| Alphawolf a întrebat:

Am vazut intrebari si raspunsuri in care oamenii se plang de bani, de criza din Romania. Multi dau vina pe tara, dar adevarul este ca nu tara este cu probleme, ci oamenii care o populeaza. Tara este in "rahat", nu sunt bani, insa cand este vorba de locase de cult banii nu mai sunt o problema.
http://www.campinaph.ro/......erici.html
In biblie gasim:
"De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?"
"Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?"
Pe credinciosi de ce ii preocupa partea materiala? Ei de ce se plang de bani si de criza cand sunt biserici pe fiecare strada?

Răspuns Câştigător
| Thunder a răspuns:

Nu stiai ca Biserica este institutia pe care nu o urmareste nimeni sa vada ce se intampla cu banii? Sunt curios daca chiar au fost folositi banii aia pentru placarea interioară a pardoselii sau ce mai zic aia pe acolo. Prea multa pupatura a mainilor popilor prin biserici si de asta suntem unde suntem. Religia este un impediment pentru dezvoltarea normala a unei societati. Uitati-va la tarile nordice si o sa vedeti diferenta dintre cum o duc aia si cum o ducem noi. Sa va dau si niste cifre ale nivelului de credinta de pe acolo:

Danemarca: 31 % cred in Dumnezeu (religiosi)
49 % cred in forte sau spirite (nu e acelasi lucru cu a fi religios)
19 % sunt atei

Suedia: 23 % cred in Dumnezeu
53 % cred in forte sau spirite
23 % sunt atei

Norvegia: 32 % cred in Dumnezeu
47 % cred in forte sau spirite
17 % sunt atei

Si sa vedem un pic cum sta treaba in Romania:

90 % cred in Dumnezeu
8 % cred in forte sau spirite
1 % sunt atei

Statistica pentru mai multe tari o aveti aici:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Eurobarometer_poll.png

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Stii ce? Eu nu am de gand sa-i "lovesc". Las asta pe seama constiintei lor.

April
| April a răspuns:

Ei dau Cezarului ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu;"tarana "din care suntem facuti e a cezarului, a tot ce inseamna materie; dar partea spirituala apartine divinitatii.Insa spiritul are nevoie de o casa, un trup, spre a salaslui, si aceeasi Biblie despre care ne vorbesti are si un capitol despre ingrijirea trupului.Fie si numai pentru a exista, a salaslui in ea, casa trebuie ingrijita.

| Alphawolf explică:

@elena, ai crescut singura!?
@darrio2007, ai probleme cu ratiunea? Daca cei care conduc tara nu sunt judecati de nimeni pentru faptele lor, ei vor continua sa-si atinga propriile interese, iar pentru binele tarii vor continua sa fie nepasatori. Conducera tarii in fata populatiei raspunde, in fata ta, a mea, a tuturor cetatenilor. Banii din bugetul tarii se aloca in functie de nevoile institutiilor, iar locasele de cult sunt un necesar sustinut de populatie. Noi incurajam sumele ce se aloca bisericilor, prin numarul de credinciosi.

| Alphawolf explică:

@carmen, nu stiu ce gandesc acei oameni cand spun "m-am saturat de tara asta, este o tara de ****", dar eu cred ca sunt persoane care rostesc acele cuvinte fara sa gandeasca la ce refera acele cuvinte.

| Alphawolf explică:

