| SomnDulce a întrebat:

Buna TPU.Am sa scriu aici pentru ca trebuie sa ma descarc si nu mai am unde.De cand eram mica eram invatata sa ma rog la Dumnezeu in fiecare noapte, sa-mi fac cruce cand trec pe langa o biserica, sa respect poruncile Domnului si altele.care tin de credinta ortodoxa.Eram copil, nu intelegeam multe. Dar la o varsta frageda necazurile au inceput sa apara. mi-am pierdut o mare parte din familie, am avut probleme de sanatate si multe altele.Ma tot rugam la Dumnezeu sa ma ajute, sa treaca totul, sa fiu si eu fericita. Dar cu cat ma rugam mai mult cu atat ma simteam mai singura si mai neinsemnata. Dumnezeu pur si simplu cu vroia sa ma ajute.De multe ori plangeam si ii vorbeam, il intrebam "De ce?; De ce eu?". Lumea imi spunea ca "o sa fie bine". Dar au trecut ani si ani si ma simt din ce in ce mai singura. Pur si simplu.nu mai am niciun motiv sa zambesc, lumea mea e o continua intristare.Pana intr-o zi cand am spus "gata!" m-am rugat ani si ani si am indurat atatea necazuri pentru un copil de varsta mea.Am decis sa incetez sa ma mai rog. M-am impacat cu ideea ca pur si simplu Dumnezeu nu vrea sa ma ajute.Eu nu neg existenta lui Dumnezeu.ci doar refuz sa ma mai rog la el.sa-i mai cer ajutorul.Si desi nici acum nu imi merge bine, macar stiu ca nu se mai poate face nimic.
Va multumesc daca mi-ati citit povestea.

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cele sfinte de regula te ajuta sa te impaci cu tine nu sa castigi la loto, asta o crede numai idoctrinatii ca la orice pas Dumnezeu sta cu ochianu pe ei si le calauzeste pasii. Ai incredere in tine si fortele tale daca vrei sa ai vreo izbanda, altfel lumanarile si tamaia intru rugaciune arde degeaba.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Doamne câtă prostie. Nu pe tine SomnDulce ci pe majoritatea covârşitoare a răspunsurilor de-aici.

Mai bine încearcă să-ţi rezolvi singură problemele făcând ceva, orice altceva 'nafară de-a te ruga la inorogi invizibili, dumnezeu, cristoşi, virgine gravide, fantome sfinte sau instrumente de tortură (cruci). Ai să vezi că după aia vei avea motive să-ţi mulţumeşti ţie!

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu te iubeste.El ingaduie suferinta in viata ta pentru ca te iubeste.Omul cand ii merge bine, uita de Dumnezeu.Dar atunci cand trece prin incercari, priveste in sus.Domnul Isus a suferit, ucenicii au suferit, noi suferim.De ce? Pentru ca prin suferinta Dumnezeu ne modeleaza caracterul,ne transforma,ne face mai buni pentru ca atunci cand ne va ridica sa simtim si noi cu cei ce trec prin incercari si sa ii mangaiem. Dumnezeu a ingaduit zdrobirea vasului tau,pentru ca din cioburi vrea sa faca un vas de cinste pe care din fiecare bucatica sa o lipeasca cu mana Lui puternica cu multa dragoste si migala,pentru ca ai valoare. Dumnezeu vrea sa te apropii mai mult de El, sa ai o relatie personala prin rugaciune, in fiecare zi (nu doar la Pasti si la Craciun)sa iti deschizi inima ca unui Tata caruia ii pasa de tine si te iubeste.Vei descoperi ca este viu si lucreaza.Iti vorbesc din propia mea experienta.Prin incercarea mare care am trecut si au mai fost multe... Dumnezeu m-a transformat dintr-un om orgolios si plin de sine,a facut un copil de Dumnezeu m-a facut mai buna, mai rabdatoare, mai credincioasa. Dumnezeu are in vedere fericirea noastra eterna.Ne vrea cu El in vesnicie.Suferintele de acum nu sunt vrednice sa fie puse alaturi de slava viitoare.Se merita sa suferim acum ca sa fim o vesnicie cu Dumnezeu.Incearca sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru toate lucrurile, si vei vedea cum se vor schimba in bine. Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| EmaS a răspuns:

