| LaviniuA a întrebat:

"Cand eram baiat acasa, tare bine mai era. Aveam o gagica grasa care ma iubea. Dar cand am plecat in lume..."

Ati vrea sa fiti din nou tineri feciori/fecioare, sa gustati din nou placerile efemere ale vietii, sa va lasati in voia viselor, valurilor...
Va mai amintiti cum straluceau toate?
Ati vrea sa regasiti poarta catre acele taramuri insorite?

Ce il face pe om sa vrea din nou si din nou sa se dea huta in leaganul vietii?

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Întrebarea asta vine în contextul în care cât de curând pot spune că am mai îmbătrânit cu încă un an și cred că o astfel de zi te duce cu gândul la tot ce ai trăit.
Și pentru mine răspunsul e nu, nu aș vrea să mai fiu iar cum eram nici măcar ieri.Gust în fiecare zi din plăcerile efemere, îmi amintesc cu plăcere și poate o ușoară melancolie de lucrurile frumoase din trecut, iar cele rele îmi amintesc să mă bucur și mai mult pentru ceea ce sunt acum și că am puterea să trec și pe viitor peste ce mi-ar aduce viața.
Cred că în fiecare an merităm să ne celebrăm pentru că am adăugat încă un an de experiențe frumoase sau urâte, care ne-au dezvoltat.E bine să învățăm din trecut pentru a trăi cât mai frumos prezentul.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu cred că problema e pusă greșit! Foarte greșit!
Nostalgia uneori e justificată,alteori nu…de cele mai multe ori nu!
Uite,ești nostalgic că nu mai ești tânăr,dar cine a zis că nu te poți simți tânăr în continuare?
Da, îmbătrânești fizic, puterile scad,dar nu a zis nimeni că nu te poți simți tânăr la orice vârstă.Ca omul găsește scuze și nu vrea,e strict problema sa!
Sa fii nostalgic că făceai sex cu cine prindeai,bullshit!
Decât să fii nostalgic pe tema asta,mai bine mai dai o șansă partenerului pe care l-ai ales!
Avem tendința de a da vrabia din mana pe cioara din gard,dar oare chiar atât de frumos era trecutul?!
Neah.
Acum na,fiecare crede ce vrea,dar de ce ai sta blocat în trecut și ai admira momentele de "glorie"?
Adică trecutul pare interesant pentru că nu-l mai ai,dar în realitate,nici trecutul acela nu a fost unul cu adevărat frumos! Cum nu?!
Pai nu a fost frumos, pentru că privești lucrurile dintr-o perspectivă deformată,adică ia încearcă să reînvii unele amintiri,îți mai crească aceeași plăcere să le trăiești?
Cel mai sigur nu și o să spui că parcă era altfel,cum de arata așa hidos acele clipe pe care le-ai trăit,fie în rușine,frica, teama etc?
Unele clipe pot fi trăite bine mersi și la vârste adulte!
Dar repet, omul nu vrea!

Acele vremuri însorite nu exista și, de fapt, totul e un miraj, doar pentru a nu trai prezentul!
Carpe diem!

| VoidEternal a răspuns:

Criza vârstei mijlocii.

| mastadont a răspuns:

Cred că dorul după tinerețe este ceva care ni se întâmplă tuturor celor care îmbătrânim încet încet, în fond, au fost zile minunate.
Cât despre de ce ne ridicăm mereu și mereu, părerea mea e că ține de fiecare. Unora le place viața, alții merg mai departe doar pentru răzbunare, alții pentru muncă... Fiecare trebuie să își găsească propriul drum în viață și implicit să-i dea un sens.
Chiar nu mai contează care e acel sens, acel scop, dacă te face fericit. Dacă scopul tău în viață e să gătești și să te specializezi în acest domeniu pentru că îți place de exemplu, asta nu te face cu nimic mai prejos sau mai presus de alții pentru că acesta este un scop strict propriu și personal. Zic asta pentru că am observat la multă lume acest fel de orgoliu distructiv, știu ce le place, își cunosc pasiunea, dar refuză să o practice, refuză să-i dea scop vieții făcând ce le place doar din frica de ce vor crede alții și se compară și se măsoară cu scopurile și idealurile celorlalți ca și cum aceste lucruri ar putea avea vreo valoare pentru altcineva decât propriul sine.

| EestiSodalane a răspuns:

Daca prin placerile vietii te referi la gagici grase nu am experimentat niciodata o astfel de "plăcere" și nici nu sunt interesat.

| CalinaXandra a răspuns:

Cred ca indiferent de vârsta care o ai, îți pare rău după tinerețe! Eu o am pe bunica ca exemplu. 88 de ani și din generația ei nu mai trăiești nimeni. Ea încă e sănătoasă tun doar răpusă de bătrânețe și chiar și asa mereu își amintește de tinerețe și zice ca ar da orice doar ca să mai fie odată tânărălaughing și eu uneori ma întreb, nu le poarta dorul celor din generația ei, plecați de mult?