| Bogin_Crinuta_1994 a întrebat:

Bun. Deci de ceva timp sunt pasionata de Arheologie Biblica. Ce profil, respectiv facultate as putea sa urmez in acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Arheologie antică, orientală sau istorie orientală. Turism oriental sau axat pe zona de nord a Africii și Turciei...

În principiu, arheologie, istorie sau cultură, orice vei alege să faci, vei începe studiind Mesopotamia și apoi Palestina. Civilizția evreiască, biblică, mă rog, începe cu studiul culturilor Orientale, asta însemnând multă cultură profană: sumerieni, asirieni, babilonieni, etc.

Dacă te interesează strict zonele biblice, fă un turism zonal, nici nu ai nevoie de o facultate, ci o școală de ghizi, pentru a învăța cam tot ce te interesează despre arheologia din Israel. Și așa studiile pe care le-ai putea face în cadrul unei facultăți specializate îți vor demonta majoritatea încredințărilor biblice și se vor bate cap în cap cu ceea ce relatează biblia, așa că sunt sigură că n-o să-ți prea facă cu ochiul.

Apropos, ca o mică paranteză, și eu sunt de ceva timp pasionată de double-penetration, dar nu mă înscriu la o facultate pentru asta, pentru că e posibil ca mâine să fiu pasionată de altceva. Oricum, paranteza mea e inutilă, pentru că de facultate te poți lasă oricând în caz că... îți trece pasiunea.

Toate acestea fiind spuse, baftă, mă bucur că te-am putut încuraja!

7 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Ai putea sa urmezi Facultatea de Arheologie, in Cadrul Facultatii de Istorie. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Artemisia):

Una dintre diplomele mele este de la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Istorie.
Unde ai gasit tu o..."Facultate de arheologie"? happy
Nu crezi ca e la fel de absurd, ca si cum ai spune "Facultatea de Neonatologie", in loc de "Facultatea de Medicina", specializare Neonatologie?

| doctorandus a răspuns:

Daca esti credincioasa, urmeaza teologia, daca nu, istoria.

| Darkmagic a răspuns:

Nu exista o "Facultatea de arheologie" iar din Romania nu te poti axa pe Arheologie Biblica sau de exemplu, Egiptologie.
Poti sa urmezi o facultate de istorie, sectia "istorie antica", apoi mergi intr-o tara din UE sau SUA unde exista astfel de specializari. Iti recomand Germania, Marea Britanie sau Statele Unite, locuri in care gasesti specializari dorite de tine.
In Romania exista curs de "Arheologie Biblica" la... Facultatea de Teologie si este foarte "departe" de ceea ce vrei tu.

| gratargratar a răspuns:

Facultatea de Istorie, sectia Arheologie. Daca esti buna, o sa prinzi o bursa si te specializezi...
Apoi, poti studia separat Teologia - daca vrei sa faci Arheologie Biblica.

| Bogin_Crinuta_1994 explică (pentru gratargratar):

Si la liceu, cam ce profil as putea sa urmez?