| navarre a întrebat:

Buna tuturor. am vazut aici diferite conceptii despre realitatea in care traim, da am unele intrebari pentru. voi.De ce nu se scrie in biblie despre dinozauri?, side ce s-a blamat si se blameaza stiinta cu toate ca noi toti ne folosim de ea? Biblia ne invata ca noi suntem limitati din toate punctele de vedere, dar voi ce spuneti? daca oamenii din timpurile biblice ar fi vazut un avion pe cer, cum ar fi reactionat? faceti si voi legatura in ceea ce am vrut eu sa exprim. Fiti liberi si in gandire si in spirit, nu fiti limitati, precum ne invata unele religii inventate acum mii de ani, omul intr-adevar a evoluat si va evolua, acesta este adevarul, si cei care au dus omenirea spre dezv. nu au fost oameni religiosi, ci oameni libericugetatori. DE CE? Puteti sa va raspundeti singuri.

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Biblia are mai multe bube ca acel cal rapciugos din basmele lui MuschiuMic.Nu are rost sa iei biblia la descusut sau, sa incerci sa ai o discutie cu un adept al ei, pentru ca ii poti arata ca ai doar 5 degete la o mana, el o sa spuna ca sunt 7. Eventual o sa iti spuna si un citat, care ar trebui sa demonstreze cele 7 degete, dar din pacate nu il intelegi nici tu, dar nici el.
E bine sa citesti, e bine sa te documentezi, sa incerci sa intelegi cum stau lucrurile pe pamant, in pamant si in jurul lui.Asculta oameni destepti, vrobind despre univers, despre galaxia noastra despre sistemul nostru solar.Sau poti citi cum a fost facut totul in sapte zile de dumnezeu, care a fost din'totdeauna, si cum ne-a creat pe noi, din lut, dupa chipul si asemanarea lui.

3 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Pentru ca sunt in aceasta lume interese care nu merg implinite daca toti oamenii ar fi deschisi la minte. Exista interesul unora de ai tine in bezna pe majoritatea ca sa poata profita de o viata buna de parazit. Vezi bine ca meritele stiintei sunt evidente noua tuturor, insa sunt unii care vor sa puna aceste merite pe seama lui d-zeu. Daca nu exista inspiratie de la d-zeu nu se creea calculatorul personal Sa-i multumim astfel si pe aceasta cale lui d-zeu ca a contribuit activ la aceasta inventie sa-i multumim ca a inventat internetul, ca a inventat antibioticele, a descoperit ca pamantul nu este plat asa cum credeau oamenii de stiinta ci rotund, d-zeu a contribuit la stapanirea foametei in lume, a inventat curentul electric, motorul cu combustie interna, undele electromagnetice si multe altele. Slava tie doame ca esti asa de destept si ne scoti la lumina prin stiinta ta. Noi suntem prosti, suntem oi fara tine traiam in bezna si ne ardeam pe rug si acum. Daca nu erai tu nu am fi omorat amerindienii si europa ar fi fost mai saraca acum cu mult. Nu-i inteleg pe acesti ignoranti oameni de stiinta care sunt si atei cum de nu pot crede in tine cand fiecare apus de soare demonstreaza ca existi. Dar lasa doame ca o sa vii tu sa faci ordine ca doar asa ai zis.desi ai cam intarziat. dar ce stim noi, noi suntem oi, suntem prosti. Tu stii mai bine.este peste puterea noastra de oi sa te intelegem. Mai sunt unii care ne indeamna sa fim liberi in gandire.cum doamne poate o oaie sa fie libera in gandire?

| danut a răspuns:

Cam putine raspunsuri pe aici sau...nu conteaza. Biblia nu are nici o buba, bube avem noi pe creer, de ce nu scrie despre dinozauri, poate scrie dar nu ai reusit tu sa intelegi sau poate scopul bibliei nu este de a relata diverse lucruri, fapte, evenimente care s-au petrecut in istoria foarte indepartata. Scopul Bibliei este acela de a face cunoscut Cuvantul lui Dumnezeu, de a asigura posibilitatea fiecarui om de a avea acces la vesnicie, univers, etc. Si ca final, daca ai sa citesti in amanunt ai sa descoperi si de ce au disparut dinozaurii si cum au aparut, etc., dar ai un raspuns castigator asa ca esti multumit de raspunsuri. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti raspund tie, unde ne-a dus libertatea de gandire.pe culmile progresului.si libertatea sau ingaduinta de sine. si neascultarea de legea morala,, la ****, sodomie crima, hotie, razboaie, curvie, adultere, droguri, alcoolism.etc.am ajuns sa citesc pe aici ca sexul oral este normal.si sa te dezvirginezi cu periuta de dinti in baie, e ceva obisnuit, de catre tineri/tinere cu libertate de gandire, si spirit liber. tu poti smi raspunzi ce e cu ingaduinta de sine?