| LoryM22 a întrebat:

Buna cine este un mic filosof sau profesor ma poate ajuta cu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari? La care stie... Nu le am deloc cu filosofia(nu ma pasioneaza )si nu prea le gasesc logica la aceste intrebari.Imi trebuie raspunsurile in aceasta seara!

1.Cum poate un brutar sa faca 50 de chifle la fel?
2.Cum se face ca toti caii sunt asemenea?
3.Omul are suflet nemuritor?
4. Femeile si barbatii sunt fiinte deopotriva rationale?

Multumesc frumos pentru ajutor! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-am raspuns in privat dar am specificat totusi ca sint interpretabile...

7 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Am eu o carte...lumea sofiei se numeste si este scrisa de Jostein Gaarder.
Si stii ce este comic...ca am regasit acolo si intrebarile astea... daca vrei sa afli raspunsul...citeste cartea asta, si iti spun ca o sa fii mai "luminat" dupa.

| juniper a răspuns:

3. Da, cand o persoana moare, sufletul merge in viata de dincolo, sufletul paraseste corpul si isi continua "viata".
2. Pentru ca se comporta la fel si arata la fel, aproape, doar culoarea difera.
4. Da.
1. Nu poate.

| addflo a răspuns:

Buna,

Iti trebuie putine informatii despre filosofii din manual. Fiecare dintre ei s-a axat pe ceva si fiecare a avut o parere diferita (fie barbat sau femeie).
Tot ce trebuie sa faci este sa speculezi pe seama afirmatiilor scrise de tine mai sus si sa le faci credibile trimitand la ceea ce spun decedatii din manualul pe care l-am mentionat happy
Ce e foarte important: nu exista raspunsuri corecte, doar mai credibile si mai putin credibile.

Un exemplu despre ce-ar trebui sa iasa:
1. Un brutar poate face 50 de chifle la fel folosind aceeasi reteta, dar ele nu vor fi in esenta la fel decat daca foloseste masuratori de mare precizie. Asa cum nimic nu este identic conform teoriei lui...(si aici introduci un citat inteligent din manual). In acelasi timp exista si negativul a ceea ce am scris mai sus, lucru care trebuie si el explorat in cazul in care vrei sa nu ti se demonteze teoria.
La 2 n-am nicio idee ce "ar trebui" sa spui. Poate poti trata ceva legat de Dumnezeu, cum ne-a facut pe toti la fel, dar diferiti la suflet (mi se pare ca Sartre are ceva despre asta).
3. Aici iti trebuie vreo 2 carti citite ca sa ajungi la o concluzie.
4. Da si nu, ca si la 1. Ai 2 valori, pozitiv si negativ.
Incearca sa rezumi concluziile in 2 propozitii. Asa iti va fi mai usor sa sustii ipotezele.

Sper sa-ti iasa, succes!
Adi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofie? Aici e de hirciog, el e filozofbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste literatura valoroasa si vei gasi raspunsuri linistitoare. Cautarile sincere gasesc intotdeauna sensul lucrurilor si ratiunea lor de a fi active si axiologice. Cine cauta sarguincios gaseste. Asadar cauta.

| AdeLina a răspuns:

1.Nu poate
2.Nu sunt
3. O sun pe bunica imediat ce ii baga fix in cosciug sau eventual o intreb pe mess
4.Nu
Pfff... Ce v-ati face fara minelaughing

| storm a răspuns:

1. Foloseste aceiasi matritä
2. De ce toti magarii sunt asemenea?
3. Pas. Daca muream iar apoi ma reincarnam. te lamuream
4. Adica barbatii nu gandesc? raised eyebrows