| WhatheWow a întrebat:

Care ar putea fi cea mai grea intrebare filozofica?

Răspuns Câştigător
| Claudiuu a răspuns:

Serios... cred ca tocmai asta este.

74 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Una cu pietre-n buzunare.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Dar oare o tin buzunarele?

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Au încotro?

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Depinde, asta doar greutatea intrebarii o poate decide.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

...sau priceperea filosofului.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Sint intrebari la care priceperea filosofului paleste, indiferent de nivelul lui; ce poate reusi e doar sa raspunda cu o alta intrebare.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

...sau cu mii.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Da, cu mii!

| WR104 a răspuns:

Universul este constient?

| WhatheWow explică (pentru WR104):

Da, Universul este constient de existenta lui, fara constiinta lui nu ar putea exista Armonia.

| WR104 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu stiu unde vezi tu Armonia, Universul este de fapt haos, tocmai de asta e perfect.
Ce armonie sa fie cand Andromeda cu Calea Lactee se preatesc de o ciocnire iminenta, poate fi si asta tot un fel de armonie, depinde din ce punct de vedere vezi lucrurile.

| WhatheWow explică (pentru WR104):

Daca ar fi fost asa un haos noi nu am fi existat.

| WR104 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ba, dimpotriva, a fost nevoie de mult haos si multe intamplari fericite, accidente pentru ca noi sa existam si nu numai atat ci sa si rezistam atata timp.
Nu cred ca poti afirma ca in Univers este ordine si armonie, este un haos total.

| Allix13 a răspuns (pentru WR104):

Aici ai dreptate... daca nu ar fi haos atunci acest site nici nu ar exista.Aceasta intrebare nu ar fi pusa. Fericirea exista pentru a balansa haosul si invers. Poate nu sunt eu cine stie ce filozof sau inaintat in varsta dar stiu cate ceva. Oricum bun raspuns WR104winking

| Anecherry a răspuns:

De ce?

| DragosConstantin a răspuns:

Oare oamenii vor putea trai vreodata in armonie?

| WhatheWow explică (pentru DragosConstantin):

Atunci cind vor stii cu adevarat ce este armonia.

| oliviaaa a răspuns:

cite clipe sunt intro eternitate
citi stropi de apa sunt intr-un ocean cite stele sunt pe cer? eu asa consider succes

| WhatheWow explică (pentru oliviaaa):

Eternitatea nu are clipele numarate. Avem atitia stropi de apa intr-un ocean citi pot reusi sa se desprinda de el. Numarul stelelor de pe cer e unul impar.

| hahaha a răspuns:

Cati cai se pot inhama la o caruta?

| WhatheWow explică (pentru hahaha):

Sasa, sasa cai; doi cai frumosi! Simplu ca Buna ziua, nu?

| hahaha a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu se stie! este doar o aproximatie, numarul cailor variaza intre 2 si 6 unde gasim o infinitate de valori.

| Mădă0611 a răspuns:

Ma gandeam azi thinking daca nu exista destin, de ce intalnim anumite persoane (care ne schimba sau pe care le schimbam)? Vorbesc de perioade scurte de timp si schimbari majore.

| Allix13 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca exista o expresie:destinul ti-l faci singur...dar uneori unele fiinte superioare cu mult noua isi baga "coada" iar uneori au legatura cu vietile anterioare.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Cine suntem noi?
Exista viata dupa moarte?
Care este sensul vietii?
Este timpul infinit?

| WhatheWow explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Cine suntem noi? / raspuns : o forma a materiei care gindeste. Exista viata dupa moarte? / raspuns : nu exista viata dupa moarte, doar transformare. Care este sensul vietii? / raspuns : Evolutia. Este timpul infinit? / raspuns : nu, timpul se termina o data cu Universul.

| Mn0 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

1.fiinte rationale
2.100% exista
3.e bine sa-ti faci unu
4.nu exista timp

| unul1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Universul este ciclic happy ca orice altceva ce ne incojoara... ia exemplu de la istorie

| unul1 a răspuns:

Totul este bipolar daca o luam asa, barbat-femeie, polul N-polul S, rau-bine, intotdeauna va exista un echilibru... imagineaza-ti o viata fara probleme! oricand s-ar naste probleme noi, acel minim 1% din ambitie ne impinge sa gasim o problema pe care sa o rezolvam. daca nu am avea probleme nu am avea viata atunci happy. pentru mine cea mai grea intrebare filozofica ar fi "de ce?" si aici se includ foarte multe lucruri.

| olivikkka a răspuns:

Ce este viata?
ce este dragostea? si desigur ce a aparut mai intii oul sau gaina?

