| Lluvia a întrebat:

Cand ai toate motivele sa urasti o persoana si vrei sa o urasti dar nu poti, esti prost sau ai un suflet nobil?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Pur şi simplu aşa eşti tu, Lluvia, aşa eşti construită. Nu eşti capabilă să urăşti. Găseşti binele în orice rău şi scuze pentru cei care au greşit în faţa ta. Ştii să te pui în locul lor şi ştii foarte bine că toţi au dreptul la greşeli, că nimeni nu-i perfect, şi nu-i judeci.

Dar până la urmă, de ce să vrei să urăşti pe cineva, când ura îţi face atâta rău, te macină din interior, îţi tulbură minţile, te face să reacţionezi prosteşte?
Când urăşti, nu mai gândeşti limpede. Eşti ca un animal turbat, acţionezi numai din impulsuri, de cele mai multe ori, în defavoarea ta.
Ura e un handicap. Iar eu una nu mă simt deloc bine ori de câte ori ajung s-o simt. Parcă mă sufocă. Trebuie să ai tăria de caracter, ca să ştii s-o stăpâneşti, altfel te distruge ca om, îţi consuma energiile aiurea, te face să nu mai fii tu...
Aşa că eşti o norocoasă. Bucură-te!

P.S. Încearcă să-l uiţi altfel, nu urându-l! Baftă! Poţi.

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Inseamna ca ai o inima buna, iertatoare.Nu poti sa dai decat ceea ce ai adunat acolo.Ai dragoste,oferi dragoste, ai ura, dai ura.

| DorelSudoru a răspuns:

Prost...pentru ca iti va face mai mult rau.Trist dar adevaratstraight face

| DianaScorpio a răspuns:

Daca vrei sa urasti si nu poti, ai un suflet nobil.
Daca pe langa ca nu simti ura, nici nu iti doresti sa o simti, esti destept. Ura, alaturi de invidie si alte lucruri, ne intuneca ratiunea. Alegand sa lasam aceste sentimente negative de o parte, alegem sa ne pastram ratiunea la adevaratul ei nivel.

| chelstone a răspuns:

Intrebarea ta pleaca de la false premise, ura nu este conditionata de o dorinta, ura este cumulul unor factori ce te fac sa adopti un anumit comportament si o anumita atitudine fata de cineva.

| Chris a răspuns:

Nu cred ca noi impunem pe cine sa uram; in plus, ura e un cuvant mare.Probabil, daca o persoana te-a ranit intentionat si constant ("avand toate motivele sa o urasti"), iar atitudinea ta fata de persoana respectiva nu se schimba, nu inseamna nici ca esti prost, nici ca ai un suflet nobil; mai degraba, iubirea si respectul de sine sunt inexistente.

| MindFreak a răspuns:

Mai, mai, cate fiinte extraordinare avem pe aici!

| Laminin a răspuns:

Prost nu ai cum sa fii doar ca nu urasti pe cineva. Ai un suflet mare. Si iubesti persoanele din jurul tau si astepti ca si ele sa te iubeasca. Si chiar daca nu te iubesc, tot le iubesti. Asta e iubirea de la Dumnezeu. happy

| Zazu a răspuns:

Ce ne-am face daca toti am fi suflete nobile? Ar fi o plictiseala teribila, nu?! Inseamna ca nu ai destule motive sau stai prost cu autoestima.

| Minnie a răspuns:

Parerea mea este ca esti prost. Traim niste vremuri in care daca nu raspunzi cu aceeasi moneda si daca nu dai exact ceea ce primesti, esti fraier. S-au dus vremurile in care binele invingea si trebuia sa fii politicos, dragut, gentil si bun cu toata lumea

| Lluvia explică:

@chelstone am specificat ca ai toate motivele sa urasti

| TheBlueWolf a răspuns:

Prietene,uite cum sta treaba.Cand VREI sa urasti pe cineva dai dovada de cretinism absolut.Cand mintea ta refuza sa indeplineasca captarea acestui sentiment inseamna ca totusi esti o persoana destupata la minte.Complicat asa-i? Suflet nobil nu exista asculta-ma bine.Cu alte cuvinte nu poti influenta pe plan DORIT sentimentele fata de o persoana.Niciodata,in viata asta nu vei avea motivele ce iti confera posibilitatea de a accesa aceste sentimente.Nu exista bine sau rau.Intotdeauna binele cuiva e raul altcuiva si raul altcuiva e binele lu' nenea Gelu.Asta sa iti intre bine in cap.Nu poti sa condamni o persoana cu o doza de acuzare divina (inexistenta)Poti sa persisti in speranta ca vei capta ura deoarece nu reusesti. Oamenii cu ura sunt cei de la puscarie care sufera de sindromul dublei personalitati.Cum sta cu el? Uite asa se enerveaza si li se "intuneca" emisfera cerebrala devenind niste psihopati intrutotul si declansand un sange rece prin vene ce ii imbrancesc in a-si omori prieteni, familia etc...Asadar mintea ta da dovada de ''bun simt''. Vezi-ti de treaba cu ura ta si stai in banca ta...toate cele bune.

| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

Eu zic ca pur si simplu tii la omul dat. cu mine se intampla la fel sad

| AnaMariaP9 a răspuns:

Inseamna ca afectiunea pe care o simti fata de persoana respectiva este mult mai puternica decat ura fata de ea.si poti sa o ierti oricat de mult ai incerca sa iti interzici asta.

| Gabonne1982 a răspuns:

Ai un suflet nobil.In viata e bine sa fii ingaduitor, dar nu pana la a ajunge tolerant.Cand ajungi tolerant deja esti luat drept prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prost cu siguranţă nu eşti.Pur şi simplu nu poţi să urăşti,nu ai sufletul făcut pentru asta. Ştiu cum e,pentru că nici eu nu pot să urăsc pe cineva, deşi am destule motive. Tocmai pentru că ai motive să o urăşti, nu face asta.Pentru că nu se merită să ţii în tine sentimente de genul. Mai bine nu bagi în seamă şi eşti fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una dintre cele spuse de tine. Eşti doar un om imbecil!

| bia0000 a răspuns:

Cred ca ambele in aceeasi masura(vorbesc din experienta)

| lSchizo a răspuns:

Ai un suflet nobil happy

| DrummerDreams a răspuns:

Ai suflet nobil. dupa parerea mea happy

| pickles a răspuns:

Esti bun...asa mi se intampla si mie.Nu pot sa urasc pe nimeni

| mikkaella a răspuns:

Pai dupa mine ai suflet nobil... bucurate ca nu multi oameni sunt ca tinewinking

| z0z0x a răspuns:

Ai un suflet nobil,dar si persoana pe care vrei sa o urasti nu merita. Cine nu poate ura nu e prost straight face Eu nu pot ura doua persoane din viata mea... Pentru ca acele doua persoane mau ajutast criticandu-ma si corectandu-ma, mintindu-ma ele au incercar sa-mi ascunda adevarul ce ma durea fffff tare sad, eu am crezut ca-mi fac doar rau si aveam toate motivele dar nu este adevarat, acum pe acele doua persoane le consider "prieteni adevarati"

| mariuscozma a răspuns:

Nu e bine sa ai rautati. daca tu n-ai gresit cu nimic inseamna ca nu e vina la tine. incearca sa ierti si sa uiti acea persoana. cu timpul va intelege cine e prostu'. nu cred ca tu esti prost/proasta pentru ca n-o urasti.gandeste-te la altceva frumos si uita. eu asa am facut happy

| dana_4375 a răspuns:

Pai... eu zic ca ai un suflet nobil. felicitari!

| roxanika97_7690 a răspuns:

Cu siguranta ai suflet nobil