| anonim_4396 a întrebat:

Care e melodia care va defineste viziunea asupra existentei?
stiti ca schopenhauer credea ca viata este suferinta, ca viata este absurda si ca nimicul de dinaintea nasterii este acelasi cu cel de dupa moarte si ma intrebam ce muzica asculta schopenhauer cand spunea ca muzica e melodia lumii. poate era un requiem sau o nocturna sau un cantec de betie sau nu era muzica deloc, sau era un strigat de disperare. ma rog, care ar fi melodia lumii din punctul vostru de vedere

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Fenomenal,si ma gandesc iarasi ce noroc am cateodata.
Mi-e imposibil.
Cred ca exista melodii de stari, complexe, de reconstruit amintirile, si cred ca m-am blocat.Nici macar nu ma pot exprima, atat de profund este ceea ce ai intrebat.
Imi trece prin minte Aida de Verdi sau Requiemul lui Mozart, sunt acolo asa, se balanseaza, si in acelasi timp ma gandesc la un cello(fie el al celor de la Apocaliptyca). Daca ti-as lasa o melodie parca as avea senzatia ca imi tradez multele stari create de muzica si oameni.

| anonim_4396 explică (pentru Zazu):

*isi opreste respiratia cu limba la nu esti ca intr-un dhikr* tu nu esti de aicilaughing

47 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O întrebare frumoasă, dar imposibilă pentru mine.
Simt că mă sufoc...fiind pusă să redau totul printr-o infimitate.
A defini înseamnă a limita, a constrânge, a interzice schimbarea... Oricât aş iubi muzica şi aş fi tentată să-ţi înşir o listă, nu-mi permit să fac asta.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Doamne noname inca ma chinui sa demonstrez printr-un comentariu demn de tine al psihanalizei lui jung de ce a spus ca gandirea si a fi nu sunt identice
stii ceva pentru astenopie chiar sufar acum si ar trebui sa renunt la calculator dar avand in vedere problemele mele de memorie il folosesc mult la citit si da, imi face viata un chin
am incercat sa scad la jumatate contrastul si sa scad lumina si folosesc doua veioze in camera.
dar viata chiar e un chin si filozofia o face si mai teribila. cred ca daca ar putea fi pusa in practica ar putea face niste chestii teribile si de nedezlegat pentru creierul nostru muritor.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar pentru astenopie încearcă somnul şi ochelarii de protecţie pentru calculator (îţi vei simţi ochii mai relaxaţi).

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu m-am gandit niciodata la asta.dar doamne sunt oribili, laughing lentilele au un fel de galben foarte matrixlaughing
multumesc mult

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Aw un soarece orb de 15 ani care se indragosteste de un urs nou la scoala si ursul il place pe soarece si e asa dragut, imi simt inima caldalaughing inca nu pot sa fac o poveste buna din pat pentru ca tremur. cand m-am mutat aici nu am stiut ca peretii pot fi atat de reci. ai incercat vreodata sa inramezi nasterea lui venus? amenintator. totusi se vad geamurile albe prin sticla. si asta e foarte frumos. mi-e dor de mama sa ma ridice de aici si apoi sa ma puna inapoi
esti asa buna cu mine, ma faci sa ma simt sanatos si rational, asa o cascada de adevar. nu stiu daca pot suporta cum ma simt atat de stupid si mizerabil, stiu ca imi spui ca sunt ok dar nu cred ca ma pot suporta dar am sa ma descurc cu asta de parca as vrea sa ma vad dus

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti aşa drăguţ...şi tu visezi la un transplant de creier în secret, când simţi că e mai mult decât poţi duce şi că nu se lasă reprogramat şi l-ai prefera un purceluş roz, tont şi fericit? Cred că am avut şi eu zile când l-aş fi dat la schimb şi pe al unei moluşte, numai să nu-l simt. Dacă anormalul ţine de cât îl ai de deosebit, atunci da, poate eşti anormal - eu aş lua-o ca pe un compliment - şi dacă nici experţii tăi mulţi cu tehnicile lor extreme nu reuşesc să-l păcălească şi să-i extragă tristeţea, poate e dependent de ea, poate o respiră, poate fără ea îşi pierde identitatea şi plăcerea de a fi...sau poate aberez.
... abia aştept să-l avem cu telecomandă, să ne putem seta stări şi realităţi.;))

Cred că ar fi punctul culminant al evoluţiei umane - http://i.imgur.com/t22wHke.jpg - am prinde aripi. :))

http://youtu.be/FuHFOjJjQWM
People like us...

