| Aly64 a întrebat:

Buna TPU happy
Am si eu o intrebare. sau mai multe.
va fi vreun razboi mondial pe 11 noiembrie?
Daca Dumnezeu ne-a creat pe noi. pe el cine l-a creat?
Care-i adevarul? Dumnezeu a creat omul, sau ne-am tras din maimute?
Va veni sfarsitul lumii in 2012?

Răspuns Câştigător
| ElenaRy a răspuns:

Nu cred ...nastradamus o prezis sfirshitul lumii in 2012, si al 3-lea razboi mondial ( 2010-2014). nu are nici o logica. cum poate fi razboi daca o prezis de 2012? cred ca niciuna din preziceri nu e corecta

20 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu.
2. Pe cale de consecinţă, un nene mai "jmecher". În realitate dumnezeu nu există iar personajul "Dumnezeu" este o creaţie cât se poate de umană.
3. Niciuna dintre cele spuse de tine nu reprezintă adevărul. Mai documentează-te.
4. Nu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu nu cred ca va fi vreun razboi mondial pe 11 noiembrie, nimeni nu stie data fixa a unei tragedii decat Dumnezeu.La fel si cu sfarsitul lumii.Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul decat Tatal, Dumnezeu precum zice si in Sf.Scriptura.E posibil ca in 2012 sa fie o schimbare majora la nivel climatic, astronomic etc. dar nu moartea noastra.Nu prea se vorbeste daca studiem amanuntit despre 2012, despre moartea noastra ci doar de o schimbare.

Eu cred ca Dumnezeu a creat omul, sunt crestin si cred in Hristos si in spusele lui. Teoria evolutiei are multe gauri si chiar daca e adevarata faptul ca exista Dumnezeu ramane in picioare, evolutia ar fi creata tot de El.
In legatura cu cine l-a creat pe Dumnezeu uite aici:

http://www.gotquestions.org/Romana/cine-creat-Dumnezeu.html

Numai bine

Apache
| Apache a răspuns:

1) nu cred... da vedem, macar prind meciul cu rapid
2) PAS!
3) versiunea mea! :. dumnezeu a creat universul la inceput, si dupa aia lucrurile au luat-o cum au vrut
4)... LOGIC. ai vazut filmul nu?

| Razvan a răspuns:

Nu.Nu te-ai gandit nicio secunda ca noi l-am creat pe Dumnezeu? Adevarul e acela la care ajunge omul prin efort propriu nu prin parerile altora.Si inca o data, nu

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Chiar dacă războiul va veni pe 11 noiembrie
Chiar dacă Dumnezeu l-a creat pe om sau dacă oamenii au evoluat din maimuţe
Chiar dacă va veni sfârşitul lumii în 2012
Tu ce poţi face? Orice ai face, tot aşa rămân lucrurile. Trăieşte-ţi viaţa, nu îţi mai pune întrebări inutile. Nu mă înţelege, este foarte bine că pui întrebări ca să te descoperi pe tine, dar fă cumva ca aceste întrebări să te ajute, nu să te încurce. Sincer, chiar dacă ai găsi răspuns la întrebările pe care le-ai pus, tot nu te va ajuta prea mult. Doar...trăieşte.

| Gospell a răspuns:

Draga Aly64,
1. De ce ar fi un razboi mondial pe 11 noiembrie? De ce sa ne bazam doar pe spusele unor oameni simpli, care sunt la fel ca noi.
De ce ar putea ca unii oameni care sunt ca noi sa prezica adevarul. Acele preziceri sunt doar niste minciuni care sa amageasca oamenii. In 2000 trebuia sa fie sfarsitul lumii, in 1999 la fel si multe altele.
2. Aici este putin mai greu de explicat si este si mai greu de inteles. De aceea iti voi da un site (care este in lb engleza care sper sa intelegi ceva), care iti explica foarte bine acest caz : http://www.godandscience.org/apologetics/who_created_god.html
3. Imi pare rau ca nu pot sa-ti spun in scris daca ne tragem din maimute sau suntem proiectati de Dumnezeu deoarece este mult, mult de scris... asadar iti voi da un site (din nou :-) ) care are o gramada de discutii privind evolutia : http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......teist.html
4. Este acelasi lucru ca la raspunsul nr1.

| Adyr0 a răspuns:

@Victoria
"Dumnezeu este dependent de creatie sau de intreaga serie de cauze si efecte ce alcatuiesc tot universul."

Eu cred ca e exact invers. Intreaga creatie e dependenta de Dumnezeu.

Cine l-a creat pe Dumnezeu? Nimeni. E infinutul, fara inceput si fara sfarsit.

| greudespus a răspuns:

Pai crezi ca un razboi mondial incepe asa in 5 zile?
Razboi mondial nu va mai fi niciodata, pentru ca companii gen Coca-cola, Mc Donalds, etc, adica multinationalele, activeaza in toate tarile lumii si doresc sa faca profituri in continuare. Apoi toate guvernele lumii sunt datoare la FMI, Banca mondiala, etc, care face ca ele sa poata fi controlate total de un grup restrans de oameni, care doresc un asa zis guvern mondial (noua ordine mondiala). Priveste ca aceleasi masuri economice se iau in toate tarile europei: scaderea salariilor bugetarilor, reducerea cheltuielilor bugetare cu investitiile, etc. Fmi da bani cu dobanda si pune conditii, gen privatizare CFR marfa, vami, etc.Au interes sa cumpere acolo.Asa ei devin mai puternici si statele mai slabe.
Deci razboiul este mondial, insa este ECONOMIC.Tot ce doresti sa faci ca tara, trebuie sa fie in conformitate cu normele UE. Iar daca si politicienii lumii sunt cumparati, atunci cine se poate impotrivi celor puternici sa devina si mai puternici.Se cheama "lumea afacerilor", in care este permis orice cu scopul maximizarii profiturilor.
Gandeste-te ca familii bogate detin companii uriase gen :Banca nationala a Americii, Nasa, CIA, etc.

