| anonim_4396 a întrebat:

imi puteti spune va rog niste experimente pe care le pot face la fizica# am cautat pe nat dar pareau prea simple si unele nu aveau legatura cu fizica. am nevoie de vreo 5 dar sa nu fie gen: ce se intampla daca... mi-ar placea sa obtin niste.....reactii!

Răspuns Câştigător
| MMAV a răspuns:

Reactiile sunt la chimie la fizica iti spun eu: 1 Producerea de tensiune electrica pe baza de lucru mecanic : Ai nevoie de:2 magneti permanenti bara sau rotunzi si o bobina si un voltmetru eventual o maneta
din plastic daca vrei sa folosesti magneti rotunzi. Bun pentru început ia un fir cobsuctor si conecteaza-l la voltmetru! Magnetii trebuie sa ii introduci in bobona dar sa se poată misca! Apoi daca ai magneti bara bagai si scoatei din bobina cu o miscare verticala de tragere impingere si trebuie ca voltmetrul sa fie setat pe minivolti... Apoi daca ai magneti rotunzi ii bagi in bobina di cu maneta ii învârti. In ambele cazuri vei observa acelasi efect. Voltmetrul va indica o tensiune electrica de cativa minivolti pana la casiva volti. 2 Cum sa indoiesti apa cu ajutorul electricitatii statice. Ai nevoie de o cana cu apa si de o tija din fer sau un alt Mwtal. Acum vei freca tija de haine si de par repede si mult timp cam 2 minute. Sa nu te opresti. ACUM VEI IBCEPE SA TORNI DIN APA DIN CANA SA FIE O CANA MARE SI TORNI APA NU TOATA ODATA CI ASA CA UN JIRLOI APOI DACA APROPII TIJA PE CARE O FRECI DE APA DAR FARA SA O ATINGA APA APA NU VA MAI CURGE DREPT SE VA INDOI DE ACOLO SI VA CURGE PUTIN CURBAT. Explicatia: Electronii de H din molecula de apa se orientează spre zona frecata deoarece e excitata de electricitatea statica din urma frecarii acelei zone. 3 camp magnetic: i nevoie doar de pilitura de fer si un magnet permanent si o hartie. Pui pilitura de fer pe hartie si magnetul dedesubt sa fie mai multa pilitura pe fer bine... Apoi misti magnetul si pilitura va forma niste tepi. In sus vor fi care se vor misca si orienta dupa cum misto magnetul. Explicatie: Campul magnetic e format din linii de camp. Tu le observi prin pilitura. Daca mai vrei si altele spune-mi!

| Gatsby a răspuns (pentru MMAV):

Da, mersi. sunt foarte bune si interesante dar pot sa o fac doar pe a doua pentru ca, pentru celelalte nu am materiale necesare. stii si alte experimente cu materiale mai... simple, comune, de prin casa, curte# oricum astea sunt super si sunt exact ce cautam. mersi pentru ajutor!

| MMAV a răspuns (pentru Gatsby):

Mai stiu dar cred ca sunt cam banale> Cum sa ingheti apa instant. Ai nevoie de: cateva cuburi de gheata si apa foarte rece aproape de incghet... O sa pui cuburile pe o farfurie sau ceva si torni apafoarte rece peste ele si va ingheta instant. Explicatie: Temperatura apei inghetate va fi sub 0 grade celsius iar cea a apei foarte reci apropiata de 0 grade celsius. deci temperatura de echilibru adica o temperaura medie intre cele doua va fi 0 sau -1 sau o temperatura apropiata temperaturii la care ingheata apa adica 0 grade celsius.
Ma mai gandesc si itit mai spun.

| Gatsby a răspuns (pentru MMAV):

Da, astA e cam simpla dar oricum eu astept daca mai stii. mersi mult!

4 răspunsuri:
| BigG a răspuns:

Sunt fix 5, sper sa intelegi
https://www.youtube.com/watch?v=1Xp_imnO6WE