| blondissima a întrebat:

Am trai intr-o lume mai buna, daca toti am gandi cu inima?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Thealchemist,
Nu toate femeile gândesc cu inima.

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Inima nu gandeste, nu mai confudati expresiile obisnuite "iubesc din inima" etc, mai sunt si expresii gen "Ai gandit cu curul" in cazul acesta putem spune ca gandeste si curu', nu? Am trai mult mai bine daca toti am gandii mai inteligent si rational, nu cu cei care cica gandesc cu inima si cu, curu'.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă am presupune că toţi am şi avea-o...

| EmaS a răspuns:

DA cu siguranta! Daca toti am gandi cu inima, am avea o societate mai buna.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Am pune întrebări mai relevante, dacă ne-am folosi rațiunea?

| cristi202 a răspuns:

Nu cred. Daca e sa te iei dupa cum spune Biblia, ca inima omului e nespus de rea si deznajdajduit de inselatoare, atunci ar fi extrem de grav. Oamenii au de multe ori intentii rele, si uneori, cind nu ii impiedica ceva, vreun scop al lor anume, le duc la indeplinire. Alteori, mintea pune friu inimii, altfel ar produce dezastru, atit in viata altor oameni, cit si in viata lor personala. Asa ca, nu e de dorit sa ajungi sa gindesti cu inima.

| mihaibrasov a răspuns:

Depinde ce consideri tu ca e o lume mai buna!

| Flav a răspuns:

Probabil, dar nu vreau sa fiu orb. Si stii vorba aia: ''a muri de inima rea?'' Vrei sa-ti dau putin sa gandesti cu inima mea? Ai face infarct.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca nu, poate daca toti am avea doar sentimente pozitive. Stii foarte bine ca, de cele mai multe ori, se greseste atunci cand nu gandesti rational. Numai bine!

| Angel0 a răspuns:

Se confunda mult pe aici inima, sufletul, instinctul, egoul, constiinta etc.Nu sunt acelasi lucru, chiar daca este destul de greu sa facem diferenta.Raspunsul este da pentru inima, nu pentru instinct.

| Klepto a răspuns:

O natiune de spalati pe creier, fara ratiune doar sentimente, fara logica, fara "sa gandesti la rece", ti se pare mai buna?
Nu merge creier fara inima.

Off-topic: Am auzit ceva de genul cand frunzaream documentare parca prin Coran, nu sunt sigur ca a fost acum ceva timp.

| thealchemist a răspuns:

Adica daca lumea ar fi formata numai din femei?

| Necrophagist a răspuns:

De ce trebuie să existe o diferenta intre creier si inima? Nu poate exista si „sentiment intelectual"?

| DianaScorpio a răspuns:

Daca toti am si actiona conform acestui fapt, ma indoiesc ca ar fi nu stiu cat de bine. Cred ca la modul de actionare trebuie sa existe un echilibru intre ceea ce ne spune mintea si ceea ce ne spune inima. Cred ca trebuie sa incercam sa gandim cand sa actionam dupa inima, cand dupa minte.

| miradoniz a răspuns:

@vancea; @ Viahee hee "Rațiunea caută, inima găsește"hee hee

| blondissima explică:

@via, de ce?

| blondissima explică:

@mihaibrasov, gresit. Depinde ce intelegi tu printr-o lume mai buna.

| MenInShadow a răspuns:

Io zic.ca nu.

| Dean1996 a răspuns:

Si da si nu.Sa traiesti gandind NUMAI cu inima poate fi fatal. Poti fi distrus sentimental de orice.Nu e bine de fapt,sa gandesti des cu inima,pentru ca repet, chestia asta te rupe in doua, sufleteste vorbind.Si,daca ne uitam in tara noastra,ar fi bine sa se gandeasca cu inima, dar nu in totalitate, eu asa as fi de parere.

| ahri a răspuns:

Daca toti ar fi gandit cu inima n-ai mai fi avut calculatorul sa pui intrebarea asta.

| Anabellasos a răspuns:

Imi pare rau ca voi raspunde asa, dar cred ca nu...
Daca vom actiona comform la ce ne dicteaza inima am suferi mai mult; probabil am face la randul nostru sa se sufere.

Este de preferat sa se creeze un echilibru intre hotararile "logice" si cele "sentimentale"; si astfel in orice actiune sa esxiste sentimente dar totodata ratiune.

Take care!

| WhiteWalker a răspuns:

Daca toti am gandi cu inima si nu cu mintea, lumea s-ar duce de rapa tongue

| selenasel a răspuns:

Da si ar fi o tara mai buna

| oliviaaa a răspuns:

Da... daca toti ar avea o inima buna /nu...pentru ca din pacate nu toti o au /

| jordan210cm a răspuns:

Braveheart e filmul meu preferat si mi-a ramas o replica intiparita din acel film:"Your heart is free...have the courage to follow it!", asa ca poti spunde ca daca am gandi cu inima nu ar fi o lumea neaparat mai buna dar cu siguranta ne-am simti mai liberi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca a gandi cu inima inseamna a nu gandi, ci a te lasa condus de impulsuri. A te lasa condus de impulsuri inseamna sa-l scuipi pe functionarul de la banca atunci cand te trateaza cu sictir, daca n-o face el inainte, sa-ti trosnesti prietena imediat ce deschide gura si da drumul la florcaieli, sa-l iei la omor pe soferul care te claxoneaza sa traversezi mai repede pe trecerea de pietoni etc etc. Probabil ai auzit-o si tu p-aia: ''Somnul ratiunii naste monstri.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NUUUU.Inima nu are logica; are doar sentimente, cere doar ce simte, ar fi un dezastru.Numai bine

| ands a răspuns:

Unii oameni au o inima atat de rea incat ma indoiesc...

| DenisukuDeniii a răspuns:

Da