| anonim_4396 a întrebat:

Care e distanta dintre Pamant si Luna?

20 răspunsuri:
| iiirrriiisss a răspuns:

Luna este singurul satelit natural al Pamantului, insa mii de alti sateliti artificiali mici au fost de asemenea plasati pe orbita in jurul Pamantului.
Date:
distanta pana la Pamant: 384, 000 km.
raza: 1738 km.
masa: 7.3522 kg.

| Princessee a răspuns:

Le poti masura!
laughing

| fryekid a răspuns:

Pai una...neinteresanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Distanta dintre luna si pamant este una de pana la 384, 000 km.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Distanta dintre luna si pamant este una de pana la 384,000 km.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habarnam dar ar vrea sa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dsitanta dintre Pamant si Luna este de 384000 km

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

80 km

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

384 km

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

363300km

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Distanta dintre pamant si luna e de 384. 403 km FIX! cu viteza luminii in vid care este de aproximativ 300. 000km/s se ajunge ca timp in 1, 2 secunde! in viteza sunetului care este de 1200 km/s se va ajunge in 384, 403 : 1200 km/s = 320 zile

| adytza8407 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene poate vroiai sa zc 320 sec sau 5 min si 20 sec pai nu are cum zile gandeste-te ca n-are cum sa faca aproape un an de zile cu vit de 1200 km/sec, cei 384000 ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

384. 403 km

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la pământ până la lună sunt miliarde de kilometri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5oo. oookm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

384. 400 km

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

384.000

Alte răspunsuri
| Grozav_Valentin_1996 a răspuns:

Un fenomen care nu a mai avut loc de 32 de ani si pe care nu il vom mai vedea nici in urmatorii 18 va avea loc in noaptea de duminica spre luni, 27 spre 28 septembrie. In aceasta noapte are loc atat o eclipsa totala de Luna, cat si Super Luna. Fenomenul va fi vizibil din aproape toata lumea, anunta USA Today. Conform NASA, va fi vizibila din America de Nord si de Sud, din Europa, Africa, parti din vestul Asiei si estul Pacificului. Potrvit Mediafax, eclipsa incepe la ora 3.11 (28 septembrie), are maximul la ora 5.47 si se incheie pentru Romania in jurul orei de 7.16. Cea mai spectaculoasa parte a unei eclipse totale este perioada in care Luna se afla in umbra Pamantului. In cazul acestei eclipse, Luna va intra in umbra Pamantului la ora 4:06, dar al doilea moment, cel al iesirii, va fi pierdut, pentru ca satelitul natural va apune...
27 Septembrie 20154 comentarii
Alte articole despre: eclipsa totala luna 27 septembrie, eclipsa luna super luna duminica noapte, eclipsa luna 27 septembrie, super luna 27 septembrie
Imagini spectaculoase cu partea intunecata a Lunii, de la NASA (Video)
Pink Floyd a cantat despre ea, iar noi nu ne mai saturam sa o privim. Asta si pentru ca, de obicei, nu o vedem. E vorba despre partea intunecata a Lunii. NASA a facut publice recent imagini cu partea nevazuta a satelitului natural al Pamantului. Acestea au fost realizate de satelitul Nasa Deep Space Climate Observatory, si surprind Pamantul si Luna vazute de la circa 1, 5 milioane de km distanta, informeaza Express. In ele se se vede Luna, care trece pe deasupra Oceanului Pacific, indreptandu-se catre America de Nord...
06 August 20156 comentarii
Alte articole despre: parte nevazuta Luna imagini NASA, video parte nevazuta luna NASA, parte nevazuta Luna poze
NASA face un anunt istoric: A fost descoperit un Pamant 2.0, care poate sustine forme de viata
NASA a anuntat, joi seara, ca astronomii care fac parte din misiunea Kepler au descoperit o noua planeta, foarte asemanatoare Pamantului. Exo-planeta (aflata in afara sistemului nostru solar), denumita Kepler 452B, este cu 60% mai mare decat Pamantul, fiind clasificata drept un "super-Pamant", potrivit The Independent. Descoperire senzationala despre Titan, luna planetei Saturn: De ce se aseamana foarte mult cu Pamantul Kepler 452B se afla la aproximativ 1400 ani lumina de Pamant in directia constelatiei Cygnus (Lebada). In relatie cu steaua sa, Kepler-452b orbiteaza la o distanta cu 5% mai mare decat Pamantul de Soare. Astfel, planeta recent-descoperita orbiteaza in jurul stelei sale in 385 de zile, in comparatie cu Terra, care isi incheie ciclul in 365 de zile...
23 Iulie 201510 comentarii
Alte articole despre: noua planeta asemanatoare Pamant, planeta asemanatoare Pamant
Super Luna, un fenomen astronomic spectaculos (Galerie foto)
Un fenomen astronomic spectaculos a avut loc, sambata noapte, cand oamenii de pe intreg mapamondul au admirat Super Luna. Corpul ceresc s-a aflat in cel mai apropiat punct al orbitei sale fata de Pamant, scrie The Independent. Super Luna: Cea mai mare si mai stralucitoare luna din 2013 Acest lucru s-a suprapus cu faza de Luna plina. In consecinta, Luna a parut ca este mai mare si mai luminoasa, astfel ca fotografii au realizat instantanee uimitoare...
13 Iulie 2014
Alte articole despre: Supe Luna poze, Super Luna fotografii, superluna poze
Asteroid cat un autobuz, la mica distanta de Pamant
Astronomii au descoperit un asteroid de dimensiuni notabile, care a trecut pe langa Terra la o distanta mai mica decat cea care ne separa de Luna, in urma cu doar cateva zile. Din fericire, acesta nu ne-a pus deloc in pericol, insa intarzierea cu care a fost descoperit reprezinta un motiv de ingrijorare pentru omenire, scrie Space. Asteroidul a fost numit 2014 HL129 si a ajuns la 299.338 de kilometri de Pamant in dimineata zilei de sambata. Distanta dintre Terra si Luna este de 384.400 km. Corpul ceresc respectiv are dimensiunea aproximativa a unui autobuz, conform expertilor NASA de la centrul Jet Propulsion Laboratory, din Pasadena, California (SUA)...
04 Mai 20147 comentarii
Alte articole despre: asteroid impact pamant, impact asteroid terra, asteroizi mari dimensiuni