| muzicalBoX a răspuns:

Am satii raspund la cateva intrebarii:1) Nu va fi nici un razboi mondial pe 11 noiembrie 2)Sfarsitu lumii nu vine in 2012

| Miauti a răspuns:

Cred ca te ai uitat prea mult la tv, da! va fi un razboi in noiembrie

Sa autocreat sau a existat mereu acolo.

ambele. dar iti zic o chestie de exemplu nr cromozomilor a magarului e acelasi ca nr cromozomilor al omului - deci ne am tras din magar. Sau din meduza deoarece 70% din corpul nostru e apa iar meduza 90%.

Nu va fi nici un sfarsit in 2012 ci pur si simplu va fi o schimbare.

| cristianorudi7 a răspuns:

Ce fata ai botanista dracu

| ahlrh a răspuns:

Unde e Parintele ("Popa") ca sa-ti zica el ce zice fiecare crestin:
(*Si-ti va raspunde la toate-ntrebarile)
"Dumnezeu:X a creat lumea!, si el o va sfarsii cand va vrea el, nu dupa o data stabilita"

| Oxanna a răspuns:

Nu stiu
Dumnezeu este o entitate cu care a inceput lumea.nu l-a creat nimeni pur sh simplu a aparaut...asa cred eu
Dumnezeu ne-a creat!
NU va veni cadn dumenzeu va considera ca noi nu mai meritam tot ce El ne-a oferit

| andrei95 a răspuns:

De razboi nu stiu sigur dar dupa parerea mea nu cred ca va fi(sper)!
la fel de grea intrebarea dar cred ca el a existat inca de la inceput.
cred ca El ne-a creat
nu... dar nici nu se stie cand va veni

astea sunt raspunsurile dupa parerea mea...altcineva poate are alta parere

| nuamPleaca a răspuns:

Da noi crezi ca suntem atotstiutori?

| AngelAnime11 a răspuns:

Sunt de parere ca Dumnezeu a creat maimutele iar ele au evoluat de-a lungul timpului si am devenit "oameni.
Pe Dumnezeu nu stiu cine l-a creat... dar cred ca el nu a fost creat de nimeni... a existat de la bun inceput.
Referitor la sfarsitul lumi...NU! in 2010 nu va fi sfarsitul lumii ci o trecere a oamenilor pe partea spirituala a sufletului... Daca vrei sa afli mai multe despre 2010 iti recomand cartea (nu fac reclama) MISTERUL ANULUI 2012
PREZICERI, PROFEŢII ŞI POSIBILITĂŢI
de la editura FOR YOU
(cartea costa maxim 37 RON... gasisem pe net pretul).
http://www.editura-foryou.ro/index.php?p=detalii&carte=148

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aly64, eu pot sa-ti ofer un raspuns legat de ceea ce te intereseaza, dar cum ma asigur ca ceea ce iti voi spune nu e si-n zadar, si ca ma vei intelege?
Alea sunt preziceri, ceva indoielnic, neadevarat. Nu putem fi asa de creduli, sa credem tot...referitor la razboi. Posibil sa fie un al treilea razboi, dar nu pe 11 noiembrie, ca asa au spus altii.
Dumnezeu a creat omul si, nu ne tragem din maimute!
Dumnezeu este dependent de creatie sau de intreaga serie de cauze si efecte ce alcatuiesc tot universul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Adyr0 a răspuns:
@Victoria

"Dumnezeu este dependent de creatie sau de intreaga serie de cauze si efecte ce alcatuiesc tot universul."

Eu cred ca e exact invers. Intreaga creatie e dependenta de Dumnezeu.

Cine l-a creat pe Dumnezeu? Nimeni. E infinutul, fara inceput si fara sfarsit.''

Adyr0, calm. Dumnezeu a facut tot, e Creatorul, la asta ma refeream, cand am spus ca tot depinde de Acesta. Intocmai ca este bine si ce-ai spus, si acum sa explic: pentru ca exista, doua tipuri de argumente care implica sensuri diferite ale ''cauzei prime''. Adica, unul priveste cauzarea antecedenta si sustine cauza prima a universului (pe care ai spus-o), si cel de-al doilea ce priveste implicarea lui Dumnezeu in tot, ca atare ce-am adus in discutie, si anume ca priveste existenta dependenta a unei intregi serii de cauze si efecte ce alcatuiesc universul si argumenteaza in favoarea unei fiinte necesare, existente prin sine si indepedente care nu are a da socoteala pentru acestea.
Aceasta ''unire'' cu Dumnezeu este ceva total diferit de interactiunea noastra cotidiana cu obiectele fizice. Un Dumnezeu atotputernic, fara indoiala, este in stare sa-si reveleze oamenilor natura sa divina, in ciuda limitarilor acestora.
Asta e tot. Ms... de griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mic.deabia ai coborat din copac.lasa oamenii sa se ocupe de probleme atat de importante.

Răspuns utilizator avertizat