| anonim_4396 a întrebat:

As putea sa ucid in conditii de legalitate o persoana care si-a exprimat in scris acordul?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Eu laughing

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| sappy a răspuns:

Da,eutanasiere dar la noi nu este in vigoare aceasta lege!

| StefanKogut a răspuns (pentru sappy):

Nu e eutanasie! Eutanasia inseamna sinucidere asistata nu ucidere consimtita.

| Mădă0611 a răspuns:

In Romania nu, in alte tari doar daca persoana e paralizata si a obtinut dreptul la o moarte decenta/eutanasiere, caz in care doctorul ii prescrie niste medicamente pe care i le administreaza altcineva. E ilegal sa mori, deci oricat ti-ai da acordul, tot ilegal ramane, vorba aia "sinuciderea e o infractiune pentru ca e ilegal sa distrugi proprietatea statului", maine-poimaine o sa bage la puscarie cadavrele sinucigasilor, crezi ca cei care omoara pe (alt)cineva ar putea fi iertati?

| suffarstar a răspuns:

Pai nu,e logic. Poate ca ala care iti zice sa-l omori e drogat,minor sau depresiv. Stii cum se zice,nu lua decizii atunci cand esti suparat,trist sau beat. Omul actioneaza de foarte multe ori in sensul emotiilor si astea ne fac sa nu mai fim perfect lucizi. Plus ca ar trebui sa-l ucizi intr-un loc anume,cu martori,judecatori,treburi,chestii,socoteli. Dar si asa exista riscul sa doreasca un om sa moara fiind santajat de altcineva ca ii va face un alt rau mult mai mare familiei sale. De obicei astia cu ganduri sinucigase sunt catalogi drept bolnavi psihici si pusi sub observatia unui psihiatru. Exista cazuri in care un om pur si simplu isi doreste sa moara,nu e bolnav psihic sau ceva de genul, pur si simplu nu-si doreste existenta, experienta de a fi om. Vezi tu,legea trebuie sa fie facuta astfel incat sa se aplice la majoritatea oamenilor,daca s-ar da aceasta lege probabil ca s-ar crea un haos total. Exista, repet, cazuri particulare, dar nu le comentez, e decizia fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa zicem teoretic sau nu ca e legal.dar tu ai putea face asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranţă n-aş putea face asta vreodată. Ştiu că întrebarea pare mai insensibilă dar aceasta nu mă caracterizează şi pe mine.

Le mulţumesc tuturor pentru răspunsuri iar cei care voiesc fundă să-mi zică. Majoritatea răspunsurilor m-au ajutat.

| StefanKogut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Binenteles ca nu!

| RocKzZ a răspuns:

Desigur, poti ucide pe oricine dar dupa iti recomand sa ai grija cand scapi sapunulwinking

| DomnulFantastic a răspuns:

Omule,esti nebun?

| anonim_4396 explică (pentru DomnulFantastic):

Teoretic vorbind.winking

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. N-ai voie. În ROmânia, omuciderea e ilegală sub orice fel de condiţii.

| fkfgjgfgd a răspuns:

Nu

| piratul a răspuns:

O poti face doar in vis...

| Adry15252 a răspuns:

Poti face ce vrei dar suportand consecintele