Majoritatea populatiei arunca vina pe conducere, ex: raspunsul lui
darrio2007 si voturile apreciabile primite de el, dar vina nu este doar a lor, ci a tuturor cetatenilor(cu mici exceptii probabil). Populatia a ales conducerea si tot populatia are puterea de a o demite. Modul de a gandi, faptele si comportamentul oamenilor in societate este problema sau marea problema. Oamenii sunt prea superstitiosi si prea egoisti. Daca aratam conducerii ca suntem prosti(superstitiile oamenilor plus comportamentul la doctor, avocat etc), suntem luati de prosti. Superstitia la noi(pupatul de oase, datul in ghioc, blesteme etc) este principala ocupatie. Oamenii la noi cred in "minuni", asteapta sa primeasca de la Dumnezeu, asteapta norocul, dar degeaba au scoala vietii(trairi, observatii...), tot nu pot realiza ca Dumnezeu nu face "minuni", nimic nu pica din cer, iar norocul ti-l faci singur. La noi oamenii nu sunt realisti, iar faptul ca nu sunt realisti, ii costa, consecintele sunt si vor persista in economia tarii.

| Alphawolf explică:

@april, de acord, desi nu sunt de acord cu povestea biblica, totusi inteleg ce vrei sa zici, insa stim foarte bine ca nu se poate, "sarac si cu pretentii". Populatia sustine biserica, biserica manevreaza guvernul si manipuleaza omul(bani, moaste, indoctrinare etc).

| Alphawolf explică:

@thunder91, pentru mine nu-i o noutate... dar cu siguranta nu toti stiu ca biserica nu este o institutie controlata la bani, nu toti sunt sceptici, nu toti pot gandi ce manevre se pot face intre persoanele din conducere si biserica si nici ce sume de bani se pot "mantui". Oare cati tine in spate biserica(la cati si cat cotizeaza)?

| mihaibrasov a răspuns:

Uite, tu increde-te pe deplin si nu mai lucra, nu mai fa absolut nimic. Gandeste-te ca si pasarile cerului tot trebuie sa zboare si sa faca ceva pentru a avea ce manca, trebuie sa isi construiasca un cuib unde sa stea.etc. Daramite omul care e inzestrat cu ratiune si tehnologie

| ania a răspuns:

"cand e vorba de lacase de cult banii nu mai sunt o problema"
Un tip care pretinde ca Dumnezeu ii vorbeste a scris o carte in care el zice ca intelege( si eu il cred ) cum vede Dumnezeu problema constructiilor bisericesti.De exemplu:
-m-a chemat Dumnezeu sa denunt contruirea de temple.Natiunea e in pragul unui colaps iar oamenii lui Dumnezeu alearga dupa himere.Aceasta stupida si costisitoare cursa de construire a unor biserici supradimensionate este motivul intristarii lui Dumnezeu si ar fi fost o oroare pentru Pavel. Oamenii lui Dumnezeu presupun ca tot ce construiesc astazi o fac pentru "slava lui Dumnezeu". Insa cum putem noi adauga la slava Celui ce are toata slava? Oare primeste Dumnezeu glorie cand slujitorii lui construiesc temple din bani de jaf? S-ar cuveni ca oamenii lui Dumnezeu sa se dedice rugaciunii si Cuvantului si orice zadarniceste realizarea acestei prioritati este furt.Este Dumnezeu glorificat cand un pastor trebuie sa isi tunda oile pentru executarea proiectului la care viseaza de atata vreme, continuand apoi sa le tunda pentru a-si intretine visul devenit realitate? Aud behitul jalnic al turmei impilate strabatand tara de la un capat la altul.Cand ajung intr-o localitate unde rata samajului este ridicata, cei ce lucreaza nu primesc plata cuvenita, batranii nu au suficienta hrana, oamenii se inderapta spre faliment incarcati de datorii.Cu toate acestea in acea localitate( se)zideste un templu monstruos. Le vad pe toate acele oite suferinde, atata carne vie pentru a hrani visul pastorului.Cand aud aceste jalnice apeluri, justificarile incredibile, presiunea pentru fonduri care se face chiar si asupra celui mai nevoias dintre crestini, imi rasuna in minte cuvintele profetului Zaharia" Si pastorii lor nu le cruta". Cei care ze folosesc de Cuvantul lui Dumnezeu ca de un ciomag pentru a stoaece bani aduc un afront direct sfinteniei Lui Dumnezeu.Cand ma rugam, Domnul soptea inimii mele:" Nu imi mai pot permite aceste proiecte de contructie". Timpul care ar trebui folosit in a asculta vocea cerului e irosit in organizare si planificare.
E nevoie de cladiri in care sa se gaseasca rezolvare pentru problemele zdrobitoare ale celor sarmani, ale celor cu diferite dependente, ale bolnavilor si mamelor ramase fara soti, Insa exista o mare diferenta intre un adapost si un loc de spectacol.Competitia si eul pretind un monument al realizarii de sine. A lega adunarea de datorii in cifre monstruoase este un gest de inconstienta si nu vine de la Dumenezeu.
M-am numarat si eu printre acei preoti, Am petrecut patru ani in constructie.Biroul meu era un atelier de organizare.Cu cat canstruiam mai mult, cu atat aveam mai putina bucurie.Intr-o zi Duhul lui Dimnezeu mi-a spus cu o voce raspicata" Iesi din toata aceasta afacere.Vino zideste templul Meu(spiritual). Intoarce-te la oameni".
Profetesc impotriva unui spirit de competitie.Deplang construirea de Temple in care sunt angrenati barbati vanitosi a caror inima nu se frange la vederea oilor flamande care mint si cer zgomotos bani pentru a starui in munca antrenata de constructie, care are atat de putin cu salvarea celor pierduti.Denunt in numele Domnului pe barbatii al caror discurs plangaret pentru banii publicului este atat de insuportabil incat necredinciosii isi rad in barba si sacotesc ca locasul lui Dumnezeu este o vizuina de hoti. Apelurile pentru fonduri sunt o ofensa adusa unui Dumnezeu sfant. Unele dintre ele sunt minciuni sfruntate, o marsavie barbara in ochii Domnului.Lui Dumnezeu ii e sila de asa ceva.
Treziti-va crestini! Voi care trimitei bani pentru ridicarea cladirilor sunteiti partasi la pacatele acestor oameni si veti fi judecati impreuna cu ei.In numele a ceea ce este curat si neprihanit, opriti-va!

