Întrebare recomandată | doareustreet a întrebat:

Buna ce credeti despre zicala " totul in viata se intampla cu un motiv/sens" este adevarata? big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, totul are un scop! Facem parte dintr-un plan mult prea mare si nu-l putem intelege singurei, asa ca asteptam cartea si filmul!

55 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este doar o amăgire umană adoptată de unii, o scuză, o (auto)încurajare creată pentru a trece mai uşor peste greutăţi, pentru a le rezista psihic. Chipurile, toate au un scop şi vor avea consecinţe pozitive în viitor, ceea ce oferă o perspectivă optimistă şi o motivaţie personală pentru a merge înainte.

În realitate, cam totul este doar o înşiruire de întâmplări, unele pozitive, altele negative, pentru unii, indiferent în ce filosofii îmbârligate le mascăm.

| mgtow a răspuns:

Motivul si sensul vine din mintea noastra aplicanduse in realitate (ideile noastre din starea emotionala devin fapte reale si multi nu inteleg asta) daca esti optimist intruna ai parte numai de lucruri bune, pesimist numai de rau. Deaia se intampla ce patim fiecare in parte.

| Andrei7520152 a răspuns:

Tampenie pentru naivi. Se prabuseste un avion si mor 500 de oameni. Motivele sunt clare, cele de natura tehnica. Care-i sensul?

| Inferno a răspuns:

Este profund eronata si releva mentalitatea populara a secolului trecut.

| Narcis2007 a răspuns:

E o prostie...

| NOBODY a răspuns:

Viața este în sine un non-sens, o lipsă deplină a unei forme generale. Dacă destinul tău e croit într-un anume mod, nimeni nu spune că nu poți îmbunătăți materialul din care ți-e croit destinul.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, dar oamenii au nevoie de confort psihic asa ca inventeaza povesti. Ce fain e cand te paraseste gagica sa zici "eh, totul se intampla cu un motiv, dupa colt ma asteapta una care ma va iubi sincer", bineinteles ca n-o gasesti, atunci te gandesti ca n-ai nimerit coltul, credinta ca totul se intampla cu un motiv te asigura ca acea fata te asteapta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tocmai ai descris o faza tare ''amuzanta'' din trecutul meu laughing
''I-am dat papucii'' unui ''fost'' iar dupa ce el a realizat asta a postat pe facebook :''Daca prietena ta se dezice de tine nu fi trist e raspunsul lui Dumnezeu:apara-ma de tot cei rau.Amin laughing )(ceva de genu-oricum am inteles mesajul:in mandria lui incerca sa ma faca pe mine sa ma simt prost cu faptul ca l-am parasit desi el a fost cel care a ''dat de dracu'' ca sa zic asa...adica a intrat la parnaie...iar apoi ghice ce? s-a pocait!
Ce sa cred?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca totul se intampla cu un motiv, pocaitii sunt periculosi, cineva a vrut sa va despartiti. tongue

| Doub a răspuns:

Da...totul se intampla cu un scop!

| sublime89 a răspuns:

Nu, asta vrem doar noi sa credem.

| Apokales a răspuns:

Nu este adevarat, destinul ti-l faci singur prin simplele alegeri pe care le faci de zi cu zi.Ca ti se intampla accidente, surprize placute asta face viata ca sa nu fie atat de monotona.

| Radu284 a răspuns:

Da, cred ca totul decurge conform unui plan inainte stabilit, si ca orice se intampla se intampla cu un scop.

| Duucu a răspuns:

0 înmulțit cu 5 = 0
5 înmulțit cu 0 = 0

| OOOLEOOO a răspuns:

Una din cele 7 "reguli" ale succesului este "Totul se intampla cu un scop, si ne este de folos"

Restul le gasesti in capitolul "cele 7 minciuni ale succesului" din cartea Putere Nemarginita de Anthony Robbins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu!
Ce sens poti atribui unor accidente ''stupide'', unor intamplari fara sens, unor lucruri fara semnificatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o coincidenta ca autobuzul vine in statie in fiecare zi la ora 7?
Sau ca testoasele mor daca le incalzesti la microunde?
Tot ce se intampla are o cauza.Ca unii nu pot sa inteleaga motivul este altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce se intampla in viata este consecinta actiunilor tale. Directe sau indirecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologul meu a spus ca trebuie sa cred in asta. pana la urma inseamna sa te predai in voia sortii si totodata sa o vezi inocenta.

| Okkultist a răspuns:

