| Zambet a întrebat:

Cand simti raceala intre tine si psihologul tau ce faci? Cand incepi sa nu mai ai incredere in el si simti ca s-a obisnuit cu depresia ta si te lasa acolo in groapa unde esti, ce faci? Care e urmatorul pas...?

19 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Explodezi și renaști.
Trecut-am prin asta.
Nu mai fi așa dramatic, ești un fir de praf în spațiu.

| Zambet explică (pentru Polaris):

Frumos spus. happy Tot astept sa renasc, insa am explodat atat de mult incat cred ca unele bucati din mine s-au pierdut rau prin spatiu laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mergi la psihiatru, unde trebuia sa ajungi inca de prima data.

| Zambet explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Parintii mei nu stiu nici ca merg in scoala la psiholog, ar fi socati sa vada acasa o hartie cu un diagnostic si o prescriptie cu antidepresive.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Zambet):

Inseamna ca nu-si cunosc copilul si au esuat in meseria de parinte. Oricine isi da seama cand odrasla sa e depresata.

| Zambet explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu si cand se poarta ca si cel mai fericit copil din lume.

| OOOLEOOO a răspuns:

Iti asumi responsabilitatea si cauti singur o solutie.

Psiholgie pozitiva
Psihologie NLP

| Zambet explică (pentru OOOLEOOO):

Asa ma dispera chestia cu gandire pozitiva. Oameni buni, cand treci printr-o depresie esti ca si mort, abia gasesti putere sa te dai jos din pat. De unde mai vrei si gandire pozitiva? Daca nu ai trecut prin asa ceva, nu da sfaturi la general, doar de dragul de a le da. Multumesc!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Zambet):

Stiai ca sportul vindeca depresia? Stiai ca o alimentatie sanatoasa, variata, bogata in fructe si legume vindeca depresia?
Stiai ca si muzica pe care o asculti iti influentiaza starea emotionala?
Mai stiai ca exista o disciplina numita "Inteligenta emotionala"?

Si totusi majoritatea doctorilor ofera pastile cand e vorba de depresie.

De unde stiu toate astea? La 15 ani am fugit de acasa, am stat in friend-zone timp de 7 luni, am devenit anti-social pierzand toti prieteni, si aratam ca un scheletru ambulant din cauza drogurilor si a plansului ^_^

Atata timp cat o sa crezi cu convingere ca, "cand treci printr-o depresie esti ca si mort" nu o sa te "vindeci" niciodatawinking

Tu esti depresia.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru OOOLEOOO):

PS: Daca psihologul tau iti toarna pe gat produse farmaceutice antidepresive e un rahat in meseria lui.

Apuca-te de dezvoltare personala

| Zambet explică (pentru OOOLEOOO):

Da, stiam lucrurile astea, am citit destul de mult.
Nu cred cu convingere asta, nu a ajuns in stadiul de convingere, insa e tot ce pot sa vad momentan. Si persoana care a promis ca va fi langa mine, adica psiho, simt cum 'isi ia zborul'. Si nu stiu cine a zis mai sus de problemele lui, da, stiu evident ca are. Suntem oameni si toti avem. Nici nu se pune problema ca am pretentii sa isi aibe toate lucrurile rezolvate. Mai mari sau mai mici, aici e o chestie relativa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zambet):

Ai dreptate, cu gandirea pozitiva.una ii spunea sotului, in criza de bani; fii linistit, gandeste pozitiv, ca si cand ai avea.Ok. dupa doua trei zile; iubitule imi trebuie 7 milioane sa-mi platesc cursul; fii pozitiva draga.gandeste,optimist.da,dar tot trebuie sa platesc.asta se duce la un prieten, ia 700 roni imprumut, plateste cursul, appoi cand ia salariul isi plateste datoria; si povestea; a doua zi...iar gandeaaaam pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai zambete? daca traieste din banii tai, e bine ca depresia sa dureze nu-i asa? si un avocat tot asa face.cata vreme misti financiar, am mari indoieli ca acesti oameni sant profesionisti onesti.cine-si omoara gaina care face oua de aur? eu zic sa discuti cu pisi -hologul tau aspectul asta.sincer.

| Zambet explică (pentru anonim_4396):

Este consilier scolar, nu platesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologii sunt si ei oameni, care au de cele mai multe ori probleme mai mari decat ale tale.

| diaac a răspuns:

Vorbesti cu el deschis despre asta. Un psiholog bun va aprecia feedbackul tau si isi va modifica abordarea incat sa fie in acord cu nevoile tale.

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Roaga-te Lui Dumnezeu, vorbeste cu un preot sau mai bine gaseste-ti un duhovnic... vorbesc serios happy.

| MihaiN a răspuns:

Fie vorbesti cu el si rezolvi problema (pentru asta trebuie sa poata el sa depaseasca aceasta stare de raceala), fie mergi la un alt psiholog. Daca esti din Bucuresti, iti pot recomanda un psiholog foarte bun (profesor la mine la facultate), e un om foarte cald happy

| Catalin303 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa cauti altul.