| anonim_4396 a întrebat:

Care e valoarea lui Pi?

Răspuns Câştigător
| TahionN a răspuns:

Http://www.wolframalpha.com/input/?i=Pi
Uite-l acolo.

23 răspunsuri:
| opacatoasa a răspuns:

~3,14 (aproximativ 3, 14)

| LifeFail a răspuns:

3,14.

| Damasc a răspuns:

3,14

| asdaf a răspuns:

Aproximativ 3, 14.nu este determinat se presupune ca are o infinitate de zecimale

| AlexAlex_2025 a răspuns:

3,14!

| DieForDeathCore a răspuns:

3,14

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3.14... 3.18, depinde de problema, cel mai folosit este 3.14 big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3,14

| niNNu a răspuns:

3,14159

| Kesha1428 a răspuns:

Pisat

| dopp a răspuns:

3,14

| StillAlive a răspuns:

Valoarea lui Pi se afla undeva intre 3, 14 si 3, 15. In general in problemele de matematica il folosesti cu 3, 14

| Attack619 a răspuns:

3,14 din cate stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Serios? Vezi sa nu ma alegi pe mine de sot, fiindca la cat esti de "desteapta" te-as bate 24/7! Urasc violenta domestica, n-am lovit o femeie in viata mea. Dar, m-as putea antrena cu tine big grin

| InnocentSmile a răspuns:

3,14[asta este valoarea aproximata caci pi este un numar zecimal infinit]
ma bucur ca te-am putut ajutahappy
pupici mici:*

| mirymire97 a răspuns:

valoarea lui reala este nedeterminata (Zecimala:3. 14159265358979323846264338327950288…) dar in general se foloseste 3.14

Alte răspunsuri
| NoKidding a răspuns:

Valoarea lui Pi nu mai e 3, 14 cum o stiam noi. Acu cateva zile a dat la stiri ca era gresita acea valoare. Cautawinking

| AndutzaAndu a răspuns:

E, bețișor, scăunel.

| Annamaria_6326 a răspuns:

Intreab-o pe Simona Sensual, ca ea sigur stie.laughing

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Draga user ArcaLuiNoesascufundat cu adresa http://www.tpu.ro/utilizator/dptv eu nu vreau sa ma casatoresc cu cineva de pe TPU ci doar vreau ca voi adica cei de pe TPU sa imi dati sfaturi pe care sa il aleg iar numele nu l-am ales eu.:p
:)

| romanu27 a răspuns:

Pai valoarea date lui pi de 3, 14 este una gresita
in primul rand pi intr-un cerc ce reprezinta un semicerc =sunt doua dar ca valorea sa fie corecta sa facem o incercare(si apropo pana si formula ariei intr-un cerc este gresita) nu este nicidecum piRpatrat deoarece e gresita. daca introduci valori in ecuatie si incerci sa o rezolvi ajungi undeva la o suma destul de mare, si anume=de exemplu ai dam diametru unui cerc de 18 cm, cum raza este 1/2 din pi ajungem la R=9 formula ariei este dupa calculele mele 2piR de ce, va intrebati? 2 ca sunt doua semicercuri un pi un semicerc(pentru ca ce inseamna pi de fapt) si 2 inmultit cu 2 valoarea lui pi si cu raza care este de 9, ajugem la o suma de 36 la un diametru de 18 cm (incercati cu compasul sa vedeti ce va iese)
acum poate sunt eu nebun si incercai sa citesc valori sa mi le explic cum draq de le-a dat 3, 14 si zecimale daca introduci formula mea in algebra iti garantez ca o sa iese. Si acum revenind la formula anterioara pi r patrat unde r este egal cu 9. pi inmultit cu 81(9 patrat) unde te duce si daca il mai si inmultesti cu 3, 14

| Selaru_Petre_1986 a răspuns:

Care sunt primele 5 cifre ale lui pi după virgulă?