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Ce este viata? / raspuns : o forma a materiei in continua transformare. ce este dragostea? / raspuns : o reactie chimica la anumiti stimuli.oul sau gaina? / raspuns : gaina.

| olivikkka a răspuns (pentru WhatheWow):

Sa stii ca raspunsurile tale pentru mine nu sunt deloc convingatoare, nu te supara dar citi ani ai chiar crezi ca dragostea este o reactie chimica? fii serios poti sa imi spui si formula, fara suparare este strict parerea mea

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Tu ce crezi ca e?

| olivikkka a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu stiu ce virsta ai dar oricum pari destul de inteligent, sunt de parere ca dragoste pentru fiecare om este diferitam cind iubesti orice in acel om si incerci sa il faci fericit in fiecare moment facind din orice banalitate o sarbatoare pentru cel de linga tine, cind vrei mareu sa il ai aproape si poti sa imi spui orice si sa discuuti banalitati pina rasare soarele, as putea sa spun multe insa nu cred ca este cazul sa mai scriu, deci imi spui formula?

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Poate te ajuta asta; daca vrei o sa-ti mai postez citeva articole. /http://www.pbs.org/newshour/updates/science/jan-june09/love_02-13.html

| olivikkka a răspuns (pentru WhatheWow):

Daca sa te ei dupa savanti omul a provenit de la maimuta si mai nou am citit ca de la sobolani asa ca pentru minie nu este un mare argument, daca mai ai altele chiar te rog sa mi le arati

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Nu exista o formula stabilita iar ceea ce-mi explici aici nu sint decit efecte ale acestor reactii chimice.

| olivikkka a răspuns (pentru WhatheWow):

Scuza-ma de indiscretie dar tu te-ai indragostit vreodata, ai simtit cum ti se face pielea ca de gaina cind il/o vezi, cind simtii fluturasi in stomac si adormi seara cu gindul la dinsa/dinsul? chiar imi este interesant

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Pai, l-ai citit pe asta?

| olivikkka a răspuns (pentru WhatheWow):

Sincer am citit doar inceputul, dar nu ma intereseaza articolul vreau sa vad parea ta nu un articol scris de nu stiu cine si nu stiu cind, deci imi raspunzi ai fost sau nu indragostit

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Am doar 13 ani, inca nu m-am indragostit dar eu ti-am spus ce e dragostea din punct de vedere stiintific.

| olivikkka a răspuns (pentru WhatheWow):

Crede-ma cind o sa fii ai mare o sa te rizi si tu si o sa spui ca e o prostie ca dragostea este o reactie cimica, asa ca iti urez succes in dragoste filosofule si note bune la chimie

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

O sa ma straduiesc!

| unul1 a răspuns (pentru olivikkka):

Pot sa raspund eu la ultima : mai intai de gaini au fost reptile; reptilele fac oua; deci oul a fost prima data tongue

| olivikkka a răspuns (pentru unul1):

Mda ma aranjeaza raspunsul tau, si la celelalte 2 ai raspunsul?

| unul1 a răspuns (pentru olivikkka):

Raspunsul la celelalte intrebari pot fi foarte variabile... dragostea eu o vad ca o necesitate, un om nu e complet sanatos mintal fara dragoste. happy dar sa fim seriosi te umfla rasul cand auzi de reactie chimica

| olivikkka a răspuns (pentru unul1):

Ei ce sa faci are doar 13 ani nu cred ca intelege pedeplin ce este dragostea, chiar eu inca nu o inteleg pe deplin dar el, card ca acesti savanti care au descoperit dragostea ca o reactie chimica erau beti si au facut asa o declaratie timpita, imi place efinitia dragostei pe care o dai tu

| NoShit a răspuns (pentru unul1):

Ce căcat zici acolo "un om nu e complet sanatos mintal fara dragoste". Dacă nu iubeşti înseamnă ca eşti un psihopat? Sunt oameni care pot trăi şi fără iubire, fără oameni, fără societate şi asta fără a deveni psihopaţi. Nu cred că-i o chestie valabilă pentru toţi.

| NoShit a răspuns (pentru olivikkka):

Şi tu câţi ani ai? Vorbeşti de parcă ai celebrat nunta de aur cu soţul tău pe care încă îl mai iubeşti.

| olivikkka a răspuns (pentru NoShit):

Pai daca imi spui ce este dragostea pentru tine iti spun ce virsta am eu

| NoShit a răspuns (pentru olivikkka):

Chiar nu mă interesează vârsta ta. Voiam doar să descoperi cât de ipocrită eşti. Dar nu-ţi da seama. E destul c-o fac eu în locul tău.

