| BlackRaven45 a întrebat:

De la o vreme a inceput sa ma intereseze visele lucide. Am cautat si am gasit tehnica WILD si MILD. Mai sunt si alte tehnici? Si as vrea sa imi spuna cei ce au experimentat visele lucide: Visele sunt chiar atat de reale incat le-ai putea confunda cu realitatea? Vi s-a intamplat? Dau funda. Mersi. ^^

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

S-au apropiat destul de mult de realitate și în multe mi-am dat seama că e vis căci eram destul de conștient și erau niște elemente, ca în orice vis, care se deosebeau de realitate. Eu nu fac nimic ca să le am, nicio tehnică, vin de la sine. Nici nu cred că funcționează prea bine asemenea tehnici, dar poți încerca, Misaki...

| T0T a răspuns:

Ai numele unui GM pe Metin. :))

Ea e Misaki, din Another:

http://images6.fanpop.com/......28-344.png

| TrăieşteClipa a răspuns:

Din moment ce poti sa te duci in biblioteca sa deschizi o carte pe care nu ai deschis-o niciodata, sa citesti ce scrie acolo la pagina 44 de exemplu si a doua zi sa verifici si sa vezi ca tot asa scrie as zice ca sunt reale.
Doar ca trebuie sa ai un anumit procent de constiinta trezita si este destul de dificil in ziua de ani.
Cu totii suntem zombi mai mult sau mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a întâmplat de câteva ori. E ceva si plăcut si neplăcut.
In primul vis conduceam un motor. Simteam si in realitate cum vântul îmi sufla cu putere in fata, simteam totul de parca as fi fost acolo, conducând.
Dar in alt vis cineva ma urmarea, stiam ca e vis si nu ma puteam trezi, îmi era frica si nu ma puteam misca, eram constienta ca visez si totusi vedeam imaginea visului.
Problema e ca poti muri intr-un astfel de vis.

| DAnc3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa mori intr-un vis? Bai copii dar sunteti idioti rau, visul este o creatie a sub-constientului tau care nu te afecteaza cu absolut nimic deci nu conteaza ce visezi ca oricum nu patesti nimic.

| DAnc3 a răspuns:

Ai inteles gresit un vis lucid nu este atunci cand confunzi visul cu realitatea ci cand esti constient ca te afli intr-un vis si poti prelua controlul, totusi si eu am incercat sa am vise lucid dar am intampinat Sleep paralasys sau cum ii zice si era oribil uitate pe net sa vezi despre ce e vorba.

| Inception a răspuns:

Ca sa ai vise lucide trebuie sa iti faci un jurnal de vise. Si cand incerci diferite metode trebuie sa ramai calma si sa respiri rar. Daca devii prea entuziasmata sau nu ai răbdare te vei întoarce mereu la început. Si uite cateva tehnici WBTB, DEILD, FILD, DILD, CAT.

| Inception a răspuns:

Si încă ceva ca sa reușești trebuie sa ai încredere și sa te implici serios.

| JohnyMoga a răspuns:

Da normal si mie mi s-a intamplat sa am vise care sa para al dracu de reale ca le tin minte 3 zile :d