| RAY a întrebat:

As vrea si un articol de stiinta, trebuie de tot renuntat la carbohidtrati pentru a slabi?

cum pot slabi cu ajutorul proteinelor? ce carne trebuie sa mananc si fara paine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

E posibil sa slabesti cu carne dar nu e atat de placuta dieta pentru ca la o masa trebuie sa mananci de exemplu doar carne, fara nici macar legume. Doi, la unii oameni e posibil nici sa nu dea rezultate. Exista o masa de populatie foarte mica care slabeste doar cu legume. Se recomanda si analize probabil la un nutritionist ca tu sa vezi ce-ti tolereaza corpul foarte bine. Daca faci tot dupa ureche, cred ca din regim n-ar trebui sa lipseasca carbo total, de exemplu cartoful fiert e excelent la fel un paharel de cereale integrale necombinate cu nimic dimineata. Carne consumata, dar maxim de 3-4 ori pe saptamana si slaba. In general multe legume. Iar de fructe nu trebuie abuzat deoarece contin zahar desi n-ar trebui sa treaca o zi fara ele totusi. Mult sport si regim, iar pe langa ceaiurile sunt de asemenea foarte recomandate. Fara apa minerala si dulciuri. Fara sare sau doar cu putina sare.

| OOOLEOOO a răspuns:

Poti manca carbohidrati buni in prima parte a zilei.
Carnea slaba.

Vasusem un mic interviu despre Dorian Popa la sala in care el spune ca nu mananca carbohidrati mai deloc.
http://youtu.be/I37Fp0oPSoU?t=26s

Acum ceva timp am citit despre dieta Paleo sau dieta paleolitica si chiar am vrut sa iti vorbesc despre ea, cred ca ti s-ar potrivi...

"Aceasta poartă numele de dieta Paleo iar secretul şi succesul acesteia se pare că ar consta în regimul alimentar pe care se bazau strămoşii noştri din epoca de piatră"

"Dieta paleo este bazată pe imitarea dietei strămoşilor vânători-culegători"

In rest, ceaiul verde si cafeaua verde ajuta in pierderea greutatii.

| Helly1226 a răspuns:

Nu manca dulciuri si fa multa alergare. Organismul va folosi grasimea din corp pentru energie. Si nu ar fi bine sa renunti la carbohidrati, corpul are nevoie si de ei. Proteinele pot ingrasa si ele dar in general sunt eliminate prin urina daca sunt consumate in exces. Deci renunta la paine, dulciuri, uleiuri vegetale sau alte alimente ce contin multe grasimi (unt, cascaval etc) de preferat sa mananci carne doar de peste si pui, si fa exercitii cardio.