@noChanceForus
Ti-a fost dor, nu?

| Alphawolf a răspuns:

Hai ca iti traduc eu raspunsurile credinciosilor. Ei vor sa te incurajezi singur/a facandu-ti o imagine falsa, sa crezi ca orice intamplare care iti aduce putina bucurie este o minune(interventia si bunatatea lui Dumnezeu), iar intamplarile cu ghinion, care iti aduc tristete, tot pe seama lui Dumnezeu trebuie sa le pui(Dumnezeu este corect si drept, te mai si incearca, iar tu un pacatos/a). Eu zic sa te feresti de pereti si de inchipuiri ireale. Un lucru este clar, de la Dumnezeu primesti doar daca vrei tu sa crezi ca el ti le ofera, dar daca esti realist/a poti realiza ca, cu rugaciune nu obtii nimic, pentru a obtine ceva este nevoie de calitati si de interes, deci depinde doar de tine. Gandeste-te ca sunt foarte multe tari crestine in care se moare la greu de foame si de frig. Oare persoane credincioase care au murit de foame sau de frig au cerut prea mult de la Dumnezeu?

| cristi202 a răspuns:

Ai spus ca te-ai rugat. Daca iti spun ca acesta e motivul pentru care ai de suferit ma vei crede? Iata de ce e asa: cind incepi sa te rogi, Dumnezeu vede asta si iti raspunde. Nu cum ai vrea tu, la inceput. Ceea ce doreste El la inceput e sa te faca Om in adevaratul sens al cuvintului, sa iti formeze caracterul. Ori, un caracter puternic nu se formeaza decit prin suferinta. O piatra nu o bagi in seama cind treci pe drum, insa o bucatica de argint ibtotdeauna o vei baga in seama. Ceea ce nu sti e ca argintul, ca sa fie ceea ce este si sa iti ia ochii xind treci pe drum, a trebuit sa fie curatat in cuptor. Asta vrea sa faca Dumnezeu in viata ta, sa iti curateasca fiinta, incit mai tirziu altii sa vada mai mult, mult mai mult decit o simpla piatra pe drumul vietii lor. Stiu ca nu e usor, si eu am trecut prin momente asemanatoare cind dupa ce m-am rugat timp de 7 ani cautindu-L si primind adesea raspunsuri de la El, pur si simplu m-a lasat prada timp de trei ani unei boli urite, care era cit p-aci sa imi ia viata. Nu am primit pe atunci niciodata un raspuns de la El de ce trebuia sa sufar atit de mult (am ajuns sa cred ca imi voi pune capat zilelor din cauza durerilor), ceea ce am stiut ca trebuie sa fac a fost sa astept o zi mai buna acceptind suferinta din viata mea. Si acea zi a venit, mult mai tirziu decit am dorit eu, dar a venit abia atunci cind am fost in stare sa accept si raul in viata nu numai binele. Urmarea? Daca astazi sunt ceva, daca am realizat pina acum ceva, totul se datoreaza acelor trei ani. Uriti, dar in care Dumnezeu a realizat mai mult in viata mea decit in toti cei 20 de cind il caut. Nu te impotrivi suferintei, accept-o, accept-o ca venind din partea lui Dumnezeu, oricum nu poti schimba nimic, si vei vedea ca El iti va da la un moment dat puterea sa zimbesti. Acolo, in suferinta. Insa deja atunci vei fi alt om. Si nu opri sa te rogi, curatirea nu va dura la nesfirsit, iar cind va trece, vei vedea cit de mult a insemnat pentru tine.

| mihaibrasov a răspuns:

Religia ortodoxa nu iti va da toate raspunsurile. Iti va zice sa te rogi pana cand turbezi, chiar daca n-o sa se intample nimic. De ce? Pentru ca nu iti poate spune de ce Dumnezeu nu iti raspunde. Cauta-l pe Dumnezeu in inima ta, nu in exteriorul inimii tale. Nu te ruga lui, cauta-l doar si gaseste-l in fiinta ta. Nu Dumnezeu te ajuta, tu te ajuti prin propria-ti credinta. ("Credinta voastra v-a vindecat", Isus Hristos)

| danut a răspuns:

Iata ce cred eu: eu cred ca dorintele tale si planurile tale NU corespund cu planurile lui Dumnezeu pentru tine. Dupa cum observ tu vrei sa-L faci pe Dumnezeu, ortodox. Esti sigura ca Dumnezeu vrea acelasi lucru? Poate El vrea sa fie de alta confesiune sau poate are alte planuri cu tine, cauta-L in continuare dar, dar, incearca sa te modelezi tu dupa El si nu incerca sa-L faci pe Dumnezeu la fel ca tine. Este dureros ce spui dar gandeste-te ca intodeauna sunt alti intr-o situatie si mai grava si pana la coada chiar Dumnezeu a suferit, NEVINOVAT pentru niste nenorociti care L-au batut, scuipat injurat si chiar CRUCIFICAT. Oare cum o fi fost? Ce consideri tu acum "bine" poate sa-ti faca mult rau mai tarziu asa ca nu te descuraja si inceareca sa afli "planurile" lui Dumnezeu pentru tine, cat despre rugaciune (nu cea gen ortodoxa care este citita din niste cartuli) se spune ca este "respiratia" sufletului, cere-i lui Dumnezeu ce-ti doresti dar lasa-L pe El sa hotarasca ce este bun si bine pentru tine.

| ramona30 a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa mai pierzi timpul cu rugaciuni si ar trebui sa-l investesti in tine. Bafta!

| NoChanceForUs a răspuns:

Eee...uite-o pe Ema.^^

| ania a răspuns:

Apreciem sinceritatea si deschiderea ta.Eu cred ca cea mai fericita persoana ca trait pe pamant a fost Iisus Hristos si daca citim evangheliile vedem ca a avut parte de multe suferinte, de respingere, acuzatii nedrepte si totusi el a reusit sa-i iubeasca pe toti inclusiv pe dusmanii si sa se roage pentru ei.El nu a promis ca cei care se roaga vor avea toate dorintele implinite ci a spus " in lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea." In Biblie scrie "daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn ( Stapan) si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu l-a inviat din morti, vei fi mantuit".In cazul meu, rugaciunea mea:"Iti dau tie toata viata mea, fii Stapanul meu, daca poti sa pui iubire si-n sufletul meu, aici sunt, sa te vad" a schimbat radical totul.Mi s-a umplut sufletul de constienta prezentei si iubirii Lui, am stiut ca sunt copilul LUI si ca nimeni si nimic nu mai poate despari de El.Citeste evangheliile, prezenta lui Hristos coboara din ele in viata oricui o citeste cu inima deschisa. Odata citeam inLuca 23 :24-25: Pilat. l-a eliberat pe cel ce fusese aruncat in inchisoare pentru rascoala si omor... iar pe Iisus l-a dat in mainile lor, ca sa-si faca voia"Parca Iisus imi spunea:Si azi e la fel, tu poti sa ma ignori, sa ma pui deoparte sau sa vii intimitate cu Mine.Chiar daca atunci ma rog ii spun ce dorinte am, incerc sa nu mi le idolatrizez, El nu e mos Craciun si cred ca telul cu care am fost creati e sa semanam tot mai mult in caracter cu EL.Cred ca cel mai fericit om om e cel care poate, ca EL, sa iubeasca in orice circumnstanta.

| carpediem a răspuns:

Nu-ti pierde credinta in tine. Nu uita ca dupa ploaie ceru-i mai senin. God n-are nici o traba, ca de obicei, probabil era atent la Papa. Sau a fost disponibilizat si vestea nu a ajuns pe Terra ca nu mai exista postul. Trebuie sa-ti gasesti linistea sufleteasca, nu mai cere ajutorul unor personaje imaginare. "Ajuta-te omule, odata ce ti-a fost data puterea sa o faci"- Beethoven.>

| Kosuchin a răspuns:

Binenteles ca au aparut deja comentarii gen:"Roaga-te mai mult/Dzeu o sa te ajute", e simplu pentru unii sa-ti spuna asta, cand ei o duc bine-mersi si nu stiu prin ce situatie treci.De fapt, nici eu nu stiu prin ce treci xD, dar ai o viata intreaga inainte, de care sa te bucuri.Nu fi demoralizata, crezi ca nu exista copii de varsta ta care au indurat si indura si mai mult ca tine? http://www.youtube.com/watch?v=KreFo2a3gUY&feature=related

| bamse a răspuns:

Inteleg ce simti, intr-un fel am trecut si eu prin asta si este foarte greu. Insa tu esti un caz foarte atipic. Nu am mai intalnit pana acum om care sa se roage asa ca tine si sa nu primeasca nimic. Deci daca e adevarat ce spui si nu fabulezi doar ca sustii o teorie, ca si Charles Darwin, atunci nu am prea multe sa iti spun ca sa te alin, pentru ca suferinta ta probabil e mai mare decat cea pe care am avut-o eu.

Dar uite cum a fost l mine.

Bunicul meu a fost inchis 11 ani in puscariile comuniste. Motivul: dadea de mancare unei sotii de legionar, al carei barbat fusese inchis. Bunicul meu fiind crescut in principii cavaleresti nici nu a conceput sa nu ajute o femeie amarata. Nu intru in detalii, cine vrea sa stie ce s-a intamplat detaliat sa se uite la memorialul durerii sau la filmul Demascarea. In puscarie a suferit cumplit, torturile au fost inimaginabile si atat de dure incat toti supravietuitorii puscaiilor au spus ca atunci moartea pentru ei era cea mai mare salvare. Toti isi doreau moartea ca pe ceva foarte bun comparativ cu torturile.

Bineinteles ca i-au si luat toata averea. Bunicul meu avea avere mare caci era mosier, si era si contabil. Era un om cu principii cavaleresti solide, nu facea rau nimanui si era recunoscut pentru cinstea lui de toti care il cunosteau. Eu mult timp m-am intrebat de ce? De ce a lasat Dumnezeu sa se intample asta? De ce? Ca acum as fi putut fi si eu un om bogat ( ceea ce ma durea cel mai tare erau de fapt banii pierduti, averile ) puteam sa am si eu masini luxoase si viata usoara. Dece? Ca nu merita omul ala bun. Bunicul meu ma invata tot timpul cum sa ma comport, era un model pentru mine. dar de puscarie nu prea vorbea. Insa am vizitat multi supravietuitori ai puscariilor, si ei mi-au explicat rostul suferintelor.

Printre ei, parintele Arsenie Papacioc mi-a povestit o chestie: El era in cabinetul regelui, mare chimist, fiind cel care a participat la inarmarea tarii. Fratele lui era general. Cand au venit comunistii, i-au scos pe toti intr-un careu, si l-au executat pe fratele lui in fata lui. Pe el l-au bagat la torturi inimaginabile. Culmea culmilor, este ca spune ca suferinta din puscarie la facut sa cunoasca cu adevarat fericirea, si mi s-a declarat deschis in fata ca el este un om fericit!

Draga mea, eu cred ca tu ar trebui sa discuti cu oameni care au suferit, eventual cu unii care au suferit mai mult decat tine. Cartea Vietile Sfintilor are 12 volume care sunt pline cu vieti de oameni care au sufeit. Insa ei stiau de ce si pentru ce. Tu vad ca nu stii, de aceea mi se pare un pic anormal, ca de obicei astfel de incercari grele vin peste oameni pregatiti, care nu cad in disperare cu ai facut tu. Oricum asta e sfatul meu. Vorbeste cu oameni care au suferit. Ceea ce cauti, greu vei gasi aici pe TPU

| Enzo2011 a răspuns:

Treci printr-un moment greu in viata dar trebuie sa sri ca viata are multe obstacole(cazi dar te ridici si mergi mai departe) fiecare are astfel de momente, daca nu le-au avut in mod sigur vor avea(viata nu e roz si dulce) pot spune ca daca exista Dumnezeu acesta te incearca la fel cum putem gasi in o multime de pilde dar intr-un final totul va fi bine si Dumnezeu iti va da inzecit fata de cat ti-a luat daca continui sa crezi in El si sa te rogi pot spune ca asa am fost invatat la scoala dar daca nu ar exista un Dumnezeu atunci tu trebuie sa fi puternica si sa lupti in viata si nu uita ca speranta, ultima moare.

| pinguinuVerde a răspuns:

În primul rând îţi mulţumesc că îţi deschizi sufletul în faţa noastră.