Eveniment astronomic: Marte, Pamantul si Soarele, perfect aliniate
Marte, Pamantul si Soarele vor fi perfect aliniate in data de 8 aprilie. Fenomenul este considerat unul rar, chiar daca se repeta periodic. Pamantul se va afla exact intre Soare si Marte, iar cele trei corpuri ceresti se vor afla pe aceeasi linie. In plus in aceasta perioada planeta Marte se afla la una din cele mai mici distante fata de Pamant. Fenomenul se repeta la exact 778 zile, sau mai corect la fiecare 2 ani, o luna si 18 zile. Pamantul si Marte sunt ca doua masini de curse care alearga pe piste separate. Pamantul este mai aproape de Soare, astfel ca se misca mai repede, un tur complet de pista inseamnand un an, adica 365 de zile si cateva ore. Marte este mai departe si parcurge o rotatie completa in 687 zile...
06 Aprilie 20141 comentariu
Alte articole despre: aliniere planete Soare, aliniere Marte Pamant Soare, eveniment astronomic
Un asteroid urias va trece luni pe langa Pamant
Un asteroid cu o dimensiune impresionanta va trece pe langa planeta noastra luni. El nu prezinta niciun pericol de impact pentru Terra. Asteroidul denumit 2000 EM26 are un diametru de aproximativ 270 de metri, avand o marime echivalenta cu cea a trei terenuri de fotbal, scrie Space.com. El se deplaseaza cu o viteza de 12, 37 km/s. In punctul cel mai apropiat de Pamant, acest corp se afla fata de noi la o distanta de peste opt ori mai mare decat cea dintre planeta noastra si Luna. "Descoperim in continuare asteroizi care pot deveni periculosi - uneori cu cateva zile inainte de apropierea lor de Pamant", spune Paul Cox, specialist in domeniu...
15 Februarie 20142 comentarii
Alte articole despre: asteroid impact Terra, asteroid pericol Pamant
Descoperire de senzatie: Pamantul are o sora mai mare, extraterestra!
Oamenii de stiinta au descoperit o planeta la o distanta de 200 de ani-lumina, sora mai mare al Pamantului. Planeta KOI-314C arata precum Terra si are aceeasi masa cu Pamantul, dar este cu 60% mai mare datorita atmosferei sale carbogazoase. Cercetatorii au dezvaluit faptul ca aceasta planeta este invaluita de o patura de hidrogen si heliu de sute de kilometri grosime, potrivit Mirror. Temperaturile de la suprafata ei ar putea fi mai mari de 104 grade Celsius, prea cald pentru cele mai multe forme de viata de pe Pamant...
07 Ianuarie 20147 comentarii
Alte articole despre: descoperire planeta similara Pamant, planeta asemanatoare Pamant, planeta aceeasi masa Pamant, KOI 314C planeta
Doua super-planete, descoperite de astronomi: Exista inca un Pamant?
Doua echipe de specialisti care lucreaza cu telescopul spatial Hubble au descoperit inca doua super-planete, una dintre acestea semanand cu Pamantul. Ele chiar sunt acoperite de nori, una semanand cu Neptun, iar cealalta cu Pamantul, scrie Russia Today. Noua descoperire poate duce la gasirea unei noi planete locuibile. Cele doua sunt printre cele mai apropiate astfel de planete (denumite exoplanete) gasite de astronomi pana acum. Planeta asemanatoare cu Neptun, GJ 436b, se afla la o distanta de 36 de ani-lumina de noi. Ea este chiar putin mai mare decat Neptun si orbiteaza mai aproape de steaua ei. Temperatura la suprafata acestei planete este de aproximativ 500 de grade Celsius...
02 Ianuarie 20141 comentariu
Alte articole despre: exoplanete pamant terra, planeta locuibila telescop hubble
Secrete din timpul misiunilor spatiale Apollo ale SUA pe Luna (Video)
Interesul omenirii asupra misiunilor pe Luna ale astronautilor americani a fost unul imens, dovada ca prima aselenizare a fost urmarita de peste 600 de milioane de oameni. Dar, in timpul misiunilor Apollo, au existat si lucruri secrete, care nu au fost cunoscute de publicul larg, decat peste foarte multi ani. Intre anii 1968 si 1972, Statele Unite au trimis nu mai putin de 12 astronauti pe Luna, in cadrul misiunilor Apollo, potrivit Listverse. Primul steag american pe Luna Una dintre imaginile simbol ale primei aselenizari a fost cea a astronautului Edwin "Buzz" Aldrin langa steagul american infipt in solul lunar. Cu toate acestea, steagul a avut o soarta trista deoarece el a fost lovit cateva ore mai tarziu de explozia unei rachete...
