puscaria de la 6 luni la 2 ani, insa rusinea lor va fi mai mare dupa razboi, dar ei prefera mai mult rusinea decat moartea. Oricum nu ar mai conta daca Doamne fereste o parte din Romania ar dispare. Sunt sigur ca rusii ar pierde pana la urma fata de aliatii Nato si Statele Unite, dar nu pierde pana sa stearga Romania de pe fata pamantului, Doamne fereste sa fie asa. Dar rusii sunt nebuni nebuni, si rusii au boala pe noi. Tu iti dai seama ca au sute de rachete nucleare? Si fara sa aiba boala pe noi rusii sunt nebuni, mai ales daca se enerveaza tare. Iti aduci aminte ce au povestit femeile in varsta, despre cum s-au comportat rusii cu femeile si cu cetatenii din sate in timpul razboiului si cati au murit si dupa razboi? Si eu am avut un bunic din partea tatalui, care a supravietuit razboiul cu 4 gloante si taieturi si nu a capitulat, se mai intampla. In cel de-al doilea razboi mondial au murit in total 833.000 de ce cetateni romani, 300.000 militari, 469.000 evrei si 64.000 de civili, si nu era razboi nuclear. In general rusii sunt mai agresivi, nu stiu daca s-au schimbat, dar de obicei oamenii sunt mai agresivi in razboi. Eu de exemplu, de multe ori sunt agresiv in viata de zi cu zi, se acumuleaza din cauza stresului. Apreciez faptul ca ai avea curaj sa vii pe front ca medic si sa ajuti ranitii. Dar eu in locul tau as sta acasa, esti femeie ai tot dreptul.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am gandit si eu la tot ce ai spus tu. Si tocmai de aceea nu m-as putea ascunde. Sunt femeie, dar am fost intotdeauna tratata ca cetatean cu drepturi egale, niciodata nu mi s-a interzis un drept pe motiv ca sunt femeie. Si atunci, decurge logic ca am si obligatiile unui cetatean.

| Evolution a răspuns:

Sunt doar prostii, noi ne mâncăm între noi.
Nu ne cucereşte nimenea, încercăm doar să ne dăm şi noi importanţi.

| RAY a răspuns:

Eu spun sa facem rost de arme sa ne antrenam pe strazi de acuma

| T0T a răspuns:

Sincer cand vezi unele comentarii te apuca durerea de cap.
Si daca ai fii citit constitutia ai fii stiut de starea de mobilizare si in ce caz apare. Cand auzi zvonuri trebuie sa judeci altfel esti doar un prostanac manipulat de niste rahaturi spuse de niste idioti sau mincinosi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Si ce sa facem la razboi, sa curatam cartofi? Noi astia care n-am facut armata nici nu stim sa tinem pusca-n mana... Pana ne instruiesc, suntem deja anihilati ca forme de viata de pe suprafata pamantului.
Oricum nu se mai face front ca pe vremuri, acum vin cu avioanele si te bombardeaza pana zici piua. Razboi cu Rusia inseamna declansarea razboiului atomic fiindca Romania este membra NATO deci oricum am crapa cu totii, ce mai conteaza unde?

| Vvistula a răspuns:

Nu e adevarat e aberatie, la razboi se duc soldatii, recrutarile in masa de la 20 de ani se fac in stadii critice, insa nu o sa se ajunga la razboi. Deci daca ai 20 de ani stai calm ca nu te ia nimeni la razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, nu va fi absolut niciun război în viitorul apropiat!

| Sfetnicul a răspuns:

Toți tinerii de 20 de ani vor crede că au de îndeplinit o misiune și trebuie să-și mărească level-ul!

| Cirlan_George-Cosmin_1990 a răspuns:

Pana ce nu zice știrile ProTV nu e adv.