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Sublim

cheap happiness or exalted sufferings: ))

| Polaris a răspuns:

Mă simt ca un nimic dându-mi cu părerea.
https://www.youtube.com/watch?v=zbKQPqs-cqc

| Inferno a răspuns:

O melodie? Ar trebui sa am o viziune tare ingusta asupra lumii sa poata fi descrisa printr-o singura aglomerare de sunete.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Lumea ca vointa si reprezentare, inferno, lumea ca vointa si reprezentare

| Duucu a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=CZm96PKwtHc
*** it, goodnight everybody :)) dorm toată ziua, doar că nu mă numesc Irene

| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Da, si eu, visez tot timpul, de parca inimii mele i s-a dat sa-si gaseasca propria formula pentru eternitate, umblu ca un hipnotizat. d-zeu stie de ce ma pierd asa in mine am o inima de sticla

| fuzzer a răspuns:

Lacul lebedelor- Ceaikovski.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma simt ca un nebun care merita starpit pentru ca-mi permit sa spun ca stiu sa raspund la intrebarea asta. pur si simplu nu exista nimic in univers care sa nu fiu eu.
cred ca daca sufletul meu ar putea sa isi arate pe fata numai rusinea si modestia lui, daca ar ramane la astea fara sa se adanceasca totusi in ele ar arata ca o casa de nebuni a caror voce ar suna ca ragetul unei pisici invartite de coada de la etajul 8, sinistra si plina de ecouri ciudate ale unor creaturi care o locuiesc desi nu fiinteaza, numite subiectivitate.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce să te simţi prost. Te-ai gândit frumos. Doar că, pentru a răspunde, toate melodiile şi tăcerile lumii nu ar fi de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunetul de tren in viteza cand totul merge asa cum vrei
http://youtu.be/GKYdrj5Gqto?t=1m11s

Sunetul de tren la demarare cand mergi mai departe cu o oarecare teama.
http://youtu.be/lAWvou8vRgw?t=25s

Sunetul de tren blocat cand nu mai stii ce sa faci si iti trebuie o perioada buna de meditat pentru a merge mai departe sau pana cand altcineva te scoate din groapa.
http://youtu.be/koXLyshtz-g?t=1m36s

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum sa te omagiez aero, m-ai captivat pe viata. e cel mai frumos si perfect exemplu ca sunetul e complet integral cu viata si istoria si ca vine din orice cauza in orice fel

https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schopenhauer nu "credea" ca viata nu are un scop definit si ca oamenii, desi programati genetic sa se simta fiecare centrul universului, nu sunt nimic mai mult decat un experiment neintentionat al naturii, el a inteles toate astea. La fel cum si alti oameni, la fel de inteligenti, au inteles toate aceste lucuri la randul lor. Motiv pentru care nu prea exista oameni geniali neviciati sau care sa-si traiasca viata in deplinatatea facultatilor mentale. Oamenii foarte inteligenti sunt de doua categorii, cei pragmatici care se cufunda in munca, desi inteleg destul de bine ideea de ansamblu, si cei care refuza realitatea si cauta in continuare. O cautare care ii va extenua psihic si fizic pana in momentul in care trebuie sa-si accepte sfarsitul inevitabil.

Sa ma intorc la intrebarea ta. Discutiile despre existenta ar putea fi interminabile. Asta se intampla pentru ca fiecare om isi interpreteaza viata prin simturi si fiecare dintre noi simte lucrurile diferit, de unde si perceptia diferita asupra aceluias lucru, fie ca este vorba de existenta, o melodie, un miros sau o culoare. Oricum nu pot defini existenta printr-o melodie pentru ca peste cativa ani perceptia deja imi va fi alterata, starile si gandurile de acum vor exista in alta forma. Mai ar fi si faptul ca oamenii nu prea sunt capabili sa defineasca experiente indelungate, de fapt, existenta noastra se reduce in primul rand la momentul de ACUM si la cateva momente din trecut care ne-au afectat experienta de a trai intr-un anumit fel (intotdeauna iti vei aminti frica, durerea si bucuria traite intens). Ca fapt divers, eu oricum nu incerc sa definesc existenta, ci mai degraba incerc sa o ignor. Exista motive clare pentru care exista religii, mituri si fantezii. Oamenii au evoluat atat de mult incat simpla existenta nu mai este de ajuns, trebuie sa existe un scop bine definit care sa-i motiveze. In acelasi timp nu au evoluat destul de mult incat sa-si controleze propriile emotii sau sa renunte la instinctele care ii controleaza in continuare. Pana cand se va intampla asta nu prea vom putea observa schimbari in natura umana.

