Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce explodeaza cuptorul cu microunde daca bagi metal in el?

37 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e neaparat sa explodeze, exista linguri si lingurite Microwave Safe, vezi http://www.wisegeek.org/is-it-dangerous-to-put-metal-in-a-microwave.htm

| oprescudorin11 a răspuns:

Microundele sunt focalizate pe obiectul (mancarea de incalzit). Focalizarea se face cu niste 'lentile' magnetice.Aceste lentile sunt facute din metale.Caci orce metal are aceasta proprietate fata de undele electromagnetice. Iar tu, venind cu alte metale, disociezi campurile emg si produci o explozie. Ceva necontrolat.(intuitiv vorbind). Microundele au o energie imensa, ca si bomba atomica, trebuie temperate si respectata regula lor de functionare.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai ramas repetent la fizica, banuiesc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

O sa zambesti dar am luat si premii! La fizica. Nu vreau sa-ti fac o descriere folosind formalismul matematic, doar sa-ti explic (tie de exemplu -ca nespecialist ) cat mai intuitiv fenomenul. Daca vrei ecuatii-cauta pe siturile recomandate-desi nu e tocmai accesibil oricui -sigur nu tie!)

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Formalism matematic? Asa numesti felul in care aberezi? Daca pui o cana cu apa cu o lingurita in ea la cuptorul cu microunde o sa vezi ca nu se intampla mare lucru (lingurita sa fie doar din metal, sa nu contina plastic). Si cand pui o farfurie de portelan cu margine poleita apar scantei. Eu stiu asta pentru ca le-am vazut cu ochii mei, vrajelile despre formalism matematic nu te ajuta cu nimic daca nu esti in stare sa explici realitatea. Auzi la el: ca bomba atomica! Poate erai beat cand ai scris asa ceva.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ca sa fie si pe 'mai intelesul ' tau, studiaza un camp magnetic clasic. Pune o pilitura pe o suprafata subtire si plimba un magnet sub suprafata. O sa vezi cum se ghideaza dupa magnet si in prezenta lui. Aproximativ la fel se intampla si intr-un camp de microunde, caci au niste legi nitel modificate.Cel mai vechi generator de microunde este clistronul reflex. Undele sunt ghidate, daca vrei sa le schimbi directia.E greu sa-ti explic in 3 randuri foarte clar, dar pot sa-ti mai sugerez ca microundele au o putere mare de penetrare, ca se transmit la distante interplanetare si pot transporta energii foarte mari. Ca au un regim specific de transport si amplificare sau schimbare directionala.Lingurita ta, nu stiu din ce metal e facuta, asta nu stiu decat ca daca e din fier, intr-o pozitie anume, poate exploda.
Am vazut cuptor cu microunde, dereglat care incingea la rosu un punct din carcasa metalica exterioara.Am facut experiente destule.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cand vorbesti ca lentilele magnetice focalizeaza microundele vorbeste gura fara tine. Niciodata o lentila magnetica nu va devia sau focaliza fotoni, ci doar particule care au sarcina electrica nenula.

Iar o lentila magnetica e facuta din camp magnetic, nu din metale. Cine a avut televizor cu tub cinescop stie ce-i aia lentila magnetica.

Daca auzi ca in Olanda a avut loc o explozie nucleara sa stii ca e din cauza ca am pus o lingurita la cuptorul cu microunde.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Neutrinii au alte reguli.Nu confunda cu fotonii. Lasa nivelul tau de cunostinte din anii 1800DH.Cu 'stima'.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Prostul daca nu e si fudul, parca n-ar fi prost destul. Cine pana mea a vorbit de neutrini? Bobinele din jurul tubului cinescop creeaza lentile magnetice pentru electroni. Fotonii nu pot fi deviati din drumul lor de campuri magnetice. Campurile magnetice consta din fotoni virtuali, eu ma refeream la fotoni reali, cum ar fi lumina si microundele, ca de ele discutam. Vezi de ex. http://cosmoquest.org/forum/archive/index.php/t-53401.html si https://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=2348

Ce vrajesti tu ar insemna ca daca apropii un magnet de raza unui laser i-ar schimba directia, ceea ce nu se intampla.

Arunca un ochi pe YouTube sa te convingi ca nici daca bagi lingura fara apa in magnetron nu explodeaza, doar face niste scantei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