30 Noiembrie 20138 comentarii
Alte articole despre: secrete misiuni Apollo Luna, lucruri nestiute misiuni Luna, secrete astronauti SUA Luna
10 dintre cele mai uimitoare luni ale sistemului nostru solar (Galerie foto)
Sistemul nostru solar are peste 200 de luni care orbiteaza planete, planete pitice si asteroizi, iar dintre acestea multe au caracteristici uimitoare. Potrivit Listverse, iata cateva dintre cele mai impresionante luni ale sistemului nostru solar. Printre acestea, cea mai mare sau cea mai activa din punct de vedere vulcanic. 1. Nereid, Neptun Nereid este a treia luna ca marime a planetei Neptun si are cea mai excentrica orbita dintre toate lunile sistemului nostru solar. Din aceasta cauza, distanta dintre ea si planeta variaza semnificativ - intre 1.353.619 - 9.624.199 de kilometri. Pentru a parcurge un tur complet in jurul lui Neptun, Nereid are nevoie de 360 de zile...
19 Iunie 20122 comentarii
Alte articole despre: luni sistemul nostru solar, luni uimitoare, luni temperaturi, luni ciudatenii
Ramanem fara Luna?
Pamantul s-ar putea transforma intr-un desert lipsit de viata, in cazul in care Luna, satelitul nostru natural, ne-ar parasi orbita. Ipoteza a fost lansata de un om de stiinta rus, Ghenadi Raikunov, citat de Pravda. Daca s-ar departa de Terra, Luna ar deveni o planeta independenta, sustine el. Terra va ajunge ca Mercur? Ea ar putea avea soarta lui Mercur, care se pare ca a fost in trecut satelitul planetei Venus. Conditiile de pe Venus au devenit vitrege odata cu departarea satelitului ei...
28 Iunie 20114 comentarii
Alte articole despre: luna pamant orbita viata, sistem solar venus, satelit natural
Top 10 lucruri uimitoare despre Luna
Saptamana tercuta Luna s-a aflat la cea mai mica distanta de Pamant din ultimii 18 ani, adica la 356.577 de kilometri, in faza de luna plina, fenomenul fiind cunoscut sub denumirea de "Super Luna". Insa acesta nu este singurul aspect uimitor legat de acest astru. Potrivit Live Science, iata zece lucruri interesante si impresionante despre Luna. 1. Cum s-a format Luna Aceasta s-ar fi format ca urmare a unei coliziuni cunoscute sub denumirea de "Impactul gigantic". Un corp de marimea planetei Marte a lovit Pamantul acum 4, 6 miliarde de ani, la scurt timp dupa aparitia Soarelui si a sistemului solar. "Norul" de material rezultat in urma impactului a ajuns pe orbita din jurul Pamantului, dupa care s-a racit si s-a condensat, determinand aparitia mai multor corpuri mici, solide, care mai apoi s-au lipit, formand Luna...
23 Martie 20112 comentarii
Alte articole despre: Luna, aspecte uimitoare Luna, lucruri uimitoare Luna
Ne apropiem de cea mai ciudata planeta din sistemul solar
Vom face cunostinta de aproape cu o planeta care este mediul unor extreme: Mercur. Aceasta este cea mai ciudata planeta din sistemul solar si a ramas inca misterioasa pentru oamenii de stiinta. Mereu am fost fascinati de Marte sau de inelele planetei Saturn, dar nu ne-am indreptat atentia atat de mult si asupra lui Mercur. Ceea ce este ciudat pe aceasta planeta este ca o zi pe Mercur dureaza cumva cat un an acolo, scrie Fox News. O zi pe Mercur dureaza 58.646 zile, asta insemnand ca intr-un an planeta face o rotatie si jumatate in jurul axei proprii...
12 Martie 20114 comentarii
Alte articole despre: mercur misiune nasa messenger, luna pamant soare sistem solar
Pamantul, neobisnuit de aproape de Luna pe 19 martie: Vezi consecintele
Saptamana viitoare, Pamantul va fi atat de aproape de luna cum nu a mai fost din anul 1992, ceea ce va fi o bucurie pentru astronomii amatori. Cand apropierea va atinge apogeul, luna va fi la doar 221.567 mile (356.578 de kilometri) departare de Terra. Dar se pare ca deja au aparut pesimisti, care spun ca o asemenea apropiere va cauza schimbari climatice importante pe glob sau chiar cutremure si eruptii vulcanice, conform Daily Mail. Asemenea evenimente au mai avut loc in 1955, 1974, 1992 si 2005, toti ani cu evenimente meteorologice extreme...
08 Martie 20112 comentarii
Alte articole despre: Luna Pamant distanta, tsunami apropiere Luna Pamant, cutremur eruptii