M-am indepartat mult de la subiect. Am aberat o carte incercand sa spun de ce nu cred ca o melodie ar fi de ajuns pentru a defini existenta. Evident poti defini momentul de acum cu o melodie, sau poti defini o experienta/amintire cu alta melodie. Dar o melodie care sa defineasca existenta ar trebui sa fie extrem de complexa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt atat de fericit ca ai inteles ca peste 5 ani ma voi sinucide sau nu ma voi sinucide niciodata doar ca si cum am fi vorbit despre asta incat sunt prea fericit sa citesc tot ce ai zis
da, oamenii vor atatea fantezii etc ca sa se ridice pe ele.sa ii planuiasca bine. e socant cat de optimist poti sa le doresti si cat de pesimist e sa traiesti apoi in realitate si durere pe ele. nu stiu ce iti doresti cand lightheaded ajungi sa te controlezi fericit doar pe control si auto-distrugere
te-as intreba foarte efuziv, daca ai fost atacat de un pseudo-existentialism vreodata, cum ai reusit sa ignori faptul ca existi. si poate m-ai privi foarte lung

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu as avea intrebari la adresa ta dar prefer sa nu ti le adresez, in cazul de fata, satisfactia de a avea dreptate nu ar exista.

Ca sa iti si demonstrez cat de orbi pot fi oamenii in urmarirea unui scop, chiar si atunci cand totul pare sa-i contrazica, iti voi cere sa incerci a fi putin mai ordonat in compunerea unui enunt. Uneori e foarte greu de determinat la ce te referi, cand incepi o idee, cand o inchei, cand ai trecut la alta, cand aberezi si cand esti serios. Si eu am o mare problema in a-mi expune ideile intr-un mod cat de cat ordonat dar macar incerc.

Da, e cel putin socant cum oamenii traiesc in propria minte o viata si cu totul alta, in realitate. Totusi cred ca mecanismul asta e cel care ne protejeaza sanatatea mentala. Problema apare cand viata reala devine prea insuportabila si oamenii se refugiaza in cealalta.

Nu am de unde sa stiu definitia ta pentru "pseudo-existentialsm" asa ca nu prea am cum sa-ti raspund. "Pseudo" poate fi pus inaintea oricarei doctrine sau curent atat timp cat nu esti de acord toate ideile care il/o reprezinta. Doar pentru ca sunt de acord cu unele idei ale existentialismului nu inseamna ca refuz din start orice alt tip de doctrina sau idei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E greu sa separi dorintele care ti se formeaza de locul in care ti se formeaza. cred ca avem tipare sociale si psihologice greu distructibile cum ar fi nevoia de a fi distrus si de a te simti departe de ''aici'', nevoi care sunt atat de mari incat pot aparea ca adevar. mi se pare foarte inteligent si sanatos cum spui, sa numesti ceea ce vrei, sa dai obiectului dorit un nume. cand incerc sa il numesc pot sa fac diferenta intre un ideal accesibil si potrivit si un delir.
uneori in fata ochilor mei e ca o lumina alba, de multe ori simt ca planul/sistemul in care sunt e atat de gandit pentru mine incat nu mai am nevoie sa gandesc. e tot un tipar ciudat, ca in orwell in 1984, sa ti se spuna ca poti ajunge la un punct culminant iar tu cuprins de credinta acestei ajungeri sa te simti atat de usor incat sa simti ca poti depasi toate liniile fizice. asta ne-ar face niste buni muncitori, buni crestini daca vezi o icoana cu vreo revelatie, sau executori ai oricarui alt sistem.
am folosit pseudo-existentialism pentru ca nu stiu care e relatia ta cu cuvantul ''eu'', poate esti plin de acel amor fa-ti, sa spun ca esti o persoana existentialista fara sa stiu ce intelegi tu prin asta ar fi putut fi o insulta.
pentru mine existentialismul meu este pseudo atunci cand ma intreb de existenta si totul devine o intrebare absolut pseudo-intelectuala de care poate nici nu imi pasa. dar procesul asta mi-a intrat in sange, imi defineste viata de pana acum. ma vad un idiot care nu merita interes in intrebarile mari pe care si le pune, idiot in orice sens si fel. de aceea am intrebat cum poti ignora existenta, trebuie sa imi gasesc gravitatia inainte sa ma distrug. sunt prea personal, in cel mai prostesc si vulgar sens, ma rog, sper ca suportabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am mai dat zilele astea dupa mult timp de la ultima auditie peste o melodie sau doua care imi marcasera copilaria. Da, singura telenovela pe care am urmarit-o cu interes. :D
Mi-am amintit de postarea asta de pe TPU si am zis s-o impartasesc si aici, caci se cam potriveste(cu toate ca nu cred ca mai da nimeni in afara de autor).

http://www.youtube.com/watch?v=YPNZg6uG-1I (instrumental)

http://www.youtube.com/watch?v=Z3AJFx6-vUA

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De obicei sunt misogin la tipele care canta neoclasic, dar ea e asa draguta!laughing multumesc multumesc!

| Swan39 a răspuns:

Imposibilă întrebare. Nu cred că există vreo melodie pe lumea asta care să cuprindă absolut TOT ce înseamnă cuvântul "viaţă", care să te cuprindă cu un întreg val de tot felul de sentimente, toate în acelaşi timp.

| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Du-te, mă! Ca și ascultătoare de Enya aveam pretenții de la tine. :P

http://www.youtube.com/watch?v=Oi8rHrhlLBU

Melodia asta e doar una dintre ele...
Citește liniar cu melodia versurile și asociază totul cu întrebarea de aici. O să vezi că iese eventual.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

E drept că melodia prezintă acel echilibru şi armonie între instrumental şi versuri+voce, dar nu e o melodie care să cuprindă tot ceea ce cuprinde întreaga viaţa. O astfel de melodie ar trebui să asocieze sentimente, emoţii, gânduri total contradictorii în aceeaşi compoziţie: bucurie-tristeţe, furie-linişte, optimism-pesimism, deznădejde-speranţă, bine-rău... pentru că până la urmă aşa e şi viaţa, o linie care merge ba în sus, ba în jos, ba într-o extremă, ba în cealaltă; nu e ceva continuu, e chiar haotic, într-un fel.
Deci eu rămân la ideea că nu existe o melodie care să descrie viaţa şi întreaga existenţă aşa cum e ea.

| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Sa incercam instrumentale atunci.
http://www.youtube.com/watch?v=-JzYr1T-OoQ

| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Si exista 2 tipuri de ascultatori Enya: cei care "aud" Enya pentru relaxare si pentru ca e cica o muzica placuta care imbina armonios instrumentalul+vocalul...si a doua categorie, cei ca mine, la care muzica Enyei lucreaza la alt nivel.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar pentru asta o ascult. Aş fi cam limitată să ascult o anumită muzică doar pentru un singur motiv.

| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

N-ai inteles absolut nimic.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Superbă melodia, dar, din nou, nu curpinde totul. Poate sunt eu pretenţioasă, dar asta e părerea mea.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, oi fi eu o idioată, inutilă, care nu înţelege nimic. Iluminează-mă tu atunci, te rog, poate mai învăţ şi eu ceva (nu sunt sarcastică, apropo, vorbesc foarte serios).

| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Tu pari sa iti imaginezi ca trebuie sa existe o viziune obiectiva asupra existentei(lumii) ca si ambalaj la viziunea ta subiectiva(cu amalgamul de sentimente contradictorii pe care probabil nici tu nu le vei putea enumera/experimenta pe toate), o viziune cica completa, unica, definitorie. Oare?
Daca viata asta ar putea fi privita asa obiectiv atunci probabil toti am trai viata la fel. Dar n-o facem.
Nu cred ca rolul acestei intrebari e sa avem vreo epifanie pe plan muzical sau un gand universal(care nu poate exista decat eronat fara intentia de a exagera).
Tu ai plecat probabil de la premisa ca-ti dau niste melodii universale. Sunt doar melodii bune pe subiect. Tu ai zis ca nu exista deloc o melodie care sa exprime complet viziunea despre lume(asta de fapt dupa criteriile tale putin absurde, sa nu-ti fie cu suparare: daca consideri ca ar fi fost complet s-o auzi pe Enya facand growling la un moment dat in China Roses doar ca sa auzim si niste furie). Dar se cerea asta? Sau e macar relevant sa fie ceva complet? Nu prea cred. It's in your head, in your head, zombie, zombie!
http://youtu.be/6Ejga4kJUts?t=3m7s

| anonim_4396 explică (pentru Swan39):

Swan, trebuia sa il faci vezica de porc pentru ca e o ofensa buna *zambet malefic anime*

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu am avut intenţia să-l ofensez, chiar dacă m-a "înţepat" puţin unul dintre comentariile sale.

| Swan39 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, mersi de "iluminare" tongue Am înţeles ce vrei să zici şi felul în care ai interpretat tu întrebarea; eu am interpretat-o într-un mod diferit.

| Alina570 a răspuns:

Cred ca nici macar un compozitor perfect care ar compune muzica perfecta nu ar reusi sa "defineasca viziunea asupra existentei". Oricum suntem limitati la cinci jalnice simturi, nu cred ca o limitare si mai drastica, la unul singur, ar putea produce un astfel de rezultat.

| petriinna a răspuns:

Frumoasa intrebare!
imi pare rau, nu sunt in stare sa raspund, cand citesc intrebarea nu stiu daca sa ma gandesc la toate sunetele de pe fata pamantului sau la niciunul.

| DimaIsTheBoss a răspuns:

Eminem superman

| DatMikassa a răspuns:

Tool-Parabola din perspectiva mea, desigur.
www.youtube.com/watch?v=fxiFoYMsIJw

| wannabeyourlover a răspuns:

Asta reprezinta cel mai bine viziunea mea asupra vietii!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=5YvF1-P6FVw