| TheDarkCristi a întrebat:

Ce material conține imprimanta 3D pentru a construi acele obiecte? Dau funda.Mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce am citit pot fi mai multe materiale, cateva zeci, de la plastic la metal, in functie de obiectul care se construieste.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Care tip de imprimanta 3d?

Exista mai multe tehnologii:
Stereolithography (SLA)
Digital Light Processing (DLP)
Fused deposition Modeling (FDM)
Selective Laser Sintering (SLS)
Selective Laser Melting (SLM)
Electronic Beam Melting (EBM)
Laminated Object Manufacturing (LOM)
Binder Jetting (BJ)
Material Jetting (MJ)

Imprimantele FDM utilizeaza diverse tipuri de plastic, sub forma de filament, si sunt cele mai raspandite si accesibile ca pret.

Cele de tip SLA utilizeaza un amestec de rasini si polimeri lichizi.

Tehnologia SLS utilizeaza pulberi metalice in amestec cu pulberi de polimeri si rasini.

Tehnologia SLM utilizeaza pulberi metalice.

Tehnologia BJ utilizeaza metale, pulberi ceramice sau pulberi pe baza de siliciu, si un liant lichid.

etc

| Radu284 a răspuns:

In general, plastic. Exista unele mai speciale (si mult mai scumpe) care pot folosi anumite metale, ceramica, etc.

| PauliucIuli a răspuns:

Plastic,de obicei

| mmQQ a răspuns:

Depinde de scopul pentru care a fost destinata imprimanta 3d. Exista imprimante menite sa printeze structuri metalice - de exemplu NASA a proiectat o astfel de imprimanta si a folosit-o sa creeze obiecte metalice foarte rezistente cu o forma complexa (care sunt greu de produs industrial) si care pot intra in componenta viitoarelor nave(te) spatiale (1), altele sunt destinate in domeniul gastronomic, altele in domeniul constructiilor - exista deja imprimanta care printeaza case, altele in medicina - cand sunt printate structuri organice din celule stem de exemplu, si, bineintele, sunt si imprimantele casnice care la randul lor pot utiliza o varietate de materiale.

Pe scurt, in functie de modul cum se face procesul de printare, imprimantele 3d casnice - presupun ca la acelea te referi - pot manipula materiale precum mase plastice (atat pentru continut cat si pentru culoare, respectiv textura aspectului exterior), sticla, ceramica si chiar metal, cu posibilitatea in unele cazuri de a folosi mai multe tipuri de materiale pentru a construi un obiect.

Daca vrei sa stii mai multe despre imprimantele 3d - cum functioneaza, aplicatii, preturi si altele, plus mini documentare interesante vezi articolul de aici: ...ctive.html

p.s. imprimanta 3d in sine nu contine materialele ci acestea sunt atasate imprimantei, asemanator tusului sau tonerului imprimantelor "normale".

(1) http://www.iflscience.com/......made-parts