| Lidia9494 a întrebat:

Care este cu adevărat sensul vieții?

12 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

The answer, my friend, is blowin' in the wind.

| sappy a răspuns:

Acela pe care si-l creeaza fiecare!

| RAY a răspuns:

Sensul vieti este logic sa gasesti unul, traieste fiecare clipa bucarate de ea ce poti face altceva daca poti incerca sa ajuti,fi buna cu lumea din jurul tau,pretuiteste pe cei dragi, gandeste rational, sensul vieti emotional este sa iubim, sensul biologic sa ne inmultim, sa ne hranim, mental sa avem ce ne dorim, suntem finte emotionale deci sensul vieti poate fi sa gasim iubirea nu stiu inca daca exista asa ceva

| suffarstar a răspuns:

Care viață? A noastră? Există două posibilități : Fie "noi" suntem identificați cu "viața noastră", și aici nu există sens, fie "noi" nu suntem "viața noastră" și sensul adevăratului "eu" este unul divin. "Cine suntem? " este întrebarea corectă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cartea ''Manuscrisul gasit la Accra'' se mentiona asta.Si scria ca intrebarea nu are raspuns. Daca nu ai citit-o ti-o recomand, e o carte foarte buna care raspunde la multe intrebari.

| Lidia9494 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sugestie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"cu adevarat" un tip inteligent nu ar putea sa iti raspunda la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba cautati sens fara directie.Vezi unde vrei sa ajungi si da-i tu unul.

| gratargratar a răspuns:

Sensul vietii este dobandirea harului dumnezeiesc, iar scopul vietii este mantuirea.
Vezi viata Sf. Serafim de Sarov scrisa de Lazarus Moore.

| bleakk a răspuns:

In religie poti gasi un SENS cert al vietii, dar totusi ajungi apoi la, alte intrebari existentiale cum ar fi care e religia ADEVARATA.

| chakra8 a răspuns:

Sensul vietii este, in orice caz existent sau teoretic, rutina. Mereu se bazeaza pe repetitie, rutina si sinonime aferente. Pentru ca vei cauta aceleasi entitati pe care le-au cautat si predecesorii tai.

| Lidia9494 explică (pentru chakra8):

Rutina... aceleași lucruri banale lipsite de originalitate, care vor duce într-un final la auto-distrugerea rasei umane, implicit a mea? Hmm...