| dYdY200 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum se face un periscop?( imi trebuie la fizica) Ms FRumlove struck big grin Fundakissbig grin

Răspuns Câştigător
| akaa a răspuns:

Cls a 6 nu? laughing si eu am facut sem trecut. Pai uite asa :
Ai nevoie de :
-un carton tare de 32x50 cm.
-o foarfeca.
-banda adeziva.
-doua oglinzi de dimensiuni 6x10 cm.
-o rigla.
-un creion.
-o foaie de hartie de matematica.

Cum se procedeaza? Asa:
1. Cu rigla si creionul imparte cartonul in patrate egale cu latura de 8 cm si decupeaza doua gauri patrate.
2. Pe foaie de matematica deseneaza si taie un triunghi dreptunghic cu doua laturi egale de 6 cm.
3. Aseaza triunghiul pe carton si traseaza linii diagonale in cele 4 puncte, apoi unestele; indoaie cartonul de-a lungul liniilor trasate la inceput si inchide-l ca un tub cu banda adeziva.
4. Fixeaza cele doua oglinzi in taieturile cartonului.
5. Aseaza-te in spatele unui obstacol si indreapta periscopul spre fereastra, in asa fel incat periscopul sa fie orientat deasupra capuluitau si priveste in deschiderea de jos.

Asta am scris`o pe caiet dintr-o carte de-a profei mele de fizica. Si m-a ajutat. Sper ca si eu te-am ajutat tongue fundita? big grin

1 răspuns:
| chelutzul a răspuns:

Http://www.dictioplus.ro/dictionar_roman_englez_cuvinte/periscop
sper sa te ajute ( vezi pozele din josul paginii )