| reihiuke a întrebat:

Au oamenii liber arbitru? Ce intelegeti prin liber arbitru?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da. Fiecare om are de facut alegeri in fiecare zi. Si viata lui este rezultatul alegerilor facute.

| reihiuke explică (pentru EmaS):

Pare simplu. Dar de unde vin ele? Si esti sigura ca alegi in fiecare moment?

| EmaS a răspuns (pentru reihiuke):

Da, eu sunt sigura. Fiecare om are liber arbitru.In viata noi alegem ce scoli sa urmam, cu cine ne casatorim, ce casa sa ne construim si ce masina sa conducem.La fel suntem liberi sa ascultam de voia si Cuvantul lui Dumnezeu.

Bula
| Bula a răspuns:

Liberul arbitru este in tine, este decizia ta, ai puterea de a decide intr-o situatie ce sa faci.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Am intrebat si eu asta, cand am gasit raspunsul. Eram curioasa daca mai sunt oameni care s-au prins.
Pe scurt, alegi "liber" ceva ce ti-a fost sugerat. Alegi o culoare ca ai o amintire legata de ea. Alegi un fel de mancare din acelasi motiv. Orice alegi are un motiv in spate, iar acel motiv ti-a fost sugerat, voit sau nu. Ma gandeam de exemplu ca talent nu exista, e doar sugestie si apoi munca, dar sugestia e cea care trezeste interesul in cineva. Nu imi place sa desenez, nimic, n-am avut in preajma persoane care deseneaza, dar altii petrec ore, zile, saptamani sau ani la un tablou. :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liberul arbitru desemneaza capacitatea fiintei umane de a gandi, de a proceda si actiona dupa vointa proprie.
Da, oamenii au liber arbitru, deoarece liberul arbitru este puterea sau abilitatea unei minti umane de a alege cursul unei actiuni, sau de a lua o decizie fara a fi influentat de cauze sau evenimente anterioare.

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Capacitatea de a gandi, la omul obisnuit, se intampla mecanic. Ceva din exterior produce acea gandire. Se porneste de la sine, apoi te identifici cu mintea si spui ca tu gandesti, tu vrei, etc. cand de fapt in tine "se gandeste", "se vrea" de la sine.

| yooras a răspuns:

Dacă ne gândim că există niște legi în universul ăsta și cum încă nu s-au descoperit dovezi care să susțină liberul arbitru ba din contră, prefer să cred că nu există liber arbitru. Dacă nu ești convins citește despre Benjamin Libet și experimentul său din 1980.

| Kriegsnacht a răspuns:

În principiu da, oamenii au liber arbitru în fiecare domeniu al vieții. E decizia lor ce vor să facă, existând într-adevăr riscul de a apărea anumite consecințe. Însă eu una nu sunt de acord cu libertatea asta totală.