| emma_8868 a întrebat:

Buna!
Ma poate cineva ajuta cu rezolvarea acestui subiect.
1. Care sunt contrapusele totale ale următoarelor propoziţii:
Unii filosofi au fost idealişti.
Filosofii nu sunt inculţi.

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Pardon!
Niciun idealist nu a fost filosof.
Niciun idealist nu a fost printre filosofi.

5 răspunsuri:
| emma_8868 explică:

Multumesc mult!
Mai stii cumva si care este tipul acestor propozitii:
1. Stabiliţi tipul următoarelor propoziţii.
a. N-a existat nici un filosof care să nu fi glorificat tendinţele şi caracteristicile mediului social din care a făcut parte. (John Dewey)
b. Pragmatisum se prezintă astfel ca o extensiune a empirismului istoric. (John Dewey)
Am patru tipuri de propozitii: subalterna, de contradictie, contrare si subcontrare.

| pufulescu a răspuns (pentru emma_8868):

Imi pare rau dar habar n-am, ma depaseste intrebarea!

| pufulescu a răspuns:

O propoziţie „contrapusă" este cea în care subiectul şi predicatul au locurile schimbate şi sunt negate.
Deci eu as zice :
Sunt inculti dar nu sunt filosofi.
sau
Sunt inculti fara a fi filosofi.
Niciunul dintre filosofi nu a fost idealist.
Mi se pare grea negarea subiectului in ce ai scris tu, cu predicatul e usor, pui forma inversa.

| Aberdeen a răspuns (pentru pufulescu):

Nu-i adevărat, trebuie să faci șir de conversiuni și obversiuni ca să-ți dai seama care e contrapusa.winking

| Aberdeen a răspuns:

Unii non-filosofi au fost neidealiști.
Unii non-filosofi nu au fost culți.

Răspunsul pe care l-ai ales câștigător este eronat.
Acesta este răspunsul corect, dedus din șirul obversiunilor și al conversiunilor!