| RAY a întrebat:

Are mintea puterea sa isi creeze bolii imaginare?
am citit un raspuns (mintea are puterea sa vindece corpul ) e posibil asa ceva, cum stim daca e o boala imaginara?

9 răspunsuri:
| Cetateanulturmentat a răspuns:

Mintea nu e un concept abstract sau ceva separat de corp. De exemplu, exista o gramada de boli cauzate de stres pentru ca atunci cand esti stresat eliberezi niste hormoni care la radul lor fac anumite organe sa functioneze diferit. Nu exista vreo boala imaginara. Nu conteaza daca ai o boala influentata de factori externi sau interni, reali sau nu. Boala e reala oricum. Asta daca nu traiesti in Metrix. Atunci nimic nu e real...laughing)

| AtomiX a răspuns:

Citisem undeva ca se spunea despre creierul omenesc ca este cel mai puternic si complex lucru care exista. Si normal ca m-a pus pe ganduri chestia asta, cum adica sa fie cel mai puternic? Ca doar vedem in viata de zi cu zi animale sau obiecte mult mai puternice, nu? Am tot continuat dupa aceea sa caut lucruri despre el, sa vad despre ce este vorba si am gasit undeva ca un om isi foloseste aproximativ 10% din capacitatea creierului intr-o viata intreaga, iar geniile cam 15%. Daca un geniu care depaseste cu mult gradul normal de inteligenta foloseste abia 15%, ce se intampla cu restul? De asta am si descris ideea de mai sus, sa vezi ca mintea chiar are putere, iar daca creeaza vreo boala, o creeaza pe bune si alea sunt cele mai nasoala, ca sa zic asa, adica la analize etc tu sa pari complet sanatos desi fizic nu pari. Ai puterea si sa te vindeci de o anumita boala, daca intr-adevar crezi ca te poti vindeca, dar sa si te imbolnavesti daca ti se tipareaza in minte ideea ca ai fi bolnav, in cele din urma o sa si fi. De asta e bine ca in viata sa fi optimist happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Da este vorba de sindromul psihosomatic. De obicei apare ca reactie la stres, traume, frustrari personale etc. Poate fi vorba de boli de inima, boli de piele, dereglari hormonale, diabet si altele in genul acesta. De aceea se spune ca uneori stresul imbolnaveste.
Insa nu functioneaza in genul "mi-e frica sa fac pneumonie" si din cauza fricii te trezesti cu pneumonie. Nu se intampla asa. Totul are loc in subconstient. De exemplu daca este vorba de o persoana careia ii este foarte frica de apa din cauza unei traume din copilarie, mai tarziu, poate se poate trezi cu o dermatita cand va merge la mare si prietenii o indeamna sa intre in apa. Acest lucru nu are loc constient, ci in subconstient, iar dermatita va fi cat se poate de reala, insa factorul care o determina nu este cel la care te astepti (o alergie, o iritatie, expunerea la soare) ci este cauzat de un factor psihic.

| OOOLEOOO a răspuns:

Orce minciuna repetata de nenumarate ori devine adevar. Puterea autosugestiei.

Fa legatura. Crezi ca esti bolnav, te stresezi din cauza asta astfel faci "exces" de cortizon (spre exemplu), excesul este daunator, te imbolnavesti, mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este perfect normal ca dupa cateva ore de rasfoit pe sarite si preferential paginile internetului, fara un mentor, creierul sa-i poata insusii corpului atributii delicioase cu privire la buna functionare a acestuia.De ce nu s-ar putea si invers.Acolo unde exista o parere prea buna despre propria persoana creierul s-o dea in extreme negative, unde autosugestia functioneaza in detrimentul acestuia.
O boala imaginara (si punct), se poate observa in urma analizelor repetate.O boala indusa cu dereglari psihice, unde partea fizica este deja afectata. Se poate diagnostica cel mai bine dupa inceperea unui tratament. Daca nici atunci nu se intampla nimic, se merge la un psihiatru cu referire la ipohondrie.In caz ca intrati in cabinet iar psiho sta cu picioarele pe tavan, luati loc pe scaun. Daca e pe parchet, va scuzati cu chip ca ati gresit cabinetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cu imaginatia poti vindeca o boala imaginara.

| xTania a răspuns:

Da normal ca are daca tu gandesti mereu negativ si ca poti sa te imbolnavesti sau zici : aolo daca am ceva, aolo daca am vreo boala.Si mintea chiar are puterea sa vindece corpul atunci cand gandesti pozitiv si spui mereu ca o sa treci peste si o sa fie bine te incurajezi singur si te faci sa te simti mai bine big grin. Sper ca am fost de ajutor, bafta!

| RkB a răspuns:

"mintea poate sa vindece corpul " se refera al faptul ca daca chair crezi ca te vei face bine si speri asta cu adevarat ( desigur cu prietenii alaturi care sa te sprijine) poti trece mult mai usor peste acea boala, uneori chiar reusind sa scapi de ea... Dar degeaba crezi ca te vei face bine si mergi al mii de doctori dac anul crezi in Dumnezeu si in familia ta. Asta e parerea mea cu care multi nu sunt de acord si creca m-ar injura :p