'Ce vrajesti tu ar insemna ca daca apropii un magnet de raza unui laser i-ar schimba directia, ceea ce nu se intampla.'
Ba se intampla! Cu un camp puternic se poate schimba si directia, adica sa deviezi la 180 grade geometrice si laserul si orice tip de unda! Poti sa si o curbezi!
Oglinda iti intoarce inapoi lumina. Si raza laser.Eu stiu ca esti asa cum m-ai numit pe mine, imi vine sa zambesc, dar nu mai dau meditatii pe gratis, mai ales cand sunt si insultat.
mai bine mai studiezio, cine stie, poate iese ceva de capul tau.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Electronii oglinzii intorc fotonii, nu campul ei magnetic. De fapt esti desteptul care s-a oferit sa explice ce e aia "steochimetrie" (cuvant care nu exista in limba romana si nici in alta limba). Nu, n-ai apasat gresit pe taste, ci te-ai luat ca blambecul dupa ala care a pus intrebarea si ai scris de doua ori in acelasi mod gresit. Esti un ignorant care face pe desteptul.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Mai cauta cuvinte in aramaica sau altele, dar as face un pariu practic!: trimite o bomba teleghidata cu ce, unde vrei tu si iti garantez ca va exploda la tine in casa! Dar nu mai o sa am motive de bucurie (din pacate).Si lasa-ma cu siturile si tubul tau cinescop antic.Ca Arhimede a topit acum mii de ani o intreaga flota dusmana! El singur, nu-ti spun cum!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nici p-asta cu Arhimede n-ai ghicit-o, desi au fost mai multe episoade de MythBusters pe tema asta. Aberezi de nu se poate. La fizica pe care o cunosti ar fi fenomen paranormal sa poti absolvi 12 clase. Nu cumva esti ruda cu aia care a intrebat din ce specie de dinozauri se trag oamenii? Sau frate cu ala al carui bunic vana balauri? Ca nici aia nu voiau sa dea detalii verificabile despre cum stiau ce stiau. Ai cumva o ferma de clone?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca as avea o 'ferma de clone ', m-as abtine sa cheltui cu unul ca tine! Iar daca tu ai mai mult decat clasele de la marfar, atunci este explicabil.Noroc ca ma plictiseam, voiam sa vad ce mai gandeste' mujicul roman, daca esti, intamplator.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Spui ca un camp electromagnetic poate curba razele luminoase, dupa care dai ca dovada modul in care oglinda face asta.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Microundele au o energie imensa, ca si bomba atomica..."
FALS.
Se poate calcula energia microundelor, este egala cu produsul dintre frecventa si constanta lui Plank, si e infinit mai mic decat energia unei bombe atomice.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Focalizarea se face cu niste 'lentile' magnetice.Aceste lentile sunt facute din metale.Caci orce metal are aceasta proprietate fata de undele electromagnetice."
Din prima parte a raspunsului reiese ca microundele sunt deviate de campul electromagnetic al "lentilelor din metal"
Din a doua parte a raspunsului reiese ca microundele sunt deviate de "metalul" din care sunt alcatuite "lentilele".

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asa cum pentru a interactiona cu forta tare ai nevoie de sarcina culoare, pentru a interactiona cu forta electromagnetica ai nevoie de sarcina electrica.

Fotonul e bossonul gauge al electromagnetismului, dar NU are sarcina electrica, prin urmare nu interactioneaza cu campul electromagnetic si nu dan astere altor fotoni virtuali.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Am vazut cuptor cu microunde, dereglat care incingea la rosu un punct din carcasa metalica exterioara."
Stimabile. Microundele sunt reflectate de metal. Este foarte simplu.
Daca introduci un obiect metalic in cuptor, atunci si acesta va reflecta microundele. Exista riscul ca obiectul tau metalic sa reflecte mai multe unde intr-o anumita portiune a cuptorului. Probabilitatea e mica, dar se poate intampla. In acest caz se strica cuptorul.
Asta e problema cu metalul.
Undele electromagnetice sunt "disipate" uniform in interior, introduci un metal, strici echilibrul, undele sunt imprastiate mai mult intr-o anumita parte si mai putin in alta.
Simplu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Ma bucur ca ai inceput sa gandesti si cu mintea ta, nu numai dupa 'google'.Am sa retin observatiile tale, uneori pertinente, asupra gandirii LIBERE a fenomenului.Nu ma supar pentru insulte, in fond ideea e sa gasim ADEVARUL.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ma confunzi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Am 'cu cine'? Probabil ca e singurul dar esentialul 'lucru ' care ne poate apropia!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De-al reaq si de ambitios.

| Radu284 a răspuns:

Nu explodeaza, dar se pot forma arcuri electrice care sa il distruga.

| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu, si eu am uitat de cateva ori o lingurita, si nu s-a intamplat nimic. De asta am si zis ca se pot forma arcuri electrice, nu ca se va intampla tot timpul. Din cate am inteles, se intampla in special daca obiectul metalic vine in contact cu peretii, sau este aproape de ei. Nu am incercat asta, pentru ca nu am vrut sa risc sa-mi distrug cuptorul.

| doctorandus a răspuns (pentru Radu284):

In general vezi http://www.youtube.com/results?search_query=microwave+metal (ia filmuletele pe rand, pe primele doua pagini). Acolo arata si cum face o lingura pusa singura la microunde.

| Danişor a răspuns:

Salut! Nu explodeaza, dar se pot forma arcuri electrice care sa il distruga.Succes in continuare! happy

| Exaizo a răspuns:

Dat search button.
http://www.tpu.ro/......tal-in-el/

| FabianelSHAF a răspuns:

Nu explodează neapărat. Dar dacă vrei sa explodeze bagă metal mult.

| TheMiningSheep a răspuns:

Nu explodeaza... Face scantei, Invata fizica!

| Iris1997 a răspuns:

Pentru ca metal + undele magnetice = bang...BIG BANG laughing

| Anysya12 a răspuns:

Nu stiu, cauta pe google fenomenul fizi- chimic

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Anysya12):

Daca Einstein se uita pe 'google' sau ascultau elucubratiile analfabetilor, daca Beethoven se uita in gura lui Bach sau Hitler in gura generalilor, eram tot la 'sapa de lemn'.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum spuneam, ma confunzi.
Nu sunt eu tipul cu google-ul.
Realmente, utilizatorul cu care te-ai certat este.

| romania10 a răspuns:

Pentru ca metalul se topeste in el la caldura mare

| IB_Dott_1984 a răspuns:

Deci intamplare: am fost la magazin azi 18/02/2018 si am cumparat o caserola cu fish pie. am bagat-o in cuptorul cu microunde sa o incalzesc. cand ma pun sa mananc ce sa vezi: interiorul caserolei era tot aluminiu. mancarea on calda, buna si cuptorul nu a fost suparat deloc happy. O zi buna!