| olivikkka a răspuns (pentru NoShit):

Asta este strict parerea ta, si trebuie sa otii in buzunar daca nimeni nu ti-o ere asta la fel este o lectie a vietii, succes in viata

| unul1 a răspuns (pentru NoShit):

Oamenii simt nevoia de a avea un/o partener/partenera, deci este o nevoie a creierului, a nostra. Oricum intotdeauna vor fi exceptii, deci in concluzie nu esti perfect echilibrat psihic daca nu ai un/o partener/partenera. Daca o sa vorbesti cu un psiholog o sa-ti zica la fel. Desigur poti trai si fara o mana sau fara un picior dar nu esti complet echilibrat daca ma intelegi happy

| NoShit a răspuns (pentru unul1):

Unii psihologi sunt mai dezaxaţi mintal ca oamenii normali.

| NoShit a răspuns (pentru olivikkka):

Nu-mi mai zice mie ce trebuie şi ce nu. De ce să-mi ţin părerea în buzunar? Nu era o lume liberă? Am dreptul să mă exprim liber cum mă duce capul, deci acceptă părerea mea fie că-ţi place, fie că nu.
"Ei ce sa faci are doar 13 ani" - De unde superioritatea asta? Tu legat de asta, de ce nu ţi-ai ţinut părerea în buzunar?

| unul1 a răspuns (pentru NoShit):

Ei au studiat aceste "fenomene", au un atestat, deci poate stiu mai multe

| NoShit a răspuns (pentru unul1):

Uite un exemplu : http://stirileprotv.ro/......toare.html

| unul1 a răspuns (pentru NoShit):

Aici ii o aberatie totala... "Unii psihologi subliniaza chiar ca Anders Breivik, norvegianul care a ucis 77 de oameni anul trecut, si Joker, tanarul care a deschis focul intr-o sala de cinema din America si a ucis 12 oameni, nu aveau conturi pe Facebook." dar ce iti ziceam eu sunt niste lucruri elementare in psihologie, acum fiecare considera ce vrea happy. nimeni nu detine adevarul absolui, nu exista ( parerea mea ) niciodata eu am 100% dreptate.

| Yamx a răspuns (pentru olivikkka):

El are 13, iar tu ai 15 abia impliniti. Da, foarte mare diferenta! Si foarte mult ai iubit tu la viata ta... pe mamica si taticu.

| olivikkka a răspuns (pentru Yamx):

Dar tu pe cine ai iubit?

| WhatheWow explică (pentru olivikkka):

Auzi draguto, ca sa nu te mai umfli atit in pene ca ai 15 ani, poti sa vezi data nasterii mele la profil; si mai lasa discutiile astea sterile pe tema dragostei ca nu stii ce e!

| Allix13 a răspuns (pentru olivikkka):

1.Viata este un ciclu in continua miscare.
2.Dragoste...doar o denumire pentru un sentiment, unii o considera o boala care da simturile peste cap.
3.Cum s-a mai spus, oul firestelaughing
Nu ma cred destept, si pentru cultura ta am doar 13 aniwinking

| InViataReala a răspuns:

Cine suntem noi?

| SweetyღGirl a răspuns:

Cea mai grea ar fi cea ce nu are inca raspuns.De ce traim? Care e sensul vietii?
Omul este capabil de multe intrebari pe care deja le stie raspunsul, dar inconstrient.Forta atractiei e reala? Chiar omul este zeul in univers si poate controla tot ce e in jurul lui? Ce mai grea intrebare filozofica ar putea fi chiar...ce este mintea umana? Ce poate face ea? De ce e capabil omul?

| wawe a răspuns:

Esti prost?

| WhatheWow explică (pentru wawe):

Asta-i o intrebare usoara, pretenas!

| WhatheWow explică (pentru wawe):

Pretenas, e buna intrebarea ta" filozofica" dar mai inti de toate trebuia sa ti-o pui tie si sa vezi daca-ti poti raspunde!

| wawe a răspuns (pentru WhatheWow):

Toata lumea e proasta sau nimeni nu e prost, conteaza doar din ce perspectiva analizeziwinking

| ferry2323 a răspuns:

Poate Dumnezeu sa faca o piatra asa de mare pe care nu o poate ridica? Daca e tot atotputernicul.

| CeraM a răspuns (pentru ferry2323):

laughing)))))) wtf?

| ferry2323 a răspuns (pentru CeraM):

Paradox.

| WhatheWow explică (pentru ferry2323):

Poate, dar e doar una imaginara, la fel ca existenta Lui.

| G510 a răspuns (pentru CeraM):

laughing