| oprescudorin11 a întrebat:

Aveam si eu o nedumerire. Daca as vi miliardar in Euro sau $, voi ce credeti? Sa zicem ca am 5000.miliarde $, ar fi banii mei sau depind de cineva. Sa zicem, ca mi se pune pata si vreau sa-i scot numerar intr-o zi si sa-i cheltui cu fetele de care m-am indragostit.Sa impart la amarati etc. Credeti ca este posibil?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Banii sunt ai sitemului. Doar dreptul de ai uitiliza este al tau.

Tu dispui de ei in masura in care sistemul ramane in echilibru.

| oprescudorin11 explică (pentru cristimihailov):

Am vazut si eu ieri cazul Greciei.
Atunci inseamna ca miliardarii pot fura in cadrul sistemului nelimitat si fara grija.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E posibil, dar la un momentat dat o sa vina dimineata si te trezesti

| cristimihailov a răspuns:

Lasand la o parte faptul ca este un exemplu aiurea, genul am si eu o inima batand... ce zici? Pot sa o scot? intai de toate logistic nu ii vei putea primi... ar fi nevoie de zeci de camioane.

Dar chiar si asa, exista doua motive pentru care nu ii vei putea scoate pe toti:

1. Nu o sa vezi in subsolul nici unei banci aceasta suma. Banii put la propriu si sunt greu de manevrat.

2. Nici o banca centrala nu te va lasa sa scoti banii aceea toti odata pentru ca ai destabiliza masa monetara., ai genera deflatie si alte dezechilibre economice.

| oprescudorin11 explică (pentru cristimihailov):

Adica, sa inteleg ca daca ti-ai obtinut banii in Sistem, Sistemul iti face imposibila folosirea lor decat tot in sistem.Deci banii sunt ai tai sau ai sistemului?

| oprescudorin11 explică (pentru cristimihailov):

Inteleg atunci ca miliardarului care au fraudat statul cu sume colosale nu i se poate confisca averea caci oricum nu poate sa le foloseasca cum vrea, ci apartin oricum sistemului.

| LostInPark a răspuns:

Pai cum sa-i dai la saraci, crezi ca banii aia vin asa de pe camp.Au si saracii rolul lor in economie si e important sa-i tinem asa.

| oprescudorin11 explică (pentru LostInPark):

Pai daca un miliardar nu poate dispune cum vrea de ce are, atunci inseamna ca nu e al lui ceea ce crede ca are.Si se pare ca ai dreptate.In afara Sistemului esti nimic.

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Inseamna ca Tiriac care si-a vandut actiunile de la Uni Credit Tiriac, nu a fugit cu banii spre vreo insula, sa faca cine stie ce prostii.