| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cind cineva spune: "Oamenii au aparut de la maimute", el in acelasi timp, fara sa constientizeze, spune ca acum maimutele tot trebuie sa evolutioneze la etapa la care suntem noi acum. Parerea mea este ca aceasta afirmatie nu e dreapta si ea ar trebui sa sune asa: "Maimute - asa eram numiti noi la o etapa anumita a evolutiei noastre cind semanam cu "maimutele" din ziua de azi". Iese ca fraza "Oamenii au aparut de la maimute" este o afirmatie absurda.
Am dreptate? Daca nu, dati-mi explicatii mai bune. happy

Răspuns Câştigător
| Remingtonicus a răspuns:

Atunci cand cineva spune ca "oamenii au aparut DE LA "...ce explicatii mai sunt de dat? Noi nu am fost numiti maimute, pe oricare treapta evolutiva ne-am fi aflat...ci OAMENI! Omul cavernelor, omul de Neanderthal, etc. Maimutele sunt o ramura diferita a mamei-natura, sunt rudele noastre indepartate. Putem merge si pe principiul logic pe care il afirmi. Da, afirmatia e absurda

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dintr-un organism X, stramosul comun, au evoluat atat oamenii cat si "maimutele", deci afirmatia potrivit careia omul ar fi evoluat DIN maimuta este eronata, oricum eronata este si deductia ta: "Atunci cind cineva spune: "Oamenii au aparut de la maimute", el in acelasi timp [...] spune ca acum maimutele tot trebuie sa evolutioneze la etapa la care suntem noi acum."

Fals, daca un organism a evoluat la un moment dat, acum 10000 de ani sa spunem, asta nu inseamna ca el, in mod obligatoriu, va evolua si mai tarziu.
E vorba de conditiile initiale care au favorizat evolutia, conditii care se modifica.

| relian a răspuns:

Nu stiu cit si cum gindesti tu, dar ai grija ca incurci avioanele cu submarinele si nu este deloc bine.Mai citeste de o mie de ori, dar cu atentie si iar citeste si iar si tot asa pina cind vei intelege.Cine a spus ca omul se trage din maimuta? Cind faci o afirmatie ar fi cazul sa si aduci argumente, sa aduci sursa de unde ai citit chstia asta. Daca dupa o mie de recitiri tot nu intelegi roaga pe cineva mai apropiat si care intelege sa iti explice asa babeste cum se spune.Si ca idee omul si maimutele au avut un stramos comun asta se spune, adica dintr-un anume animal care nu mai exista s-ar fi format alte doua-omul si maimuta.Acum pricepi? Deci maimutele nu au cum evolua in om pentru ca nu ele sint cele din care omul aparu.

| sublime89 a răspuns:

Avem un stramos comun cu "maimutele", deci candva eram si noi asemanatori cu maimutele care exista azi. Bineinteles ca e gresit sa credem ca am evoluat din maimute cum sunt cele din prezent, dar din pacate multi nu reusesc sa inteleaga atat.

| Duucu a răspuns:

Mă îndoiesc de treaba asta, inclusiv și de cea cu strămoșul comun. Dacă am fi evoluat din ceva atunci pe lume trebuiau să mai existe și homo-erectul, și homo-sapiens și homo-habilis și multe altele...
Că doar n-a fost o explozie de evoluție în care noi toți am evoluat deodată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"oamenii au aparut de la maimute" am auzit doar de la oameni fara cultura generala. Oamenii nici macar nu se trag din maimute ci au un stramos comun. Primatele au evoluat intr-o anumita directie iar oamenii intr-o cu totul alta directie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul nu vine din maimuţă, dar
se-ndreaptă cu paşi repezi spre ea.winking

| Teardrop a răspuns:

Afirmaţia "oamenii au apărut din maimuţe" este eronată.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu am aparut de la maimute, desi din unele puncte de vedere eram aproximativ similari. Maimutele sunt o specie diferita. Omul a avut un oarecare potential, de asta s-a dezvoltat in alta directie si-am ajuns sa scriem pe internet, in timp ce maimutele tot in copac au ramas.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Desigur ca nu ai dreptate, omule big grin
Noi am provenit de la o anumita rasa de maimute numita Homosapiens. Nu toate maimutele dispuneau de asemenea posibilitati genetice si de capacitati mentale.Bafta!

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Eu consider ca maimutele is alt neam, nu avem nici o legatura cu ele.

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

Sunt de acord cu Lucian_Magnus_1980.Mi se pare absurda explicatia religioasa, cum ca am fost creati de Dumnezeu.Atunci pe Dumnezeu cine l-a creat? Ce mi se pare oarecum ciudat este daca rasa umana se afla inca in evolutie.In sensul ca in milioane de ani vom avea o infatisare diferita fata de acum.

| Frankx a răspuns:

Eu tot, desigur sunt de acord cu voi. Eu nu cred intr-un Creator. Pur si simplu am auzit de multe ori spunind ca oamenii au aparut de la maimute(aproape peste tot este acesta fraza). Si m-am gindit mai bine si am inteles ca aceasta afirmatie nu e dreapta, deoarece ar rezulta ca maimutele pe care noi le stim tot sint niste homosapiens. Asa ca, cine afirma ca oamenii au aparut de la maimute sunt niste prosti deoarece atepa la care eram noi atunci parosi deloc nu se aseamana cu etapa in care sunt acum maimutele. Multi savanti spun ca oamenii au aparut de la maimuta, dar deloc nu inteleg ce spun. Sper ca ma-ti inteles. happy