Zei ti-au dat un scop in viata, decat sa vorbesc e posibil sa nu ma intelegi asa ca, urmeaza astea in viata. Eu practic magia, bine e complicat, yoga samd, dar crede-ma ca am scapat de mult prin: totul se intampla cu un motiv. Namaste!
Patru Legi ale spiritualitatii in India******************
- prima lege zice: "Persoanele pe care le intalnesti sunt persoanele potrivite". Cu alte cuvinte, nimeni nu intra in viata noastra din intamplare; toate persoanele cu care interactionam se afla alaturi de noi cu un motiv, acela de a ne ajuta sa invatam lectiile de viata care apar si sa continuam drumul personal;

- a doua lege zice: "Ceea ce ni se intampla este singurul lucru care ni se putea intampla". Nimic, absolut nimic din ceea ce se produce in viata noastra nu ar fi putut sa se intample in alt mod (nici macar detaliul cel mai nesemnificativ)… Nu exista: "daca as fi facut cutare lucru….s-ar fi produs alt cutare lucru…." Nu. Toate si fiecare in parte dintre situatiile care se produc sunt perfecte, cu toate ca mintea si egoul nostru nu le accepta …

- a treia lege zice: "Orice moment in care se incepe este momentul corect". Totul incepe in momentul potrivit, nici inainte, nici dupa; cand suntem pregatiti pentru ca ceva nou sa apara in viata noastra, exact atunci apare (incepe);

- a patra lege zice: "Cand ceva se termina, se termina". Daca ceva a luat sfarsit in viata noastra, este pentru propria noastra evolutie, deci cel mai bine este sa inchizi capitolul si sa mergi inainte imbogatit cu acea experienta.

Cred ca nu este intamplator ca citesti aceste randuri acum; acest text ajunge la tine azi pentru ca esti pregatit(a) sa intelegi ca "nici un fulg de zapada nu cade niciodata in locul gresit"

| TOOL a răspuns:

Eu zic ca este adevarata!

| Biiskrem a răspuns:

Nu.
Acum o să-mi sară alții-n cap cu destinu' lor...

| MariaMarya85 a răspuns (pentru Biiskrem):

Mai copilo vorba asta e adevarata ce crezi tu ca Dumnezeu face sa se intample pe lume ceva din plictiseala?

| Biiskrem a răspuns (pentru MariaMarya85):

Mi-e și silă să vorbesc cu tine.
Fă-te că nu exist.

| MariaMarya85 a răspuns (pentru Biiskrem):

Fa-te incoa rolling on the floor) hai mai taciiiiiii

| StochirleaAlexandra a răspuns:

In anumite cazuri se aplica zicala.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Funda? big grin

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns:

Da. Totul se intampla cum vrea Dumnezeu. El ne vrea binele si ne duce pe o cale mai buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ):

" El ne vrea binele si ne duce pe o cale mai buna" nu stiu de ce ma mai ia rasu cand vad asa ceva, ar fi trebuit sa ma obisnuiesc deja

cat despre topit, nu, nu cred in asa prostie. e pentru oamenii slabi de inger, trebuie sa se simta in confort si inventeaza prostii

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a cerut cineva parerea? Vezi de treaba ta, raspunde la intrebare, nu la raspunsul meu. Suferi de nebagare in seama?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ):

Tu zici de mine, dar tu de ce il bagi pe dzeu in discutie, intreaba cineva de el? nu, nu puteti respira fara sal pomeniti de 15 ori pe secunda, mai lasati-l ca mai vrea si el odihna naiba.
app daca raspundeam la toti poate ziceai ca as suferi de asa ceva, dar nu, nu sufar spre deosebire de tine big grin

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. laughing

| d33a15 a răspuns:

Nu prea cred in aceasta zicala, deoarece tu iti creezi propriul destin

| Aida55 a răspuns:

Normal ca e adevarata. Cum e aceasta intrebare idioata a ta. Ai pus-o cu un motiv, nu? Sa aflii un raspuns! smug

| ThePathWalker a răspuns:

Cred ca daca privesti dinafara atunci nu, daca privesti dinautru da.

| MariaMarya85 a răspuns:

Da, este adevarata!
Dumnezeu stabileste ce se intampla cu noi! Dansul stie viitorul! Dumnezeu ne da cum ne da pe lume! Trebuie sa ne multumim cu tot ce se intampla si, da, mai repet, vorba aceasta este adevarata! Dumnezeu face sa se intample ceva pe lume dintr-un motiv anumit, doar nu o face-o din plictiseala.
Fundita?

| Caracter3 a răspuns:

Da! Este adevarata! Orice greseala vei face acum, va afecta viitorul!

| GeorgyyyBuaa a răspuns:

Nu