Dumnezeu îţi ascultă mereu rugăciunile tale şi ştie când e nevoie, te ajută. Dumnezeu te încearcă mereu şi poate îţi face zilele amare, dar el ne stăpâneşte.
Şi eu am avut destule necazuri la vârsta mea fragedă dar până la urmă viaţa merge înainte, dacă tu o împingi.
Încearcă să te cureţi singură de păcate sufleteşte şi trupeşte, cu ajutorul lui Dumnezeu. Roagă-te în continuare la acesta şi nu-ţi pierde credinţa. În zilele de azi sunt prea mulţi ateiwinking
Numai bine.

| devon a răspuns:

Hmm eu ii neg existenta. Cred ca este ceva da nu Dumnezeu. Universu a aparut cumva deci trebuie sa fie ceva. Si trebuie sa ai mintea scurta sa crezi ca cuiva care a creeat ceva infinit si in continua expansiune sa ii pese de un punc straight face. Pun pariu ca o sa primesti si comentari gen " Roagate la dumnezeu ca blablabla" da ei nu inteleg ca se inchina la pereti sau la panze colorate.
Daca Dumnezeu exista el ne-a creat din iubire ( sau ceva de genu ) da numa ca ce se intampla aici numai iubire nu e... e o mare porcarie.Si imi pare rau pentru tine e greu sa nu ai cu cine vb. stiu cum e. pe mine nu ma poate intelege nimeni. abia acum ma inteleg eu... e greu la 17 ani

| devon a răspuns:

Tiam zis ca vor aparea mesaje gen "Dumnezeu acesta te incearca la fel cum putem gasi in o multime de pilde dar intr-un final totul va fi bine si Dumnezeu iti va da inzecit" (Cand ti-am dat mesaju nu erau)
Da iti zic ca sa crezi in tine :"E mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine {.]"
daca astepti sa iti dea Dumnezeu fericirea asteapta... vei astepta

| condemnedAntagonist a răspuns:

Dumnezeu testeaza anumitii oameni deci odata dumnezeu si diavolul au facut un fel de "Pariu" si au ales un om tanar cu o familie bogat nevasta frumoasa copii frumosi iar diavolul a zis ca daca ii ia totul pentru o vreme el isi va pierde credinta atunci dumnezeu i-a dat o boala i-a ucis familia ia luat bogatia dar acel om a zis:doamne orice miai face eu credinta in tine nu mi-o pierd cazul tau este asemanator

| johnjohnyy_2100 a răspuns:

Nu exista d-zeu biblia a fost creata ca sa nu disparem, gandeste-te c s-ar fi intamplat daca nu exista biblia? tot c este in jurul tau nu este realitatea ci de fap este o realitatea p krea ai fost influentat sa o crezi ca fiind cea buna si cea adevarata. sa iti spun sincer eu acum 5 luni aveam o viata normana, am inceput sa consum prafuri si chiar daca nu iti vine sa crezi prin ele mi-am dat seama ca defat ca tot c este in jurul nostru este controlat d creier si nu d d-zeu. deci uneori dupa c trageam inram in niste stari care ma faceau sa ma simt nasol tare dar am inceput sa ma concentrez atat de tare incat ajunceam l o stare de neimaginat de bine, apoi am incercat asta cand nu trageam la munca acasa... si mi-am dat seama ca daca oricine se concentreaza atat de tare p un lucru asa este (de exemplu eu m-am concentrat 30 de ore ca mananc si nu ma satur si dupa 30 de ore am mancat 15 ore inreuna si nu ma saturam pur si simplu mancam vomitam ma duceam l baie si iar mancam), creierul nostru este capabil d orice doar ca noi inca de mici ne lasam influentati sa folosim doar foarte putin din el si sa il folosim doar pentru c avem nevoie

| SomnDulce explică:

Va multumesc din tot sufletul pentru sfaturile date!