| Fferdy a întrebat:

as vrea un microscop mai ieftin, nou, sa mareasca de minim 600x, cu iluminare inferioara si superioara, focus fin si rapid. Mie mi-a placut Celestron360 dar era prea scump pentru cerintele mele. As vrea mai exact un kit ca sa pot face preparate. Am vazut niste microscoape de plastic care maresc de 1200x, dar am inteles ca nu sunt foarte bune.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Am un miroscop profesional, binocular, ca cel din fotografia de aici :http://www.okazii.ro/......a117748491

Obiectivele sunt acromate de 20x, 40x, 60x si 100x. Puterea de marire este intre 160 si 1500 de ori.Cu obiectivul cu imersie(100x) se pot vizualiza bacterii si tesuturi( folosind, bineinteles, kituri de colorare pentru realizarea preparatelor microscopice)