| elena a răspuns:

Hai, sa mori tu?!

| darrio2007 a răspuns:

Spui ca vinovati sunt oamenii care o populeaza.Si tu traiesti in tara asta(?)Vinovati sunt cei care o conduc pentru ca fac in asa fel ca sa li se cuvina lor totul.De parca ar merita asta.Gandeste-te de mai multe ori cand faci asemenea afirmatii pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha, ha! Tu crezi ca oamenii dau vina pe tara, ca pozitie geografica? Normal ca se refera la populatie, doar n-o fi de vina pamantul ca nu are Romania bani. \
Pe credinciosi ii preocupa aceste lucruri(de biserici si altele) deoarece cred ca rugandu-se vor scapa de toate aceste griji. Mai ales preotii/episcopii si altii care le spun oamenilor aceste lucruri...Am asistat la o discutie intre o femeie care venise de la biserica si o vecina(amandoua trecute de 60 de ani). Cea tocmai venita din Biserica ii zicea celeilalte sa vina si ea ca de-aia se intampla atatea lucruri in tara, de-aia n-avem bani, ca nu ne rugam... Deci, cei credinciosi sunt extrem de egoisti. Se roaga doar pentru a le fi bine lor si cred toate aiurelile indrgate de "preamaritii" preoti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca e credinta putina alfa-lupule.tot din cauza asta se bocesc pe la inmormantari, chiar daca stiu si cred in nemurirea sufletului.nu sunt chiar siguri.si romanul nostru zice asa; ce e in mana nu e minciuna.pana la viata vesnica sa ne vedem intai de asta.si ce ne trebuie? mancare, bauturasi sex. exact ce e interzis. dar tot romanul nostru zice; Dumnezeu ne iarta, ca alta grije nare. o fi asa, no fi asa, Dumnezeu stie.fistecare cu amarul lui, si ajunge fiecarei zile zbuciumul ei.